YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MHP'li vekil ihtarname gönderdi
MHP'li vekil ihtarname gönderdi
04 Ekim 2010 11:39
MHP Çanakkale milletvekili Mustafa Cengiz, "Cengiz bölücülük mü yapıyor"haberinin kimler tarafından yapıldığını öğrenmek için partisinin il başkanlığına ihtarname gönderdi.

MHP Çanakkale Milletvekili Mustafa Kemal Cengiz, Çanakkale'de yayımlanan yerel bir gazetede hakkında yapılan haberle ilgili bilgi almak için, partisinin il başkanlığına noter kanalıyla ihtarname gönderdi.

Cengiz, yerel bir gazetede ''Cengiz bölücülük mü yapıyor?'' şeklinde haberin yer alması üzerine, bu haberin kimler tarafından yaptırıldığını öğrenmek amacıyla, avukatına vekalet verdiğini ve konunun araştırıldığını söyledi.

Cengiz'in avukatı Faruk Tuğrul Kalkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 15 Eylül 2010 tarihinde yerel bir gazetede yayımlanan haberde, milletvekilinin hem partide, hem de ülke bazında bölücülük yaptığı izlenimi uyandırıldığını savundu.
 Haberin ayrıntısında dayanak olarak, partinin il başkanlığı gösterildiği için, il başkanlığından ve gazete yönetiminden noter kanalıyla ayrıntı talep edildiğini anlatan Kalkan, şunları söyledi:
 

''Sayın vekilimiz, yapılan haberin hem şahsı, hem de partisi nazarında yanlış intiba uyandıracağını, partiye gönül verenler ve kendisini sevenlerin gözünde itibar kaybına, şahsi haklarının zedelenmesine yol açabileceğini düşündü. Müvekkilim, işin aslının böyle olmadığını, kendisi hakkında haksız ve iftiraya dayanan bir haber yapıldığı gerekçesiyle hukuki işlemlerin başlatılmasını talep etmiştir. Kaldı ki, 5187 sayılı Basın Kanunu'nda, kişilerin haklarında yapılan haberlerle ilgili olarak cevap ve düzeltme hakkı olduğu açıktır. Sayın vekilimiz de bu hukuki hakkını kullanmıştır. Bunun neticesinde bu haberi il başkanlığından birinin yaptırıp, yaptırmadığının bilgisini istemiştir.''
 
''GAZETEDEN DE BİLGİ İSTENDİ''
 
Avukat Faruk Tuğrul Kalkan, haberi yapan gazeteye de haberin dayanağının sorulduğunu söyledi.

Gönderilen ihtarnamelerin ardından, kendilerine iletilen cevaplara da değinen Kalkan, şu bilgileri verdi:
''İl başkanlığından gelen cevapta, il başkanlığının ve teşkilatlarının bu konuyla ilgili bilgilerinin bulunmadığı yönünde oldu. Gazeteden ise, gönderdiğimiz düzeltme metninin çok uzun olduğu, metnin içeriğinin yapılan haberin içeriğindeki kelime sayısına kadar düşürüldüğü taktirde düzeltme ve cevap metninin yayınlanacağı bilgisi verildi. Biz de buna karşılık daha önce noter kanalıyla gönderdiğimiz metni yeniden hazırladık. Kendilerine ileteceğiz ve bu metnin yayınlanıp yayınlanmama sürecini hep birlikte takip edeceğiz.'' 
 
MHP İL BAŞKANI UZ
 
MHP Çanakkale İl Başkanı Rıdvan Uz ise, bu konuların medya aracılığıyla konuşulmasının yanlış olduğunu savundu.

''Sayın milletvekilimiz keşke bunları teşkilatlarıyla gelip konuşsaydı da, bu konular medyada yer almasaydı'' diyen Uz, teşkilatlar olarak bunları doğru bulmadıklarını söyledi.

Uz, şöyle konuştu:

''İnanıyorum ki sayın vekil hem genel merkez, hem de Çanakkale teşkilatlarından özür dileyecek izan ve ferasete sahiptir ve teşkilat da kendisiyle kol kola çalışmaya devam eder. Ayrıca biz Çanakkale teşkilatlarımızın başarısından söz edilmesini istiyoruz. Her zaman Türkiye genelinde ilk 10'a giren teşkilatımızın, görev aldığımız 2003 yılından bu sürece kadar başarısı daima artmıştır. Son olarak da referandumdan hep birlikte alnımızın akıyla çıkılmıştır. İşte bunlar konuşulmalıdır.''

AA

teşkilat
 // cafer sayın
bu vekili yakından izliyorum hiç bir bayramda yoktu hem dini hem milli bayramlarda. teşkilatını yok sayan çanakkale gazetelerinin GÖREN VARMI. MHP VEKİLİ ÖLDÜMÜ . KAYIP ARANIYOR .yazılarına muhatap olan vekil sayi şimdi nerde...
04 Ekim 2010 19:51
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler