YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MHP'de istifa depremi
MHP şok bir istifa kararı ile sarsıldı. İstifa eden isim, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milleyvekili Atilla Kaya...
MHP'de istifa depremi
16 Ekim 2009 / 12:04 Güncelleme: 16 Ekim 2009 / 12:12

MHP, kongre öncesi gelen istifa haberiyle sarsıldı

Pazar günü yapılacak MHP İstanbul İl Kongresi, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Atila Kaya'nın istifasına sebep oldu.

İstifaya götüren süreç, Kaya'nın mevcut İstanbul İl Başkanı İhsan Barutçu'yu istememesiyle başladı.

Kaya, İstanbul'da mevcut başkanla başarı şanslarının bulunmadığını ileri sürdü. Kaya'nın itirazı, genel merkez tarafından kabul edilmedi ve adaylarının Barutçu olduğu tekrarlandı. Bunun üzerine Kaya, genel merkezdeki odasını topladı ve makam odasındaki isimliğini sökerek, istifasını sundu. MHP lideri Devlet Bahçeli'nin ise, Kaya'nın istifa sürecini 8 Kasım'da yapılacak kongreye kadar ertelediği öğrenildi. Kaya'nın isminin de makam odasının girişine yeniden asıldığı belirtildi.

Barutçu'ya bayrak açan Kaya, pazar günü yapılacak kongreye, güçlü bir ismi aday olarak çıkardı. Bu isim, eski MHP Genel Sekreter Yardımcısı ve halen Merkez Yürütme Kurulu üyesi olan Suat Başaran. Atila Kaya gibi eski Ülkü Ocakları başkanı olan Başaran, adaylığı ile ilgili yaptığı açıklamada, "MHP'nin İstanbul'daki oy oranını yeterli bulmuyorum. Daha başarılı sonuca ulaşmak için aday olmak istiyorum. Ben kimseyle kavgaya gelmedim." dedi. 2 dönemdir il başkanlığı görevini yürüten Barutçu ise Kaya'nın istifa ettiğine dair bir bilgisi olmadığını söyledi. On gün önce de bu tür dedikodular çıktığına dikkat çekerek, "Şimdi yeniden gündeme gelmesi düşündürücü. Eğer Atila Bey, bir başka adayı desteklemek için istifa etmişse bu, onun takdiridir." yorumunu yaptı. Öte yandan Nusret Okumuş da The Marmara Otel'de düzenlediği basın toplantısı ile adaylığını açıkladı. Okumuş, MHP'yi daha sempatik hale getireceğini söyledi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler