YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MHP'den flaş koalisyon açıklaması
MHP'den flaş koalisyon açıklaması
14 Ağustos 2015 15:34
Koalisyonda ibre MHP'ye döndü. Reuters'a konuşan MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya flaş açıklamalarda bulundu.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, CHP ile uzlaşamayan AK Parti'nin MHP'ye yöneleceğine yönelik söylemlere ilişkin, koalisyon kurmak için öne sürdükleri şartların kabul edilmemesi durumunda AK Parti ile görüşmenin bir anlamı olmadığını, ancak koalisyon kurulması niyeti olması durumunda bunun 3-5 günde sonuçlanacağını açıkladı.

"BU İŞ 3-5 GÜNDE BİTEBİLİR"

Reuters'a konuşan Karakaya, "MHP ile koalisyon şartlarını kabul edemem diyorlarsa gelmenin bir anlamı yok... Bizimle koalisyonu görüşeceklerse ve anlaşma niyetleri varsa bu iş öyle 35 günde değil, 3-5 günde bitebilir. Gerisi protokole kalır" dedi.

KARAKAYA BAHÇELİ'NİN İSTEKLERİNİ YİNELEDİ

Karakaya, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin de dün yaptığı yazılı açıklamada, "AK Parti ile görüşmeye hazır olduklarına ancak koalisyon şartlarının da geçerliliğini koruduğuna" yönelik açıklamalarına benzer şekilde konuşarak, MHP'nin olası bir koalisyon için "çözüm sürecine son verilmesini, yolsuzluk dosyalarının açılmasını ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın anayasal sınırlarına çekilmesini" istediğini belirtti.

"Biz erken seçim demiyoruz. Ama seçimden de kaçmıyoruz" diyen Karakaya, "Ancak şu an ülkenin içinde bulunduğu şartlar, HDP'nin Meclis'e girmesi, PKK'nın her tarafta saldırıya kalkışması güvenlik riskini öne çıkıyor. Güvenlik meselesi hallolmadan seçime gitmek nasıl olacak? Böylesi bir ortamda seçimin çok sağlıklı sonuç vereceğine inanmıyoruz. Çünkü 20,000 sandıkta bir kontrol sorunu ortaya çıkacaktır" dedi.

"EN UYGUN FORMÜLLERİ ORTAYA KOYDUK"

Karakaya, MHP'nin süreç içerisinde sorumluluk almadığı yönünde yapılan değerlendirmelerin gerçeği yansıtmadığını vurgulayarak "Ülke için en uygun formülleri ortaya koyduk. AKP-CHP görüşmeleri sonlanmadan bu konuda açıklama yapmadık. Görüyoruz ki, AKP ülkeyi seçime götürmeye hazırlanıyor. O zaman bize açık açık koalisyon istemediklerini söylemeliler" dedi.

AZINLIK HÜKÜMETİ KONUSUNDA MHP'NİN TAVRI NASIL?

Karakaya, azınlık hükümeti tartışmalarına ilişkin "Azınlık hükümeti ile gidilecek bir seçimden söz edenler var. Bu hükümet de azınlık hükümeti. Dolayısıyla biz böyle bir talebi reddederiz. Şu andaki hükümet geçici hükümettir. Türkiye'yi seçime zorlayanlar sıkıntıda kalırlar" diye konuştu.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler