YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MHP'li Şandır, AK Parti iktidarını bakın neye benz
MHP'li Şandır, AK Parti iktidarını bakın neye benz
MHP'li Şandır, AK Parti iktidarını bakın neye benz
13 Ekim 2008 / 07:58 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grup Başkan Vekili Mehmet Şandır, Türk tarihinin en kötü döneminin yaşandığını belirterek, "Damat Ferit dönemi bile bundan daha iyiydi" dedi.


Şandır, Ülkücü İşçiler Derneği (ÜLKÜM) Mersin Şubesi'nin 7. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, hükümeti sert bir dille eleştirdi. Hükümeti ve devletin başında bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü ABD'nin güdümünde gitmekle suçlayan Şandır, ''TBMM'nin verdiği desteğe rağmen kendi ülkesinin güvenliğini koruyabilmek için ABD'den izin istiyorlar. Bunun bir izahı yok" diye konuştu. ABD'nin de izin verirken Barzani ile anlaşın telkininde bulunduğunu ifade eden Şandır, "Kim bu Barzani? PKK'nın destekçisi ve koruyucusu. Onun da ötesinde PKK'nın kullandığı silahlar ABD'nin, mayınlar ise Avrupa'nın. Canımıza kastedenlerin sahibinden onlarla boğuşmak için izin istiyoruz. Böyle rezil bir durumu yaşamamıştık. Türk tarihinin en kötü dönemini yaşıyoruz. Damat Ferid dönemi bile bundan daha iyiydi" dedi.


Küresel güçlerin tarihin gördüğü en büyük zulmü Türkiye'de ve çevresindeki Müslüman ülkelere uyguladığını iddia eden Şandır şöyle devam etti: "Bir buçuk milyon Iraklıyı katlettiler. Savaştır insan ölür, bir şey diyemeyiz ama kadınların ırzına geçmek hangi medeniyette, hangi çağdaşlıkta veya dinde var? Buna rağmen Türkiye'ye batı medeniyeti ve AB dayatılmasını anlayamıyoruz. Ateş denizinden mumdan yapılan gemilerle geçmek mümkün değil. Şimdi bize ateşten oluşan denizi andıran batı medeniyetinden, mumdan yapılmış gemiyle geçin ve medeni olun diyorlar.''


"TÜRKİYE BORÇ BATAĞINDA"


AK Parti hükümeti döneminde Türkiye'nin borç batağına saplandığını ileri süren Şandır, elindeki istatistikleri göstererek bunu Devlet Bakanları Kürşad Tüzmen, Mehmet Şimşek veya Maliye Bakanı Kemal Unakıtan olmak üzere herkesle tartışabileceğini kaydetti.


Hükümetin borçlanma politikasını da eleştiren Şandır şunları kaydetti: "Şu anda tüm dünya ülkelerinin faiz ortalaması yüzde 6,1, Avrupa'nınki ise 2.1. Türkiye'ninki ise yüzde 20. Yüzde 20 faiz vererek dünyadan para alıyoruz. Aldığımız parayla da ekonomiyi çeviriyoruz. Topladığımız vergi, yaptığımız ihracat, üretimimiz ve cari açığımız belli. Bugün devletimizin iç ve dış borçlarının toplamı 500 milyardan fazla. Borç yiğidin kamçısı diyorlar bunu neyle karşılayacağız. Neyi satıp ödeyeceğiz? Satacak bir şeyimiz kalmadı ki.''


"TÜRKÜM DİYEMEYEN BİR BAŞBAKANIMIZ VAR"


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''Ben Türk değilim, Gürcü'yüm, eşim de Arap'' şeklindeki konuşmalarına değinen Şandır, "Bizim bir onurumuz ve kimliğimiz vardı. Türk milleti diye dimdik duruyorduk. Şimdi büyük Türk milletinin de anlamı kalmadı. Türküm demeyen bir başbakanımız var. Bu bana acı ve ızdırap veriyor. Tenkit etmek için söylemiyorum. Türk olur olmaz buna bir şey demiyoruz. Kimsenin ne ırkına ne dili ne de dinine bir şey diyen yok. Ama sen kalkıp bir başbakan olarak 'Ben Türk değilim, Gürcü'yüm. Eşim de Arap dersen, Türk milletine meydan okumuş olursun'' diye konuştu.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler