YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MHP lideri Bahçeli, "susturun şunları" dedi mi?
Bahçeli, Yeniçağ ve Sabahattin Önkibar'ı engellemek mi istedi?
MHP lideri Bahçeli, "susturun şunları" dedi mi?
12 Haziran 2009 / 14:11 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Olağanüstü kongre süreciyle huzuru kaçan MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin Yeniçağ ve Sabahattin Önkibar’ın engellenmesi talebinde bulunduğu iddiası Başkent gündemine bomba gibi düştü.


HırçınlaŞan MHP yönetiminin, olağanüstü kongre isteyen delege üzerindeki baskı ve tehditleri basına kadar uzandı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin bu süreçteki yayınlarından şikayet ettiği Yeniçağ Gazetesi ile yazılarından rahatsız olduğu Sabahattin Önkibar’a engel olunması hususunda talimat verdiği öğrenildi.


Görev Atilla Kaya’ya


Genel Merkez’e yakın kaynaklardan elde edilen bilgiye göre Devlet Bahçeli, bu işle partisinin İstanbul milletvekili olan  Ülkü Ocakları eski Başkanı Atilla Kaya’yı görevlendirdi. İddiaya göre, Bahçeli  Atilla Kaya’yı yanına çağırtarak Yeniçağ Gazetesi ve Yeniçağ Yazarı Sabahattin Önkibar’ın susturulmasını istedi.


Yeniçağ ve Önkibar’a MHP’den tehdit iddiası


Olağanüstü kongre süreciyle huzuru kaçan MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin Yeniçağ ve Sabahattin Önkibar’ın engellenmesi talebinde bulunduğu iddiası Başkent gündemine bomba gibi düştü


Hırçınlaşan MHP yönetiminin, olağanüstü kongre isteyen delege üzerindeki baskı ve tehditleri basına kadar uzandı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin bu süreçteki yayınlarından rahatsız olduğu Yeniçağ Gazetesi ile yazılarından rahatsız olduğu yazar Sabahattin Önkibar’a engel olunması hususunda talimat verdiği öğrenildi.


Görev Kaya’nın


Genel Merkez’e yakın kaynaklardan elde edilen bilgiye göre Devlet Bahçeli, bu konuyla ilgili olarak Genel Başkan Yardımcısı Atilla Kaya’yı görevlendirdi. İddiaya göre, Devlet  Bahçeli’nin, partisinin İstanbul milletvekili olan Ülkü Ocakları eski başkanı Atilla Kaya’yı kısa bir süre önce yanına çağırtarak  şu talimatı verdiği öğrenildi: “Sabahattin  Önkibar ile Mümtazer Türköne şahsım ve olağanüstü kurultayla ilgili olarak  ağır  yazılar yazıyorlar. Mümtazer Türköne’ye parti grup toplantısında  cevap vereceğim. O  şimdi Zaman Gazetesi’nin  adamı, ona bu cevap kafi, Zaman grubunu daha fazla  karşımıza almayalım ama Sabahattin Önkibar ile Yeniçağ’daki aleyhte yayın ile alakalı olarak gereken ne ise  onu  yapın ve  her hal ve şartta susturun onları... Diğerleri yazsa umursamayacağım  ama  Önkibar  ile  Yeniçağ Gazetesi   malum ülkücü camiada çok etkililer ve açıktan  Koray Aydın’ı destekliyorlar. Onları susturursak psikolojik hava bize döner  ve  Koray’la yandaşları  siner!” Sözkonusu bilgilerin asılsız bir iddia çıkmasını temenni ettiğini belirten Yeniçağ Gazetesi yazarı ve Ankara Temsilcisi Sabahattin Önkibar, “Bunun aksini düşünmek bile istemiyorum. Çünkü böyle bir iddia, gerçek olması halinde basın özgürlüğüne yönelik vahim bir darbedir” dedi.


Kabul edilemez


Konuyu değerlendiren Yeniçağ Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Ahmet Yabuloğlu da, gazetecilik görevi yapan kurum ve kişilere yönelik bu tür girişimlerin iddia dahi olsa kabul edilemez olduğunu vurguladı. Siyasi partilerin, demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından biri olduğunu hatırlatan Yabuloğlu, “Basın ve gazeteciler de en az siyasi partiler kadar demokratik düzen için gereklidir. Basın ve gazetecinin eleştirilerine katlanamayan siyasetçinin demokratlığı ne kadar inandırıcı olabilir ki?” diye konuştu. “Ümit ederiz bize ulaşan bilgiler doğru değildir, aksi çılgınlık olur” diyen Yabuloğlu, MHP yönetimini sözkonusu iddia hakkında açıklama yapmaya davet etti.


Bahçeli’den ağır tahrik


Olağanüstü kongre talep eden MHP’li delegeleri ihanetle suçlayan MHP Genel Başkanı  “Ülkemizin en büyük milli direnç kuvvetini zayıflatmak istiyorlar” iddiasında bulundu.


Yeniçağ


 


 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler