YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MHP'den Anadil tepkisi
MHP'den Anadil tepkisi
25 Ocak 2013 15:25
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Şefkat Çetin, Meclis'te yasalaşan anadilde savunma hakkına tepki gösterdi.

 

Çetin, yaptığı yazılı açıklamada, anadilde savunma hakkının yasalaşmasının, AK Parti hükümetinin terör örgütüyle ve elebaşısıyla yürüttüğü müzakere sürecine paralel olarak verdiği son taviz olduğu iddiasında bulundu.
 
Bakanlar Kurulu'nda yapılan son değişikliği de değerlendiren Çetin, ''Türkiye'nin bütün sorunlarını bir kenara iterek PKK ve uzantıları ile yürütülen açılım ve müzakere süreçlerine odaklanan Başbakan, kabinesindeki revizyonu da bu sürece uyum sağlayacak isimlerle takviye etmiştir'' ifadelerini kullandı.
 
Vatandaşın en temel sorunlarından birisinin terörün sona erdirilmesi, ülkenin huzura ve güvene kavuşturulması olduğunu belirten Çetin, terörü bitirmek için teröristin istediklerini yapmanın dünyada eşi benzeri görülmemiş bir garabet olduğunu savundu.
 
Çetin, ''Meclis'te yasalaşan anadilde savunma hakkı, yargılama alanında devletin resmi dilinin sulandırılmasına hizmet etmekten ve gelecekte benzer taleplerin önünü açmaktan başka bir işe yaramayacaktır'' değerlendirmesinde bulundu.
 
Bir etnik grubu öne çıkaran ve milli kimliğe eş koşan tavizkar politikaların toplumsal birliği ve huzuru tamir edilemeyecek şekilde bozmasına müsaade edilmemesi ve derhal vazgeçilmesi gerektiğini ifade eden Çetin, ''Kabinedeki değişikliklerin PKK ile yürütülen müzakereler ve açılım politikaları için yapıldığı açıktır'' iddiasında bulundu.
 
 
AA
 
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler