YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MHP'den Öcalan iddiasına cevap
MHP'den Öcalan iddiasına cevap
29 Kasım 2012 15:32
MHP Genel Başkan Yardımcısı Edip Semih Yalçın, emekli Orgeneral Çevik Bir'in, MHP'nin de yer aldığı 57. Hükümet döneminde bölücübaşı Öcalan'la görüştüğü iddiasının ''safsata'' olduğunu bildirdi.

Yalçın, yaptığı yazılı açıklamada, ''AKP hükümetinin, kanlı terör örgütü PKK ile Oslo'da masaya oturduğunun ortaya çıkması üzerine MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından yapılan açıklamalar, iktidar çevrelerinde büyük rahatsızlığa yol açmıştır'' görüşünü savundu.

Yalçın, bugün bir gazetede yer alan iddialarla ilgili şunları kaydetti:

''Söz konusu gazete, Çevik Bir’in bölücü örgütün elebaşı ile o dönemde hükümet ortağı MHP’nin Lideri Sayın Bahçeli’nin bilgisi doğrultusunda görüştüğü intibaını vermek suretiyle dönemin gerçeklerini saptırmaktadır.

Hatırlatalım ki bölücü başı Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirildiği tarih 16 Şubat 1999’dur. O dönemde merhum Bülent Ecevit’in azınlık hükümeti iktidardadır. Orgeneral Çevik Bir de Birinci Ordu Komutanıdır. MHP’nin yer aldığı 57. hükümet ise 1999 Mayıs'ında kurulmuş ve 8 Haziran’da güvenoyu almıştır. Orgeneral Çevik bir ise 30 Ağustos 1999’da emekliye ayrılmıştır.

Bölücü başı Türkiye’ye getirilir getirilmez İmralı’ya yerleştirilmiş, başta MİT ve Genelkurmay İstihbaratı olmak üzere bazı birimler tarafından sorguya alınmıştır. Öcalan’la görüşmeler, Şubat 1999 ile Mayıs 1999 arasındaki dört aylık sorgu ve soruşturma sürecinde yapılmıştır. Öcalan’ın yargılanmasına 31 Mayıs 1999 tarihinde başlanmış, 29 Haziran’da da mahkûm edilmiştir. O bakımdan Çevik Bir’in, MHP’nin de yer aldığı 57. Hükümet döneminde bölücü başı Öcalan’la görüştüğü iddiası safsatadan ibarettir.'' aa

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler