YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MHP'li Bal'dan CHP'ye gönderme
MHP'li Bal'dan CHP'ye gönderme
29 Haziran 2011 08:31
CHP'nin "Biz arkadaşlarımızı satmayız"göndermesi MHP'yi kızdırdı. Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal, millet iradesinin Alan, Haberal ve Balbay isimlerinin önünde olduğunu ifade ederek"Asıl CHP 11 milyon seçmenin iradesini sattı"dedi.
MHP ile CHP arasında 'adam satma' polemiği başladı. CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun, boykot tavrını savunurken, "Biz arkadaşlarımızı satmayız." göndermesinde bulunması MHP'yi kızdırdı. Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal, anamuhalefet partisinin millî iradeyi çiğnediğini savunarak, "Asıl CHP, 11 milyon seçmeninin iradesini satmıştır." dedi.

Meclis 24. Dönemi, dün milletvekillerinin yemin etmesiyle resmen başladı. Fakat açılışa, CHP'nin yemin törenini; BDP'nin de Meclis'i boykotu damga vurdu. Hatip Dicle'nin milletvekilliğinin düşürülmesini protesto eden BDP destekli bağımsız vekiller, Meclis'e gelmek yerine Diyarbakır'da toplandı. Ergenekon sanığı vekiller Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay'ın tahliye edilmemesine tepki gösteren CHP'liler ise Parlamento'ya geldikleri halde yemin etmeme kararı aldı. Bu iki partiyle aynı durumda olan MHP ise boykot kervanına katılmadı. Partiden milletvekili seçilen Balyoz sanığı Engin Alan'a da tahliye çıkmamasına rağmen MHP, 'milli iradenin' boykot edilemeyeceği düşüncesiyle Meclis'teki yerini aldı. Fakat bu durum CHP'yi üzdü. Anamuhalefet partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu, dün gazetecilerle Meclis'te sohbet ederken, MHP'ye, "Biz arkadaşlarımızı satmayız." göndermesinde bulundu. MHP'den cevap gecikmedi. Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Faruk Bal, "Asıl CHP 11 milyon seçmenin iradesini satmıştır." diyerek yemin törenini boykot kararını eleştirdi.

Faruk Bal, dün sabah saatlerinde de TV8'de 'Erkan Tan'la Başkent'ten' programında CHP'nin tutumunu eleştirdi. 'Milli irade'nin siyasî partilere gösterdiği yerin Meclis olduğunu vurgulayan Bal, "CHP'nin iki isim için gösterdiği tavır, yargıyı etkilemek için alınmış bir karar gibi algılanır. 'İki milletvekili için çözüm bulmazsan Meclis'e girmem' demek, hukuka müdahale olarak algılanır." uyarılarında bulundu. Bu şekilde algılanmaması için de CHP'yi aklıselimle hareket etmeye çağırdı. Bal, "Milletin iradesi, Engin Alan, Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal isminin önündedir. Bu sorun yargının kendi kuralları içinde çözülmelidir." şeklinde açıklamalar yaptı. "CHP siyasî bir tavırla hukukî sonuç peşinde." eleştirisini yönelten MHP yöneticisi, anamuhalefet partisinin 'şaşırmış' bir vaziyette olduğunu savundu. CHP'nin hukuk zemini ile siyaset zeminini birbirine karıştırdığını söyledi. Arkasından, "CHP'nin yaptığı da BDP'den farksız. Sadece biri terörü kullanıyor, diğeri siyaseti. Elde etmek istedikleri sonuç milletvekillerini Meclis'e sokmaktır." tespitlerini yaptı. Hatip Dicle konusuna da değinen Bal, şu görüşleri dile getirdi: "Yargı, siyasî hedefler için kullanılmamalıdır. Yargı kendi içinde çözümünü bulur. 'Bunun için de bütün anayasa değişikliği ve Ceza Muhakemesi Kanunu'ndaki değişikliklerden ayrı olarak kişiye özel kanun çıkarılmasına gerek yoktur' diye düşünüyorum. Fakat bağımsız aday için anayasa değişikliğine gerek vardır. Çünkü orada durum farklıdır. Bağımsız adayla ilgili olmak üzere milletvekili yeterliliğini, milletvekili seçilebilme ehliyetini ortadan kaldıran mahkeme kararı vardır. Anayasa hükmünü değiştirmediğiniz sürece amacınıza ulaşamazsınız."

Faruk Bal, MHP Milletvekili Engin Alan için de şu değerlendirmelerde bulundu: "Engin Alan bugün milletvekili seçilmiştir. Mazbatasını da almıştır. Bugün yemin etmesi gerekmektedir, gelemiyor. Çünkü tutuklu. Tutukluluk halini belirleyen yasada önemli istisnalar vardır. Asıl olan tutuklu kişilerin tutuklanmamasıdır. Gidip savunmasını destekleyecek delilleri arayıp bulup mahkemenin huzuruna getirmesi gereklidir. Bu kişi kaçsa nereye kaçacak? Meclis'e kaçacak. Ayrıca neden kaçsın ki? Kaçsaydı tutuklanmadan önce kaçardı. Dolayısıyla yargının daha özenli davranması gerekmektedir."

MEHMET ŞANDIR: CHP VE BDP'NİN YAPTIĞI HUKUKSUZLUK, MECLİS'İ KİLİTLİYORLAR

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır da, "Burada satma oyunu mu oynuyoruz? Kılıçdaroğlu'nu milletin iradesine saygı göstermeye davet ediyorum. Yaşananlar Türkiye'ye, halka, demokrasiye yakışmaz. Yargıyla restleşmenin ne anlamı var?'' tepkisini gösterdi. "CHP'nin ve BDP'nin yaptığını hukuksuzluk olarak değerlendiriyoruz." şeklinde konuşan Şandır, şöyle devam etti: "Bunun sonucu Meclis'i, sistemi kilitlemektir. Sen halka verdiğin sözü tutmuyorsun demektir. Bu, BDP'ye destek vermektir. Bir olumsuzluğu geliştirmemek, soruna dönüştürmemek lazım. Bir yanlış, başka bir yanlışla kaldırılmaz. Bu gerginliğe sebep olmak hiçbir mazeret kabul etmez."

Zaman

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler