YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MHP'de Bahçeli'ye tepki  istifaları...
MHP'de Bahçeli'ye tepki istifaları...
02 Şubat 2011 12:23
Genel Merkez'in politikalarını eleştiren MHP'li yöneticiler partilerinden istifa ettiklerini açıkladı. Diğer yandan anayasa referandumunda evet oyu verenler AK Parti'ye geçmeye hazırlanıyor.

Milletvekili adayı olmak için geçtiğimiz günlerde görevinden istifa eden MHP Gaziantep İl Başkanı Avukat Mehmet Özdemir, MHP Genel Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Avukat Oğuz Hocaoğlu, Şahinbey İlçe Başkanı İsmet Şerbetçi ve Şehitkamil İlçe Başkanı Ramazan Horuz, partilerinden istifa ettiklerini açıkladı.

Birlikte basın toplantısı düzenleyerek istifalarını açıklayan MHP yöneticileri, Genel Merkez'in politikalarını eleştirdi.

MHP Genel Merkezi yöneticilerinin üstüne düşen görevleri yerine getiremediğini ve teşkilatları görmezden geldiklerini belirten MHP Genel Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Oğuz Hocaoğlu, "31.01.2011tarih itibariyle Sayın Genel Başkanımızla yapmış olduğum görüşmede kendisine ilimiz ve ilçelerle ve Türkiye'nin genel konumuyla ilgili bir takım sıkıntıları ilettim. Kendileri bana Gaziantep'in gaziliğinin kalmadığını ilçe başkanlarının isterse istifa edebileceklerini Gaziantep'in üstünü çizdiğini birinci ağızdan ifade etti.

Bu durum karşısında kendisine hiç bir şey söylemeden iyi günler diyerek odasından çıktım. Devlet Bahçeli ve ekibinin tabanın sesine kulak verip tek başına iktidar bu ülkenin bölünmezliğini savunan bu ülke için her şeyi yapacak kişilerin tek başına iktidarına olanak vermeleri için genel merkezden ve yönetimden çekilene kadar genel merkez disiplin kurulu görevimden ve MHP'den istifa ediyorum." dedi.

Bahçeli ile yaptığı görüşmenin akabinde Gaziantep teşkilatıyla bir araya geldiklerini belirten Hocaoğlu, görüşmeleri sonucunda istifa etme kararı aldıklarını ifade etti.
 

"BELKİ GENEL MERKEZ MİLLETE RAĞMEN YAPILAN SİYASETİN YANLIŞLIĞINA ANLAR"

Gaziantep İl Başkanlığı yapan ve 12 Haziran'da yapılacak olan seçimlerde milletvekili adaylığı için il başkanlığı görevinden istifa eden Mehmet Özdemir de, "Ülkücülüğümüz gönlümüzde yüreğimizde kalmak üzere MHP'den istifa ediyorum. Belki genel merkez bu tavrımızı dikkate alır millete rağmen yapılan siyasetin yanlışlığına anlar ve çalışmalarını yeniden gözden geçirir." dedi.

MHP Şahinbey İlçe Başkanı İsmet Şerbetçi ve Şehitkamil İlçe Başkanı Ramazan Horuz ile partinin değişik kademelerinde yönetici olan Ahmet Murat Karagülle, Ahmet Ayhan Dündar, Orhan Tiryaki, Kenan Tarık Polat, Ali Yeşilkurt, İzzet Burhanettin Seçkin, Murat Gülgün, Mehmet Eser, Metin Aslan, Halil Güngör, Abdullah Sarıoğlu da partilerinden istifa eden diğer isimler oldu.

"EVET"ÇİLER AK PARTİ'YE GEÇİYOR

Öte yandan anayasa referandumunda "evet" diyen ülkücüler, AK Parti'ye geçmeye hazırlanıyor.

Referandum sürecinde MHP üst yönetimi tarafından hakarete varan ağır sözlerle eleştirmelerine rağmen partiden kopmayan ülkücüler, Ramiz Ongun'un ihracıyla yol ayrımına geldi. 12 Eylül 1980 askerî darbesinden sonra açılan "Ülkücüler" davasında yargılanan birçok ismin, bu yılki genel seçimde AK Parti'den milletvekili adayı gösterileceği konuşuluyor. Ongun'da 12 Eylül 2010'daki anayasa değişikliği referandumunda "evet" oyu kullanacağını açıkladığı için partinin disiplin kuruluna sevk edilmişti. İhraç kararı, onun gibi "evet" taraftarı ülkücüleri küstürdü.

AK Parti'den milletvekili adayı gösterilmesi beklenen isimlerin başında Ramiz Ongun geliyor. Ongun'un teklifi kabul etmesi halinde kendisiyle birlikte hareket eden çok sayıda kişinin de seçimde AK Parti'ye destek vereceği belirtiliyor. Referandumda "evet" için çalışan ülkücülerden Prof. Dr. Vedat Bilgin, Doç. Dr. Ömer Özkan, Yrd. Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Av. İrfan Sönmez, Av. Mustafa Kalınoğlu, Muammer Cındıllı, Ahmet Ulu ve Nevzat Yanmaz'ın da AK Parti listelerinden aday gösterilmesi bekleniyor. Ülkücüler davasında yargılanan bu isimlerden Av. Sönmez'in Elazığ'dan, Cındıllı'nın Erzurum'dan, Ulu'nun Balıkesir'den, Yanmaz'ın da Sivas'tan aday gösterileceği konuşuluyor. İsmi AK Parti'yle anılanlardan Prof. Dr. Bilgin, bir dönem MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin başdanışmanlığını da yapmıştı.
 

Cihan

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler