YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MHP olmasa da 110 imzaya ulaşırız
CHP Sözcüsü Mustafa Özyürek, MHP'nin desteği olmadan da reform paketini Anayasa Mahkemesi'ne taşıyacak 110 milletvekili sayısına ulaşacaklarını savundu
MHP olmasa da 110 imzaya ulaşırız
16 Nisan 2010 / 08:16 Güncelleme: 16 Nisan 2010 / 08:17

Özyürek, "Bugüne kadar yaptığımız başvuruları biz MHP olmadan yaptık. Mahkemeye verdiğimiz dilekçelere bakın, 110 milletvekili vardır. Bir tane bile MHP'li vekil yoktur." dedi. CHP lideri Deniz Baykal'ın önceki gün ısrarla 3 maddenin ayrılmasını istediklerini söylemesine rağmen Özyürek, itiraz ettikleri madde sayısının 3'ten çok olduğunu kabul etti.

Bunun gerekçesini de, "Bir maddeyi değiştirdiğiniz za-man onunla ilgili teknik maddeleri de değiştirmek zorundasınız. Yoksa yasa havada kalır. Bunun bir sorun yapılacağını hiç düşünmedik." diye aktardı.

Meclis'te basın mensuplarına paketle ilgili açıklamada bulunan CHP Sözcüsü Mustafa Özyürek, hükümetin uzattıkları eli sıkmaktan kaçtığını savundu. "Yolumuza devam ediyoruz." diyen Özyürek, uzlaşma olsaydı da Anayasa Mahkemesi'ne gitme konusunda bir tereddütleri bulunmadığını açıkladı. 'Anayasa Mahkemesi'ne gitmeyeceğiz' şeklinde hiçbir açıklama yapmadıklarını vurgulayan Özyürek, "Anayasa Mahkemesi'ne gitmek bizim en doğal hakkımız." dedi. Komisyon çalışmalarının zorlu geçeceğinin işaretlerini de veren Mustafa Özyürek, şöyle devam etti: "Kanunun komisyondaki gibi kolay çıkması söz konusu değildir. Nasıl mayınlı arazilerle ilgili yasa çok uzun zaman almışsa, bu çok daha fazla zaman alacaktır. AKP, bütün milletvekilleri ve bakanlarını Ankara'da tutmak zorunda kalacaktır. Uzlaşma olsaydı, bazı maddelere biz de destek verecektik, bazı maddeler ayrılacaktı. Böylece sakin bir ortamda bu teklif meclisten geçecekti. Ama bu olmadı."

Zaman

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler