YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MHP'den BBP'ye geçtiler
MHP'den BBP'ye geçtiler
27 Eylül 2011 17:48
Belediye başkanı ve beraberindeki 5 kişi MHP'den istifa edip BBP'ye geçti.

Eskişehir'in Günyüzü ilçesine bağlı Kayakent Beldesi Belediye Başkanı Ese Ildız ve beraberindeki 5 kişi, MHP'den istifa ederek Büyük Birlik Partisi'ne katıldı. BBP'ye katılan Belediye Başkanı ve beraberindekiler için BBP Genel Başkanı Mustafa Destici rozet takma töreni düzenledi.  
 

Eskişehir Günyüzü İlçesine bağlı Kayakent Beldesi Belediye Başkanı Ese Ildız, Başkanvekili Ziya Gürup, Belediye Meclis Üyeleri; Ahmet Akın, Hüseyin Seçkin, Yaşar Bayındır ve Yunus Yıldız, MHP'deki görevlerinden istifa ederek Büyük Birlik Partisi'ne(BBP) katıldı. BBP çatısı altına giren yeni üyeler için Genel Başkan Mustafa Destici Ankara İl Başkanlığı'nda bir tören düzenledi. Düzenlenen rozet takma töreninde konuşan BBP lideri Destici, partilerine böyle bir katılım olmasından dolayı teşekkür ettiğini ve mutlu olduğunu belirtti. Partilerine katılan üyelerin siyasette tecrübeli olduklarını söyleyen Destici, "Bundan sonra da Büyük Birlik Partimize katılımlar hem Belediye Başkanlığı düzeyinde hem de diğer anlamda devam edecektir" dedi.  
Daha sonra gündemdeki konulara da değinen BBP Genel Başkanı Destici, Türkiye'nin birinci gündem maddesinin terör olduğunu belirterek, iktidar ve muhalefet partilerinin kavgaları yüzünden Türkiye'nin teröre teslim olduğuna dikkat çekti. "En temel uygulamaları bile siz terörle mücadelede yerine getirmiyorsanız, bundan sonuç almanız mümkün değil" diyen Destici, "Birincisi; sivil irade net olarak politikasını açıklayacak ve bunu da bizimle, kamuoyuyla paylaşacak. Yani bir taraftan açılım derken, öbür taraftan güvenlikle ilgili tedbirlerin ne olduğunu bizim net olarak bilmemiz lazım. Yani söylenen sözleri anlamıyoruz. Siyasette müzakere, öbür tarafta silahlı mücadele... Bunun net olarak ortaya konulması lazım. Kiminle müzakere edeceksiniz? Apo ile mi, Kandil'le mi, PKK'nın siyasi uzantılarıyla mı? Kimle müzakere ediyorsunuz? Net olarak hükümet politikasını açıklamalı" diye konuştu.  

Terörle mücadelede istihbaratın da güçlü olması gerektiğine dikkat çeken Destici, "27 yıldır terörle mücadele ediyorsunuz ama Ankara'nın göbeğinde patlayacak bombanın istihbaratını alamıyorsunuz. Nasıl bir istihbarat anlayışı onu anlamak mümkün değil" dedi.  
 

Hükümete sınırötesi harekat izni veren tezkerenin Meclis'te uzatılmasına da tepki gösteren Destici, "Tezkere ilk defa mı uzatılıyor arkadaşlar? Tezkere uzatıldı da, yıllardan beri ne oldu, ne sonucu alındı? Önemli olan topyekün bir mücadele kararlılığının gösterilmesi" değerlendirmesini yaptı.  
 

"LAİKLİK TANIMI NET BİR ŞEKİLDE YAPILSIN"  

Yeni Anayasa çalışmalarına da değinen Destici, BBP'nin darbe anayasasından en çok zarar gören siyasal parti olduğunu söyledi. Yeni Anayasa'nın biran önce yapılması gerektiğini ifade eden Destici, yeni yapılacak olan Anayasa'da 'laiklik' tanımının net bir şekilde yapılması gerektiğini kaydetti. Destici şunları kaydetti:  

"Çünkü yıllarca bu ülkede 'laiklik' kavramından dolayı inançlı insanlar, dindar insanlar dayak yediler, zulme uğradılar, işlerinden oldular, okuma hakları ellerinden alındı. Mutlaka bunun çerçevesinin çok iyi çizilmesi lazım, net olması lazım."  

 

"MHP SİMETRİĞİN İKİ KÖŞESİNİ DE BOZDU"  

BBP'ye katılan Destici'nin konuşmasının ardından bir konuşma yapan Kayakent Beldesi Belediye Başkanı Ese Ildız ise, MHP'den istifa etmesinin gerekçesini anlattı. Ildız şunları söyledi:  
 

"Türk insanın gözünde BBP ile MHP sanki simetrik gibi gözükür. Yani bir elmanın iki yarısı gibi görünür. Ama MHP bu simetriğin iki köşesini de bozdu. Yani seçimlerden önceki hadiselerde, basın ve büyük Türk Milleti bunu yakından takip etti. Bu benim şahsi anlayışıma göre, düşünceme göre hareketler değildi. Ve MHP'yi daha çok başka tarafa kaydırma çabasında. Milliyetçi Muhafazakar kesimi içeriden dışlama çabasına girdiler. Onun için buradan ayrılmayı düşündüm."  

Konuşmaların ardından ise, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici MHP'den istifa ederek partilerine katılan Belediye Başkanı ve beraberindekilere alkışlarla BBP rozeti taktı. İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler