YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MHP'den hükümete dış politika eleştirisi
MHP'den hükümete dış politika eleştirisi
31 Aralık 2012 13:31
MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, hükümetin dış politikasının eleştirdi, 'Basın önünde İsrail'le ilgili sert açıklamalar yapılıyor, uluslararası arenada 'süt dökmüş kediye' dönülüyor.' dedi.

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, Türkiye'nin, İsrail'in NATO faaliyetlerine katılmasını veto etmekten kısmen de olsa vazgeçmesinin İsrail'in uluslararası platformlarda kendisine yeni alanlar açma gayretinin sonucu olduğunu öne sürdü.

Büyükataman, yaptığı yazılı açıklamada, AK Parti hükümetinin uyguladığı dış politikayla Türkiye'nin uluslararası alandaki saygınlığının erozyona uğradığını iddia etti.

Hükümetin miting meydanlarında, basın önünde İsrail Devleti'yle ilgili sert açıklamalarda bulunduğunu ancak, uluslararası arenada ''süt dökmüş kediye'' döndüğünü ileri süren Büyükataman, şu ifadeleri kullandı:

''Bir diğer ikircikli tutum da İsrail ile ilişkilerde gösterilmektedir. İsrail ile kanlı-bıçaklı bir görüntü verilirken perde arkasında çeşitli pazarlıklar yapılmaktadır.

Mavi Marmara baskınından bu yana, İsrail'in NATO faaliyetlerine katılımını veto eden Türkiye'nin kısmen kaldırdığı iddia edilen veto ile İsrail'in NATO'nun 'Akdeniz Diyaloğu' çerçevesindeki seminer-eğitim gibi faaliyetlerine katılması artık mümkün olacaktır. Türkiye'nin İsrail'in NATO faaliyetlerine katılmasının önündeki en büyük engel olan vetodan kısmen de olsa vazgeçmesi İsrail'in uluslararası platformlarda kendisine yeni alanlar açma gayretinin sonuç verdiğini göstermektedir.''

MHP Genel Sekreteri Büyükataman, vetonun kaldırılmasıyla İsrail'in, NATO ile doğrudan üst düzey ilişkiler kurma fırsatı yakalayacağını savunarak, ''Daha vahimi bu adım İsrail'in yıllardır uyguladığı insanlık dışı soykırım, taciz ve tehcir politikalarının ödüllendirilmesi anlamına gelecektir'' değerlendirmesinde bulundu.

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler