YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MHP'de muhaliflerden ortak bildiri
MHP'li muhalifler Sinan Oğan, Meral Akşener, Koray Aydın ve Ümit Özdağ imzasıyla ortak bildiri yayımlandı.
MHP'de muhaliflerden ortak bildiri
15 Mayıs 2016 / 11:34 Güncelleme: 15 Mayıs 2016 / 12:48

MHP'de olağanüstü kurultayın yapılacağı ilan edilen salonun önünde hareketlilik devam ediyor. Genel başkan adayları Sinan Oğan, Meral Akşener, Koray Aydın ve Ümit Özdağ alana aynı araçla geldi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, parti Genel Merkezi'nde partililerle bir toplantı yapıyor. Adayların ve delegelerin toplandığı alandaki seçim otobüsünden yapılan açıklamada "Salt çoğunluğa ulaştık alandan ayrılmıyoruz" denildi.

Olağanüstü kurultayın yapılıp yapılamayacağı ilerleyen saatlerde belli olacak. Anadolu Oteli'nin önündeki kalabalık her geçen dakika artıyor.

Polisin aldığı geniş güvenlik önlemleri dikkat çekiyor. Otele 1,5 kilometre uzaklıkta kurulan barikatlarla geçişler engelleniyor. Ülkücüler "Bahçeli istifa" sloganlarıyla giriş yapılacak yerde bekliyor.

MHP'li Oğan, Akşener, Aydın ve Özdağ sabah saatlerinde bir araya geldikleri Sinan Oğan'ın Öveçler'deki ofisinden, kurultayın yapılması öngörülen Büyük Anadolu Oteli'ne, MHP Kurucu Genel Başkanı merhum Alparslan Türkeş'in kızı Çağrı Türkeş de aynı araçla geldi. Araçtan inen adaylar seçim otobüsüne bindi. Daha sonra adaylar emniyet güçleriyle görüşmek için barikatların önüne gitti. Adayların burada polisle müzakere yapması bekleniyor. 

"MHP SAHİPSİZ DEĞİLDİR"

Muhaliflere destek veren Yusuf Halaçoğlu da partililere megafonla seslendi. Muhafilflerin bildirisini okuyan Halaçoğlu, "Hiç kimse boşuna heveslenmesin, avuçlarını ovuşturmasın. MHP sahipsiz değildir. Son sözü genel başkanlar değil, kurultaylar söyler" dedi.

Halaçoğlu'nun okuduğu bildiride "Tanık olduğumuz sürece genel merkezin talebiyle, AKP'nin kolluk kuvvetleri kurultay yapmamızı engellemektedir. Kurultay kolluk gücüyle engellenmektedir. Türk demokrasisi ve hukuk sarsılmıştır. Hukukun üstünlüğü çiğnenmiş adalet duygusu yaralanmıştır. Hükümet yargıya darbe yapmıştır. Anayasa ve hukuk düzeni askıya alınmıştır. Hiç kimse boşuna beklemesin, avuçlarını ovuşturmasın. Son sözü genel başkanlar değil kurultay söyler" ifadeleri yer aldı.

ÖZDAĞ BARİKATLARIN ÜZERİNDE

MHP Genel Başkan adayı Ümit Özdağ, barikatların üzerine çıktı. Delegelere çağrı yapan Özdağ, kalabalığı sükunete davet etti. Delegelerde, adayların açıklama yapabilmesi için alan açmalarını istedi. Özdağ "Kongre yapmak, tüzük değiştirmek istiyoruz. Biz sonuçta bu kongreyi yapacağız" diye konuştu.

KORAY AYDIN: KONGRE HAZİRANDA

MHP Genel Başkan adaylarından Koray Aydın noter çağırarak durumu tespit ettirdiklerini belirterek, "Mayıs ayında açıklanacağı söylenen Yargıtay kararını bekliyoruz, haziranda kurultayımızı yapacağız" dedi. Aydın, "Bir ülkücü olarak buradaki durumu görünce ağlamak istiyorum" sözleriyle alınan güvenlik önlemlerini eleştirdi.

SİNAN OĞLAN: RESMİ BELGE BEKLİYORUZ

MHP Genel Başkan adayı Sinan Oğan, "25. İcra Müdürü'nü buraya davet ettik. Sözlü değil resmi bir belge talep ediyoruz. Yazılı bir açıklama yapılana, resmi bir belge ibraz edilene kadar ayrılmayacağız. Tel örgülerden elimi çekmeyeceğim" dedi. 

MERAL AKŞENER: BENİ BURADAN AYIRAMAZLAR

MHP Genel Başkan adayı Meral Akşener, polis bariyerlerinin önüne giderek "Kimse beni bu demirlerden ayıramaz" dedi. Akşener'in bir konuşma yapması bekleniyor.

HAZİRUN DEFTERİ OLUŞTURULDU

Barikatların önünde ne kadar delege toplandığını belirlemek için noter huzurunda imza toplandı. Olağanüstü kurultayın düzenlenebilmesi için toplam delegelerin yarısının bir fazlası olan 621 imza vermesi yeterli. Muhalif adaylar da bu sayıya ulaşıldığını göstermek istiyor.

Muhalifler olağanüstü kurultay için imza topladıklarını ilan etti. Muhalifler kurultay için 950 imza toplandığını söyledi. Adayların ve delegelerin toplandığı alandaki seçim otobüsünden yapılan açıklamada "Salt çoğunluğa ulaştık alandan ayrılmıyoruz" denildi.

MHP'li muhalifler 543 imzayla olağanüstü kurultay talebinde bulunmuştu. Genel Başkan adayı Meral Akşener, geçtiğimiz günlerde "İmza vermeye delegeler de bizimle birlikte" ifadelerini kullanmıştı.

GERGİNLİKLER YAŞANDI

Genel başkan adaylarının geldiği noktada toplanan partililer arasında zaman zaman gerginlikler yaşandı. Partililer arasında çıkan kavgalar kameralara yansıdı.

HAVAALANI YOLU KAPANDI

Esenboğa Havaalanı yolu üzerinde bulunan Anadolu Oteli önünde toplanan MHP'liler nedeniyle yol trafiğe kapandı. Yaklaşık 4 kilometrelik konvoy oluştu. Havaalanına gitmek isteyen yolcular yürüyerek ilerlemeye çalışıyor. 

ALPARSLAN TÜRKEŞ'İN MEZARINA ZİYARET

MHP'de olağanüstü kurultay tartışmaları sürerken Ülkü Ocakları mensubu yaklaşık 200 kişi, MHP Kurucu Genel Başkanı merhum Alparslan Türkeş'in kabri başında bir araya geldi.

Ülkü Ocakları teşkilatlarından gelen yaklaşık 200 kişilik grup, Türkeş'in kabri başında dualar okudu. Grubun daha sonra kabrin girişini araçlarla kapattığı görüldü.

Polis ekipleri, Bahçelievler kavşağından itibaren Türkeş'in kabrinin çevresi ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne giden yollarda yoğun güvenlik önlemi aldı.

 // köylü
Siyasette medyada üniversitelerde sendikalarda lider yapılacak kişilerin nedense en önce sık sık cnn ve haber türk ekranlarında görme mecburiyetimiz var sanki...
15 Mayıs 2016 20:56
 // Gercek ulkucu
Hukumetide arkasina alan turkuculerin turkucusu koltugunu korumak icin her turlu yontemi deniyor.Ama ergec Mhp gercek ulkuculer tarafindan yonetilmeye baslanacak....
15 Mayıs 2016 16:23
yeni bir gezimi
 // muammer bekaroğlu
Ülkücüleri gezide yanlarında bulamayanlar şimdi ülkücülerin içine girerek onları bölmeye vede üikeyi karıştırmaya çalışanlar ortaya çıktı,bu kongre değil bu ülkeyi dizayinetmeye çalışan dışgüçlerin işi,şimdi kongre yapsan ne olacak yarın seçimmi var,yok ama fetoyla vede candürdarla kılıçdaroğlu ile birlikte dışbasına ülkamizi şikayet var,ülkücü kardeşlerin kongrede aday olun seçilin ama dış güçlerin maşası olmayın ülkücülüğün temeli ülke bütünlüğüdür....
15 Mayıs 2016 Pazar 14:43
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler