YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MHP'li Yeniçeri'den 'Başbakan' iddiası
MHP'li Yeniçeri'den 'Başbakan' iddiası
27 Mayıs 2013 14:50
MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Reyhanlı ziyaretini 30 Mayıs'tan 25 Mayıs'a alarak, dikkatleri MHP'nin Adana'daki "vatan" mitinginden kendi yapacağı ziyarete çekmeye çalıştığını öne sürdü.

Yeniçeri, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen cumartesi günü yaptığı Reyhanlı ziyaretini eleştirdi.

İngiltere Başbakanı David Cameron'un emekli bir askerin Londra'da öldürülmesi nedeniyle Fransa gezisini yarıda kestiğini, Erdoğan'ın ise Reyhanlı'da 52 kişinin ölümüne neden olan saldırıya rağmen ABD gezisini ertelemediğini ifade eden Yeniçeri, "Başbakan Erdoğan, 'Reyhanlı'ya hemen gelseydim, malum çevreler farklı değerlendirmeler yapabilirdi. Bu işin istismarcıları var' diyerek fıkra gibi savunma yapıyor. Başbakan Erdoğan, o günlerde Reyhanlı'ya gitmekten açıkça korkmuştur" diye konuştu.

AK Parti iktidarı için ABD ile ilişkilerin her şeyden öncelikli olduğunu öne süren Yeniçeri, "Bu gerçek bile, AKP'nin ölen vatandaşlarını, Reyhanlı halkını ve terörü ne denli ciddiyetsiz karşıladığının tipik kanıtıdır" dedi.

Erdoğan'ın 30 Mayıs'ta yapacağı duyurulan Reyhanlı ziyaretinin 25 Mayıs'a alındığını anımsatan Yeniçeri, 25 Mayıs'ta MHP'nin Adana'da "vatan" mitingi olduğunu belirtti. Yeniçeri, Başbakan Erdoğan'ın, Reyhanlı ziyaretiyle, dikkatleri MHP'nin mitinginden kendi yapacağı ziyarete çekmeye çalıştığını öne sürerek, "AKP kurmayları, halkın, MHP'nin Adana mitingine gitmesinden yararlanarak, Reyhanlı'da daha rahat toplantı yapma hesabı yapmış olabilir. AKP, Reyhanlı'da Reyhanlılılar'ın olmadığı, ithal partililerle miting yaptı. Reyhanlı'ya civar illerden 600 otobüslerle 27 bin kişi taşındı ve 10 bin polis nezaretinde miting gerçekleştirdi" dedi.

Yeniçeri, MHP'nin Adana'daki "vatan" mitingini habere değer görmediği gerekçesiyle basını da eleştirdi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, Manisa'daki bir açılışta, "10. Yıl Marşı Yerine Mehter Marşı ile başlasak daha anlamlı olurdu" dediğini anlatan Yeniçeri, Türkiye'nin marşlar vasıtasıyla duygularda bile ayrıştırılmak istendiğini savundu. Yeniçeri, "AKP zihniyeti, Osmanlı Devleti ile Türkiye Cumhuriyeti'ni birbirinin rakibi ve karşıtı olarak görmekte ve göstermektedir. Selçuklu, Osmanlı, Türkiye birbirinin devamı ve tamamlayıcısıdır. Türkiye Cumhuriyeti, Osmanlı Devleti'nin alternatifi, karşıtı değildir. Mehter Marşı İstiklal Marşı'nın, İstiklal Marşı Mehter Marşı'nın, Mehter Marşı 10. Yıl Marşı'nın tamamlayıcısıdır. Bunları birbirine karşıymış gibi göstermek iyi niyetli vatansever yaklaşım biçimi değildir" ifadelerini kullandı.

Özcan Yeniçeri, Çeçen'lere verdiği destekle bilinen iş adamı Medet Ünlü'nün Ankara'da öldürülmesine de değinerek, daha önce de benzer suikastler işlendiğini söyledi. Cinayetlerin gizli servis elemanları tarafından gerçekleştirildiğini öne süren Yeniçeri, MİT'i cinayetlerin önüne geçecek istihbaratı toplama konusunda göreve çağırdı.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler