YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MHP'den Hükümete Suriye eleştirisi
MHP'den Hükümete Suriye eleştirisi
01 Ağustos 2012 13:54
MHP Genel Başkan Yardımcısı Ayhan: ''(Suriye) Olayları izah tarzında, Hükümet üyelerinin içine düştüğü durum vahimdir''

MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, Hükümet üyelerinin Suriye'deki olayları izah tarzında vahim bir durum içine düştüğünü iddia etti. 

Ayhan, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, gündemdeki konuları değerlendirdi. Hükümetin Suriye politikasını eleştiren Ayhan, şunları kaydetti:

''Olayları izah tarzında, Hükümet üyelerinin içine düştüğü durum vahimdir. Hafta sonunda bir Hükümet mensubunun Suriye'deki olaylara bakışını, tepside kahve ikramına benzer bir şekilde izahı olayların ne kadar sığ değerlendirildiğini göstermektedir. Dışişleri Bakanı'nın bunlar yetmiyormuş gibi 'Halep gibiyim, herkes beni bombalıyor' sözleri, gidişatın iyice zıvanadan çıktığını göstermektedir. Dış politika konusunda da politikaların açmazda olduğu, yandaş yazarların bile evdeki bulgurdan olmaktan bahsetmeye başladıklarından çok net olarak anlaşılır hale gelmiştir. Bölgede yüz yılın tasfiyesinin yaşandığını söyleyenler, uyguladıkları politikaların etkilerini iyi düşünmelidirler.''

İzlenen terör politikası ile Suriye'ye yönelik uygulanan dış politikanın ortaya çıkardığı sonucun birbiri ile örtüşmesinin ülkeyi daha da kötü duruma düşürdüğünü dile getiren Ayhan, ''Barzani ile yapılan ticari anlaşmaların, Irak merkezi hükümetinin isteği hilafına yapılması da uygulanan politikalarda Hükümetin tutarlılık içinde olmadığını göstermektedir. Bütün bunlara rağmen Barzani'nin tarife dışı engel uygulamasının önlenememesi de Hükümetin uyguladığı politikaların diğer bir tutarsızlık örneğidir. Bu AKP Hükümetinin Barzani tarafından ne kadar ciddiye alındığını ortaya koymaktadır'' diye konuştu.


-''AKP Gül'e mahalle baskısı uyguluyor''-


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanlığı'na tekrar adaylığıyla ilgili tartışmalara değinen Ayhan, ''Cumhurbaşkanı'nın tekrar adaylığı söz konusu olduğunda, AKP yönetiminin koro halinde karşı çıkması ve Cumhurbaşkanı'na hatır gönül sayması konusundaki telkinler AKP'nin demokrasi anlayışını da ortaya koymaktadır. AKP, Sayın Gül'e aday olmaması için mahalle baskısı uygulamaya başlamıştır'' ifadelerini kullandı.

Bu olayın bile Türkiye'nin sivil diktaya doğru yöneldiğini ortaya koyduğunu iddia eden Ayhan, ''AKP, toplama bir partidir. Konjonktürün ortaya çıkardığı bir partidir. Dün olmadığı gibi yarın da olmayacaktır'' dedi.

Ayhan, Şemdinli'de meydana gelen çatışmalar konusunda Hükümetin Türk milletine açıklama yapması gerektiğini söyledi.


-Ekonomik veriler-


Son ekonomik verilere de değinen Ayhan, Haziran ayında vergi gelirlerinin yüzde 11 gerilediğine, yine aynı ayda bütçe giderlerinin yüzde 32 arttığına işaret ederek, ''2011 yılının Haziran ayında 3.1 milyar TL fazla veren bütçe, bu yıl 6.3 milyar TL açık vermiştir. Personel gideri yüzde 36 artmış, mal ve hizmet alımları yüzde 12 azalmış, cari transfer yüzde 51 artmıştır. Bütün bunlar Haziran ayında bütçenin hiç de iyi gitmediğini göstermektedir. Bütçe bir ayda övünülecek halden dövünülecek hale gelmiştir'' şeklinde konuştu.

Ayhan, tarım dışı iş gücü piyasalarının yavaşladığını, işsizlerin yüzde 75'inin yakın dönem işsiz olduğunu, gençlerin yüzde 31'inin hem çalışmadığı hem okula devam etmediğini vurguladı. KOBİ kredilerindeki batıkların attığını vurgulayan Ayhan, katılım ve yatırım bankalarındaki batık oranının katılım ve mevduat bankalarından daha yüksek olduğunu kaydetti.

Ayhan, ABD Başkanı Obama'nın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesine ilişkin Beyaz Saray'ın kullandığı, ''elinde beyzbol sopalı Obama'' fotoğrafıyla ilgili ne düşündüğünün sorulması üzerine, ''Pek müspet düşünmüyorum'' dedi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler