YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MHP'li başkan CHP'li başkanı istifa ettirdi
MHP'li başkan CHP'li başkanı istifa ettirdi
03 Nisan 2013 12:13
Aydın İl Genel Meclisi’nde MHP ve CHP arasında yaşanan son 1 yıl başkanlık tartışmalarının ardından CHP’li Meclis 1. Başkan Vekili Kazım Er görevinden istifa etti.

2009 yılı Mahalli İdareler Genel Seçimi’nin ardından Aydın İl Genel Meclisi’nde tek başına çoğunluk sağlayamayan MHP ve CHP grupları arasında yapıldığı iddia edilen başkanlık protokolü, seçimlere 1 yıl kalmasıyla birlikte tartışmaları da beraberinde getirdi. İlk 2 yıl CHP, sonraki 2 MHP ve son yıl ise yeniden CHP’li bir üyenin Meclis Başkanlığı yapmasını öngördüğü öne sürülen protokole rağmen yasal hakkını kullanarak istifa etmeyeceğini açıklayan MHP’li İl Genel Meclisi Başkanı Hayri Güleç’in tutumu CHP’li üyeler tarafından tepkiyle karşılandı.

Güleç’in siyasi etiğe aykırı hareket ettiğini savunan CHP’li Kazım Er, İl Genel Meclisi Nisan ayı olağan birleşimlerinde 2 yıldır yürüttüğü Meclis 1. Başkan Vekilliği görevinden istifa ettiğini açıkladı. Söz olarak meclis kürsüsünden istifasını sunan ve dilekçesini teslim eden Er, aynı duyarlılığı Meclis Başkanı Güleç’in de göstermesini talep etti.

2009 seçimlerinin ardından İl Genel Meclisi’nde CGP Grup Başkanvekili olarak görev yaptığını anımsatan Kazım Er, “O tarih itibariyle CHP ve MHP İl Başkanlarının görüşmeleri sonucunda Meclis Başkanlığı için 2+2+1 sözlü protokolünün yapıldığını biliyorum. Bu nedenle 2011 yılı Nisan ayında başladığım ve her ne kadar yasa gereği 3 yıllığına İl Genel Meclisi 1. Başkan Vekilliğine seçilmiş olsam da MHP ve CHP arasında yapılmış olan sözlü protokol gereği 2 yıl sonra istifa etmem CHP’nin ahlakı ve disiplini gereğidir. Normal demokratik süreci yaşayabilmek için bizim istifa edip başka arkadaşların seçilmesinin önünü açmamız gerekir. Ben demokratik gereği istifa ediyorum. Herkes üzerine düşen dersi almalı ve gereğini yapmalıdır. Tartışmalara girmeden ve kanunların arkasına sığınmadan yapılması gereken verilen sözlere sadık kalarak istifa etmesidir. Kanunun arkasına dolanmak doğru bir davranış değildir. Ben nasıl gereğini yaptıksam siyasi etik gereği Meclis Başkanı da gereğini yerine getirmelidir” dedi.

“Protokol değil işbirliği”

İstifasını sunan CHP’li Kazım Er’i muhatap olarak kabul etmediğini ifade eden İl Genel Meclisi Başkanı Hayri Güleç de, Er’in başkanlık tartışmaları nedeniyle değil, kendi partisi içinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle istifa ettiğini öne sürdü. Er’in kendi kafasından bir şeyler kurguladığını ileri süren Güleç, “MHP, nezaket kuralları içerisinde 2009 yılında Aydın halkının yararı açısından bir siyasi işbirliği yaptı. Bizim CHP ile bir protokolümüz falan yok. Böyle bir anlaşma yapmamızda söz konusu değil. O zaman çekişme olmasın ve Aydın halkı mağdur olmasın diye bir şey yapıldı. Bu birliktelikte CHP’li arkadaşlarımız ‘İlk önce Meclis Başkanlığı bizde kalsın’ diye ısrar ettiler. Ben zannediyorum; ‘Önce biz yapalım. Sonra belki yıkılır mıkılır, bir şey olur. Biz işimizi garantiye alalım’ diye düşündüler” şeklinde konuştu.

“Cahilseniz suç MHP'nin değil”

Kendisinin tamamen yasalara uygun olarak hareket ettiğini savunan Güleç, sözlerine şöyle devam etti: “Yasa; ‘İlk yerel seçimlerden sonra seçilen başkanlık divanı 2 yıl göre yapar. 2 yıl sonra seçilen başkanlık divanı da ilk yerel seçimlere kadar görevini sürdürür’ diyor. Burada her hangi bir zaman metfunu konmuyor. Bu 6 ay sonrada 1 yıl sonra da olabilirdi. Şimdi velev ki olağanüstü bir şey olur seçimler uzar, uzarsa da bizim başkanlığımız devam eder. Bakın bu arkadaşlarımızın il başkanları hukukçuydu. Kendileri bu kadar bilgisiz ve beceriksizse bunu MHP’ye sarmanın bir anlamı yok. Ben o zaman da biliyordum MHP’nin 2’inci dönemde 3 yıl görev yapacağını veya yerel seçimlere kadar yapacağını. Okumuyorsan ve cahilsen bunun sorumlusu MHP değildir kardeşim”
  Kazım Er’e partisi tarafından başkanlık sözü verildiğini iddia eden Güleç, sözlerini şöyle tamamladı: “Ha beyefendiye başkanlık sözü verilmiş daha önce. Çıkıp açıksa ‘Bu adam istifa ederse ben başkan olacağım’ desin. Sonra Kazım Er’in böyle bir açıklama yapacak sıfatı yok. Anlaşmayı Kazım Er mi yapmış? Bu konuda bilgi verecek makam CHP yöneticileridir”

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler