YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MHP'li Tanrıkulu ekonomi politikalarını eleştirdi
MHP İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu, son 10 yıllık dönemde uygulanan ekonomik politikaların, geleceğe iki karanlık miras bıraktığını, bunların cari açık ve orta gelir tuzağı olduğunu söyledi.
MHP'li Tanrıkulu ekonomi politikalarını eleştirdi
18 Ocak 2013 / 13:08 Güncelleme: 18 Ocak 2013 / 13:11

 

Tanrukulu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türkiye'nin 10 yılık ekonomik performansını sağlayan modelin, bazılarının memnuniyetine rağmen mevta olduğunu savunan Tanrıkulu, ''Türkiye bizim iktidarımız döneminde dünyanın 16. büyük ekonomisiydi. Bugün de 16.'dır. Geçen 10 yıllık dönemde Türkiye yerinde saymıştır'' dedi. 
 
Ekonomiyi yöneten zihinlerin büyüklük kompleksi içinde olduğunu ileri süren Tanrıkulu, bunun, rakamların sanal gerçekliğine dayanan, rüya vaat ederken insanını kabusa hapseden hastalık olduğunu söyledi.  
 
''Geçmiş yıllarda yabancı sermaye yatırımlarında Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık diye övünenler, acaba Cumhuriyet tarihinin en büyük borçlanma rekorunu da kırdıklarının farkında mı '' diyen Tanrıkulu, Türkiye'nin brüt dış borç stokunun 2012 yılının üçüncü çeyreği itibarıyla 326 milyar dolar seviyesine ulaştığını, kişi başına düşen borcun 4 bin 300 dolar olduğunu kaydetti. 
 
Ekonominin 2002-2012 yıllarında ortalama yüzde 5 olarak gerçekleşen büyümesinin bir fark yaratmadığını ileri süren Tanrıkulu, şöyle konuştu:
 
''AKP'nin ekonomik mucizesi işte buradadır; istihdam oluşturmayan bir ekonomiyi yaratmayı başarmışlardır. 10 yıllık dönemdeki ekonomik politikalar geleceğimize iki karalık miras bırakmıştır; cari açık ve orta gelir tuzağı... Yüksek büyüme oranlarına rağmen istihdam yaratılamamasının nedeni, girişimcimizin sanayisizleşme eğilimine girmesi, yani üretmeyi bırakıp daha karlı gördüğü istihdam dostu olmayan sektörlere geçmesidir. Uluslararası doğrudan yatırım şovu yapanlara sormak isterim, gelen yabancı yatırımın ne kadarı enerji ve hizmet sektörü dışındadır  Bugün hala üretime ve ihracata dayalı olmayan, Türkiye'nin iç piyasa avantajlarından yararlanmaya çalışan parazit bir yabancı sermaye stratejisi takip edilmektedir. OECD'nin 2060 yılına kadar dünya ekonomisinde gelişmeleri öngördüğü raporunun en dikkat çekici yanı, 2011-2030 döneminde Türkiye'nin asla dünyanın 10 büyük ekonomisinden biri olamayacağıdır.''
 
Cari açığın finansman kalitesinin giderek bozulduğu, kısa vadeli borçlanmanın arttığı bunun da dışsal riskleri büyüttüğünü belirten Tanrıkulu, cari açık sorununun bu ekonomik politikalarla çözülemeyeceğini savundu. Tanrıkulu, ''AKP'nin önümüzdeki dönemde iki can simidi kalmıştır; özelleştirme ve reyting kuruluşlarının not artırımı'' dedi.        
 
    
 
AA
 
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler