YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MHP’de muhaliflere disiplin yolu
Yargıtay’ın temyiz incelemesini bu ay içinde tamamlayacağını duyurduğu MHP’de kongre sürecinin ötelenmesiyle birlikte, Genel Merkez de yeni tedbirlerin hazırlığı içine girdi.
MHP’de muhaliflere disiplin yolu
13 Mayıs 2016 / 02:45 Güncelleme: 13 Mayıs 2016 / 02:14

MHP Genel Merkezi’nin, Yargıtay’dan çıkacak olası bir “onama” kararıyla olağanüstü kurultaya gidilmesinin zaruri hale gelmesi durumunda muhalif delegelerin, Siyasi Partiler Kanunun 59. maddesi kapsamında “tedbirli olarak kesin ihraç istemi” ile disipline sevk edilmesi yolunu izleyebileceği belirtildi.

Yargıtay’dan çıkacak onama kararı nihai nitelik taşıdığı için, Genel Merkez’in bu karar karşısında itiraz hakkı bulunmuyor. Yargıtay’ın, yerel mahkemenin “kayyum” kararını onayarak, “Olağanüstü kurultayın toplanması” yönünde karar vermesi durumunda MHP, bu karara itiraz etme şansına sahip olamayacak. Yargı yolunun bu şekilde kapanması olasılığına karşı MHP yönetiminin de, başka seçenekleri masaya yatırdığı ve gelişmelerin seyrine göre uygulamaya koymayı planladığı siyasi kulislerde konuşuluyor. Genel Merkez’de, muhalif delegelerin olağanüstü kurultay öncesinde “tedbirli” olarak kesin ihraç istemiyle disipline sevk edilmesi seçeneğinin değerlendirildiği bildirildi.

OY KULLANAMAZ

MHP kurmayları, yasanın ilgili maddesinin çok açık bir hüküm içerdiğine dikkat çekerek, üyeliği askıya alınmış olan bir delegenin toplanacak olağanüstü kongrede oy kullanma hakkına sahip olamayacağına vurgu yapıyorlar. Böylesi bir durumda muhaliflerin, olağanüstü kongre toplanmış olsa bile, kendi lehlerine bir karar almalarına imkan kalmayacak.

4 ADAYDAN ORTAK KARAR

MHP’Lİ muhalifler Koray Aydın, Meral Akşener, Sinan Oğan ve Ümit Özdağ ortak tutum için toplandı. Toplantı sonrası yapılan açıklamada, sürece ilişkin Gemerek Asliye Hukuk Mahkemesince verilen tedbirle ilgili, Ankara 3. İcra Mahkemesine yapılan şikayetin yarın (bugün) mesai bitimine kadar sonuçlanması halinde, kurultayın 15 Mayıs Pazar günü yapılacağı belirtildi ve şöyle dendi:

Aksi halde Yargıtay 18. Hukuk Dairesince kararın Mayıs ayı içerisinde verileceği netleşmiş olması sebebiyle olağanüstü kongremizi kararın çıkmasına müteakip çağrı heyetimizce belirlenecek bir tarihte yapılması değerlendirilmiştir.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler