YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MHP'li Oktay Vural'dan hükümete 'Damat Ferit' benzetmesi
MHP'li Oktay Vural'dan hükümete 'Damat Ferit' benzetmesi
01 Mart 2015 07:31
Yeğeninin PKK'ya katıldığına yönelik iddialara cevap veremeyen Oktay Vural, ülkenin damat Ferit zihniyeti ile yönetildiğini iddia ederek, 'Bugün Dolmabahçe sarayında PKK ile AK Parti, seçim beyannamesini açıkladı' dedi.

MHP Aydın İl Başkanlığı'nın 11'inci Olağan Genel Kurulu'na katılan MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile HDP heyetinin Dolmabahçe Başbakanlık Ofisi'ndeki görüşme sonrası ortak açıklamalarını değerlendirdi. Ülkenin damat Ferit zihniyeti ile yönetildiğini iddia eden Oktay Vural, "Bugün Dolmabahçe sarayında PKK ile AK Parti, 7 Haziran seçim beyannamesini açıkladı" dedi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Dolmabahçe Sarayı'nda AK Parti ile PKK'nın bir anlaşma imzaladığını iddia etti.

Vural, "Dolmabahçe'de maalesef, Damat Ferit hükümetinin kalıntısı olarak AK Parti hükümeti, Damat Ferit'in politikalarını takip ederek bugünlere kalkıştı. Dün Damat Ferit milli mücadeleyle ilgili miting yapılacağı zaman, Kuvayi Milliye kurulacağı zaman, Heyeti Nasihalar kurmuştu. Bunlarda milli mücadeleye katılmasınlar diye akil adamları getirdiler. Dün Osmanlı ordusunu yabancılara teslim etmek isteyenlere karşı bununla ilgili sıkıntılar olunca kendisine bağlı Kuvayi İnzibatisini getirmek isteyen Damat Ferit vardı. Bunlarda aynısını getirdiler. 15 Mart 1919'da jandarmayı İçişleri Bakanlığı'na bağlamak suretiyle Mondros Mütarekesiyle teslim edilmiş ordunun yerine; milleti teşkilatlandıran jandarmayı kontrol etmek isteyen, Damat Ferit gibi İç Güvenlik Yasasıyla jandarmayı kontrol etmek isteyen bir hükümet var. Değerli kardeşlerim, bugün Türkiye işgal edilmiş değil. Fiili işgal yok ama Türkiye bugün zihni işgal edilmişler tarafından yönetiliyor. Damat Ferit zihniyetiyle yönetiliyor. Bugün Dolmabahçe sarayında PKK ile AK Parti, 7 Haziran seçim beyannamesini açıkladı" dedi.

PKK ile yapılan anlaşmayla vatan, millet, cumhuriyet ve kimliğin yeniden tanımlanacağı yeni bir anayasa yapılmak istendiğini öne süren Vural iddialarını şöyle sürdürdü: "Hangi partiye oy verdiyseniz verin, şimdi elinizi vicdanınıza koyun. Biz bu coğrafyayı vatan yapmak için nice kan düktük, nice can verdik. Bu vatan Türk vatanı oldu. Şimdi sen kiminle oturuyorsun da bu vatanı yeniden tarif edeceksin? Şimdi beraber bir araya gelmişler; adımızı değiştirecek ve cumhuriyeti tartışacakmış. Ben cumhuriyetin kuruluşunu Kuvayi Milliyle birlikte Erzurum Kongresi, Sivas Kongresi ve milli Kurtuluş Savaşı vererek cumhuriyeti kurdum. PKK terör örgütüyle cumhuriyeti paylaşanlar, konuşanlar Kurutuluş Savaşı ve millete ihanet içindeler. Zannedersiniz Sevr'i imzalamışlar. Bu anlaşmanın Kürdistan ve Ermenistan oluşturmak için Sevr'den farkı nedir?"

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler