YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MHP’den tutuklu vekiller hakkında flaş karar
MHP’den tutuklu vekiller hakkında flaş karar
23 Aralık 2013 18:30
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, MHP olarak tutuklu vekillerle ilgili hiçbir görüşmenin içinde olmayacaklarını söyledi.

TBMM’de düzenlediği basın toplantısına, “Değerli milletvekilleri” diyerek başlayan Oktay Vural, Genel Kurul’da milletvekillerinin 2014 yılı bütçesinin onaylanmasını eleştirerek, “Onların milletin vekili olma sıfatı ortadan kaldırılmış oldu. Milletin bütçe yapma hakkını gasp edenlerin bütçesi vicdanı olmayan parmaklara onaylatıldı” dedi.

Basın toplantısına para sayma makinesi ve bir poşet simit getiren Oktay Vural, yolsuzluk olaylarına ilişkin yaptığı değerlendirmelerde, kolluk görevlilerinin görevden alınmalarını eleştirdi. “Madem çok rahatsınız niye bunları yapıyorsunuz” diye konuşan Oktay Vural, adli yönetmelikte yapılan değişikliklere ilişkin olarak, “Tapelerde eklemeler olduğunu bilenler bu tapelerin ne olduğunu nereden biliyor. Bu adli yönetmelik değişikliği hukuk devletine darbedir. Adli kolluğun bağımsızlığı ve savcıların bağımsızlığı ortadan kalkmıştır. Yargıya darbe vurulmuştur. Burası Ali kıran baş kesenlerin memleketi değil. Kanuna aykırı bu yönetmeliği uygulayan memurlarda, bu yönetmeliği çıkartanlar da anayasal suç işlemişlerdir. Darbeci bir zihniyetin aynısını bugün Recep Tayyip Erdoğan hükümeti yapmaktadır” ifadelerini kullandı.

Başbakan’ın yalan söylediğini ifade eden Vural, “Soruşturmanın sonuna kadar gitmesini istemiyorsunuz. İsteseniz adli yönetmeliği bir gecede değiştirmezdiniz. Artık ahlak sınırlarını aşmış tipler türedi bu memlekette. Polisi çete gibi gösteriyorsun, savcıyı çete gibi gösteriyorsun, sen önce aynaya bak bakalım. 4.5 milyon doları polisler mi getirdi koydu? Biz senin kime dua ettiğini biliriz. Irak’ta Müslümanları katleden ABD’li askerlere dua eden sen değil misin? ‘Kimseye yedirmeyiz’ diyor. ‘Ben yerim’ diyor. Devleti nasıl yönetiyorsun sen, madem bunu yapanlar dış güçler sen ne yapıyorsun? O zaman çetenin başı bunları atayan. Bugünlerde yolsuzluğa kılıf arıyor” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan’ın arama yapan polislerle ilgili sözlerini eleştiren Vural, “Hani sen ödül vermiştin bunlara. Tam bir Frankenstein gibi, yakında kendisini yiyecek. Elinden gelse yolsuzlukla ilgili yayın yapan televizyonları kapatacak. 3-Y ile mücadele ettiğini söyleyen yolsuzluğun üstünü örtüyor, yasaklar koyuyor. Soruşturmaya müdahale suçtur. ‘Hükümete operasyon yapılıyor’ diyerek bu asrın yolsuzluk operasyonunu sulandırmak istiyorlar. Başbakan’dan cevap istiyorum, bu yolsuzluk iddialarına ne diyorsun, yolsuzluğu kabul ediyor musun, etmiyor musun, bu 4.5 milyon dolar nereden geldi? 11 yıldır iktidarda değil misiniz, niye ortaya çıkartmadınız bu örgütü. Niye adli kolluk yönetmeliğinde değişikliğe gittiniz, niye gazetecilere emniyet müdürlüklerine girmeyi yasak ettiniz? Bu paniğiniz telaşınız nedir. Halili ile Lübnan’a gidip ne görüştün. Putin ile 7.5 saat Soçi’de ne görüştün. Gemicikler nereden geldi? İçişleri Bakanı’nı PKK lobisine yedirdin, Ertuğrul Günay’ı rant lobisine yedirdin. Bu yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının 4 bakan ile kalmayacağını, zirveye ulaşacağını gördüğü için böyle diktatörce davranmaktadır. Bu hükümet Titan hükümeti, Titan iktidarı” şeklinde konuştu.

“Bu kefenlerin cebi var mı acaba”

Basın toplantısında bazı fotoğraflar gösteren ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın “Bu insanlar daha önceden birbirlerine görmediler” dediğini iddia eden Vural, aklanan kara para ile 63 tane 3. köprünün yapılacağını ifade ederek, “Başbakan hesap yapıyor, vatandaşın hesabını simide, kendi yandaşlarının hesabını para sayma makinesine. İşte AK Parti ekonomisi bu. Başbakan milli yolsuzluğa saygı mitingleri ile zorla insanları oraya topluyor. Kefende getirmişler oraya, bu kefenlerin cebi var mı acaba? ‘Temiz eller operasyonu yapılıyor, daha ne istiyorsunuz bağırsaklar temizleniyor’ diyordu, iyi ya bağırsaklar temizleniyor işte” ifadelerini kullandı.

“Ricciardone'u gönder bakalım"

Başbakan Erdoğan’ın ABD Büyükelçisi Ricciardone’yi gönderemeyeceğini ima eden Vural, “Mısır Büyükelçisini gönderdiğin gibi hadi bunu da gönder. Başbakan bunu yapamaz, esip gürlediğine bakmayın. Beyaz Saray’ın önünde ‘beraber yürüdük biz bu yollarda’ şarkısını söylemedin mi, ‘Obama’nın sesini özledim’ demedin mi. Kuru sıkı sallıyor” açıklamasını yaptı.

“Böyle bir ihbar aldınız mı?”

Oktay Vural; Elindeki dosyayı göstererek, "Bu ihbarlar size geldi, paravan şirketler aracılığıyla kara para transferinin gerçekleştiğine ilişkin bu iddialar Başbakan’a gönderildi. Böyle bir ihbar aldınız mı, aldıysanız ne yaptınız? 2010 yılında kurulan, sonra 2012’de tasfiyeye tabi tutulan hangi şirketler kullanıldı. 2010 yılında odaya kayıt olan, 2012 tarihinde tasfiyeye tabi tutulan hangi şirketler kullanıldı. Bu kara para aklamayla ilgili paravan şirketler aracılığıyla yapılan bu işlemlerle ilgili bir ihbar geldi mi, ne yaptınız? Muhtemelen bu işin daha büyük boyutları vardır. Varlık barışı hangi düzen için kuruldu. Kara para ile ilgili varlıkların varlık barışından istifade etmemesine ilişkin MHP’nin ısrarlı soruları karşısında neden bu konuda kanuna bir madde koymadınız” dedi.

Hükümete Halkbank üzerinden bir operasyon yapıldığı iddialarının sorulması üzerene Vural, “Bu paralar nereden geldi, dolandırma. Bu kadar açık ve net. Halkın bankasını kimin bankası yapmışlar. Ben işin özüne bakıyorum. Bugün operasyon niye Vakıflar Bankası’na, Ziraat Bankası’na yapmıyorlar da Halkbankası’na yapılıyor. Başbakan’a soruyorum, işadamı ile görüştün mü, Başbakan olarak Bakan’a talimat verdin mi, yoksa bunu da sana sana illegal örgütler mi yaptırdı?” diye konuştu.

Vural, AK Partili Haluk Özdalga’nın adli kolluk ile ilgili yaptığı açıklamanın sorulması üzerine, “Adli kolluk olayı yargıya darbedir, kanunlara aykırıdır. Fiili olarak bir darbedir, anayasal suçtur. Bu anayasal suça imza atanlar doğrudan doğruya bu soruşturmaların üzerine kapatmak isteyen bir iradedir” şeklinde onuştu.

“Tutuklu vekillerle ilgili MHP hiç bir girişim içerisinde olmayacak"

MHP olarak tutuklu vekillerle ilgili hiçbir girişimin içinde olmayacaklarını açıklayan Vural, “AK Parti, BDP ve CHP bu eksende ne yapmak istiyorlarsa çıksınlar yapsınlar. Böyle hukuktan dem vuruyorlar, hukuktan dem vuruyorsan önce adam gibi adli kolluk yönetmeliğine neden darbe vurduğunu açıklayacaksın. Bu gündemin üstünü örtmek amacıyla gündemin üzerine örtmek amacıyla yapılmıştır, bu konuşma BDP’nin tehdidi ile yapılmıştır, utanç verici olan budur. MHP olarak biz tutuklu vekillerle ilgili hiç bir görüşmenin içinde olmayacağız. Bülent Arınç bunlarla uğraşacağına kendilerinin yaptığı hukuksuzluklara karşı ne yaptığını açıklasın. Eğer çok hukuk diyorsanız, adalet diyorsanız, soruşturmayı sürdüren polisleri iade ediniz, eklediğiniz savcıları geri alınız, adli kolluk yönetmeliğini geri alınız” ifadelerini kullandı.

 

İHA

ya bu
 // çakır
adam çok zavallı ya ,ne kadar basitleşiyor..yazıkkk ,mhp de işde bu oktay vuralla,bide yeniçerileri var neydi adı aklıma gelmedi ar damarları çatlamış dilin kemigi yok zarta atıyorlar...bunlarmı ülke yönetecekkkk)))))...
23 Aralık 2013 Pazartesi 20:37
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler