YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MHP'li Tanrıkulu'nden işsizlik eleştirisi
MHP'li Tanrıkulu'nden işsizlik eleştirisi
16 Ocak 2015 10:51
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu, ülkemizdeki işsizliğin çözümü için değerlendirmelerde bulundu.

Tanrıkulu, yaptığı yazılı açıklamayla ekim ayı işsizlik oranlarını eleştirerek, ekonomi politikalarının nihai hedefinin vatandaşların rahat, huzur içinde ve karınlarını doyurabilecek şekilde yaşamalarını sağlamak olması gerektiğini belirtti.

Türkiye'de işsizlik oranlarının son dönemde görülmedik ölçüde artış eğilimi içine girdiğini savunan Tanrıkulu, 2013 Ekim ayında yüzde 9,7 seviyesinde olan işsizliğin 2014 Aralık ayında yüzde 10,4 seviyesine çıktığını ifade etti.

Ekim ayında kadınlarda işsizlik oranının yüzde 18,3 olduğunu belirten Tanrıkulu,Hükümetin açıkladığı son paketin kadınları eve mahkum etmeye, çalışma hayatından uzaklaştırmaya yönelik olduğunu savundu. Tanrıkulu, şunları kaydetti:

"Umudu olmadığı için ya da diğer nedenlerle son 4 haftadır iş arama kanallarını kullanmayan ve işe başlamaya hazır olduğu halde bu nedenle işsiz sayılmayanlar dahil edildiğinde işsizlik oranı yüzde 18'lere ve işsiz sayısı da 5 milyon 427 bin kişiye çıkmaktadır. 2014 yılı başında yüzde 14 seviyelerinde olan genç işsizlik yüzde 19,7'ye yükselmiş, artık her dört gencimizden biri işsiz hale gelmiştir. Buradaki temel sebep büyüme oranındaki zayıflama olup, genç işsizlikteki yükselişin bir trend değil genel işsizlikteki yükselişe paralel bir durum olduğunun göstergesidir."

İşsiz sayısının artmasına rağmen siyasi iktidarın işsizliği düşürme programı olmadığını öne süren Tanrıkulu, "Milliyetçi Hareket Partisi, işsizliğin üretim, büyüme ve adil bölüşümü de içine alan, yeni politikalar içeren farklı bir yaklaşımla önleneceğini düşünmektedir. Bu çerçevede ülkemizdeki işsizliğin çözümü için ülkemizin demografik yapısı, eğitim ve işgücü politikalarının yeniden ele alınması gerekliliğine ve göç sorunun tüm yönleriyle incelenip, milli politikalar oluşturulması gerektiğine inanmaktadır" ifadelerini kullandı.

12:41
 // 1
Eleştirme çözüm bul işinize geldiğinde çok seri bi şekilde komisyon kuruyosunuz bunada el at orda konusmakla olmuyo işte 90 yıldır denendi araştırman iyi güzel çözüm için mantıklı cevab???...
16 Ocak 2015 12:41
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler