YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MHP'li vekil, Alan'a rozet taktı
MHP'li vekil, Alan'a rozet taktı
20 Ocak 2012 18:56
Balyoz Davası'nı izlemek için duruşmaya gelen MHP vekili Özcan Yeniçeri, MHP'den milletvekil seçilen tutuklu sanık Engin Alan'a rozet taktı.

''Balyoz planı'' davasını izlemek üzere duruşmaya gelen MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, MHP'den milletvekili seçilen tutuklu sanık Engin Alan'a milletvekili rozeti taktı.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda görülen duruşmada, sanıklar ve avukatların talepleri alındı.

Bir kısım sanıkların avukatı Ali Fahir Kayacan, 15'i tutuklu 17 sanığın savunmasını üstlendiğini ifade ederek ''Tahliye taleplerinin değerlendirmesinin evrensel hukuk ilkelerine ve yasaların amacına ve hukuka uygun olmasını temenni ediyorum'' dedi.

Yasada yargılamanın ''Türk milleti adına bağımsız mahkemeler tarafından'' yapıldığının belirtildiğini söyleyen Avukat Kayacan, ''Verilen hüküm Türk milleti adınadır. Kamu vicdanında kabul görecek şekilde hükme varılmalıdır. Yargının saygınlığı böyle sağlanır'' diye konuştu.

Kayacan, Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davada İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinin 17 Ocak Salı günü verdiği karara değinerek, kararın Cumhurbaşkanından itibaren kamu vicdanında karşılık bulmadığını kaydetti.

Bir kısım sanıklar, avukatı Hüseyin Ersöz ise bugüne kadar dijital verilerdeki manipülasyonları, zaman çelişkilerini ortaya koyduklarını öne sürerek, ''İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Rüstem Eryılmaz'ın 'Bu olayın arkasındaki karanlığı aydınlatamadıklarını' söyledi. Sizin yargılamanız da bu karanlıkları ortaya çıkarmalı. Dijital verilerdeki karanlık yönlerin ortaya çıkartılması umudunu taşıyoruz'' ifadelerini kullandı.

Duruşmaya verilen arada izleyicilerin arasında bulunan MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, 12 Haziran 2011 seçimlerinde MHP'den milletvekili seçilen tutuklu sanık emekli Korgeneral Engin Alan'a milletvekili rozetini taktı. Bunun üzerine Yeniçeri ve Alan izleyiciler tarafından alkışlandı.

Duruşmayı izleyen basın mensuplarına açıklama yapan MHP Milletvekili Yeniçeri, bunu bireysel olarak düşündüğünü, partinin bu konuda alınmış ortak bir kararı bulunmadığını ifade ederek, ''Egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğunu, egemenliğin kayıtlı şartlı özel yetkili mahkemelerin değil, bunu vurgulamak istedim'' dedi.

Bir gazetecinin, ''Rozeti takmak için neden 7 ay beklediniz '' sorusuna Yeniçeri, Engin Alan'ın tahliye edilmesini beklediklerini, ancak tahliye edilmemesi üzerine mahkemede rozeti taktığını ifade etti.

Duruşmaya verilen aranın ardından söz alan Engin Alan'ın avukatı Ayhan Nacak, ''Üzülerek söylemem gerekir ki milletvekili Engin Alan'a milletvekili rozetini mahkeme salonunda Özcan Yeniçeri tarafından takılmıştır. Halkın iradesini ve temsil etmek üzere TBMM'ye gönderilen Engin Alan'ın tedbir mahiyetinde olan tutuklama kararlarına istinaden tahliye edilip meclise gönderilmemesi demokrasi adına hepimizin ayıbıdır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına göre meşru beklenti hakkının ihlalidir'' diye konuştu.

Duruşma, sanık ve avukatlarının taleplerin alınmasıyla devam ediyor.

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler