YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MHP'de kongre süreci...MHP'de kongre olacak mı? Şimdi ne olacak?
MHP'de kongre süreci...MHP'de kongre olacak mı? Şimdi ne olacak?
11 Mayıs 2016 12:45
Yargıtay'ın MHP'deki olağanüstü kongre süreciyle ilgili olarak kararını Mayıs ayı içerisinde vereceğini açıklamasının ardından MHP'de kongre tartışmaları alevlendi. MHP'de kongre olacak mı? MHP'de şimdi ne olacak sorularının cevabı haberimizde.

Yargıtay, MHP'de olağanüstü kongre tartışmalarını alevlendirecek bir açıklama yaptı. Yargıtay'ın yaptığı açıklamada MHP'deki kongre süreciyle ilgili olarak kararını Mayıs ayı içerisinde vereceğini belirtildi.

MHP'de olağanüstü kongre yapılıp yapılmayacağı konusunda hukukçular da ikilemde kaldı. Bazı hukukçular, Yargıtay kararını olağanüstü kongre yapılmasına engel olmadığı görüşünde. Bazıları ise Yargıtay kararını beklenmesini dile getirdi.

Yargıtay 18. Hukuk Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Kamuoyu tarafından merak edilen MHP ile ilgili dava dosyası Dairemizin 2016/9624 esasına kaydedilmiş olup ön incelemesi yapılmıştır.

Davacı tarafın dosyanın öne alınması talebi incelenmiştir. Dosya Mayıs ayı içerisinde müzakere edilerek gerekli karar verilecektir. Bunun dışında yazılı, görsel veya sosyal medyada çıkan haberler doğru bilgiyi yansıtmamaktadır. Karar çıktığında ayrıca kamuoyuna bilgi verilecektir" denildi.

Bu açıklamayla, 15 Mayıs Pazar günü kongrenin yapılıp yapılmayacağı yine netlik kazanmadı.

ŞİMDİ NE OLACAK? KONGRE OLACAK MI?

Yargıtayın bu duyurusu ve Ankara 25. İcra Dairesinin, Gemerek Asliye Hukuk Mahkemesinin olağanüstü kurultayın yürütmesinin durdurulması yönündeki tedbir kararı gereğince, olağanüstü kurultayın düzenlenmesine ilişkin girişimlere engel olunması şeklindeki kararı, bazı çevreler tarafından kongrenin 15 Mayıs'ta toplanamayacağı yorumlarına neden oldu.

Muhalifler ise yaşanan tartışmalara bir an önce son verilmesi için Yargıtayın bu hafta içinde kararını vererek, yaşanan karmaşaya son noktayı koyması beklentisini taşıyor.

SÜREÇ NASIL BAŞLADI?

MHP'deki tartışmalı süreç, bazı muhalif il başkanlarının "Kurultay Çağrı Heyeti" oluşturularak, partinin olağanüstü kurultaya götürülmesine karar verilmesi için 15 Ocak'ta parti genel merkezine başvurmasıyla başladı.

Olağanüstü kongre talebine genel merkezin yanıt vermemesi üzerine muhaliflerin avukatları, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesinde 5 Şubat'ta dava açtı. Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi, 8 Nisan'da "Kurultay Çağrı Heyeti" oluşturularak, partinin olağanüstü kurultaya götürülmesi kararını verdi.

Büyük kongreyi toplantıya çağırmak üzere, kapatılan Aksaray İl Başkanı Ayhan Erel, MHP Kurucular Kurulu Üyesi Ali Sağır ve Bursa Üst Kurul Delegesi Mehmet Bilgiç'in "Kurultay Çağrı Heyeti" olarak görevlendirilmesine karar veren mahkeme, gerekçeli kararını 11 Nisan'da tamamladı.

Gerekçeli kararda, MHP'nin 1232 delegesinden 531'inin olağanüstü kongre talebinde bulunduğu, bu kişilerin talepte bulunmasına rağmen, MHP Genel Merkezince olağanüstü büyük kongre çağrısı yapılmadığının anlaşıldığı belirtildi. 

Gerekçeli kararda, MHP Tüzüğünün 63/3. maddesinde büyük kongre üyelerinin 1/5'inin başvurusu üzerine olağanüstü büyük kongrenin toplantıya çağrılabileceği hükmünün yer aldığı ifade edilerek, bu hükmün bu hususta partiye takdir yetkisi vermediği sonucuna varıldığı aktarıldı. 

Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesinin bu kararının ardından konu, MHP Genel Merkezi'nce Yargıtaya taşındı. Genel Merkez, mahkemenin kararını, 15 Nisan'da temyize götürdü.

Yargıtaydaki temyiz süreci devam ederken, mahkeme tarafından görevlendirilen çağrı heyeti 19 Nisan'da yaptığı toplantıda, olağanüstü kongre tarihi olarak 15 Mayıs'ın belirlendiğini açıkladı. Genel Merkez ise bu kararı tanımadığını bildirdi.

Kongre tarihinin belirlenmesiyle MHP Genel Merkezi ve muhaliflerden farklı açıklamalar, hukukçulardan da farklı yorumlar geldi. Bazı hukukçular, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesinin kararı tedbir niteliği taşıdığı için Yargıtay kararı beklenmeden, hemen uygulanması gerektiği görüşünde, bazıları ise temyiz başvurusunun ardından, Yargıtayın vereceği kararın beklenmesinin zorunlu olduğunu belirtti.

GEMEREK VE TOSYA KARARLARI

Ancak tartışmaların devamında, temyiz istemini görüşecek Yargıtay 18. Hukuk Dairesindeki süreç işlerken, bu kez yerel mahkemelerden yeni kararlar geldi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Öztürk, 29 Nisan'da düzenlediği basın toplantısıyla, MHP ilçe başkanlarının başvurusu üzerine Tosya ve Gemerek Asliye Hukuk Mahkemelerinin, "Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesinin kararını Yargıtaydaki temyiz incelemesi sonuçlanıncaya kadar tedbiren durdurduğunu" duyurmuştu.

MHP Genel Merkezinin avukatı Yücel Bulut, Gemerek ve Tosya'dan alınan "tedbir" kararlarını, gereği yapılmak üzere, İçişleri Bakanlığına, Emniyet Genel Müdürlüğüne, Jandarma Genel Komutanlığına, Ankara Valiliğine, Akyurt Kaymakamlığına, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına, ilgili seçim kurullarına ve Yüksek Seçim Kuruluna göndermişti. 

Ankara 25. İcra Dairesi, "Kararın yasal süre içerisinde kendilerine ulaştırılmadığı" gerekçesiyle, Tosya Asliye Hukuk Mahkemesinin verdiği tedbir kararını hükümsüz saymış, Gemerek Asliye Hukuk Mahkemesinin olağanüstü kurultayın yürütmesinin durdurulması yönündeki tedbir kararı gereğince ise "Olağanüstü kurultayın düzenlenmesine ilişkin girişimlere engel olunması" yönünde karar almıştı.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler