YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MHP Lideri Bahçeli o sır görüşmeyi ilk kez açıkladı
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, zamanında Bülent Ecevit ile yaptığı sır görüşmeyi ilk kez açıkladı.
MHP Lideri Bahçeli o sır görüşmeyi ilk kez açıkladı
08 Temmuz 2015 / 08:51 Güncelleme: 08 Temmuz 2015 / 09:19

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun koalisyon için ‘Başbakanlık’ önerdiği MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, “Geçmişte koalisyon ortağı oldukları dönemde Başbakan Bülent Ecevit’in de kendisine Başbakanlık teklifinde bulunduğunu ama bu teklifi de geri çevirdiğini” söylediği öğrenildi.

Partisinin milletvekillerine 20’şerli gruplar halinde iftar vermeyi sürdüren Bahçeli, önceki akşam iftar yemeğinde koalisyon arayışlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bahçeli, “Çözüm sürecinin ortakları AK Parti ile HDP’nin öncelikle hükümet kurması gerektiği, olmuyorsa CHP’nin de bu formüle katılabileceği” görüşünü yineledi.

TBMM Başkanlığı seçimleri sürecinde ve koalisyon arayışlarıyla ilgili MHP’ye dönük eleştirilerin “algı operasyonu” olduğunu savunan Bahçeli’nin, “7 Haziran gecesi ortaya koyduğu kırmızı çizgilerin aynen arkasında olduğunu vurguladığı” belirtildi.

Ecevit'le sır görüşme

Bahçeli’nin, Kılıçdaroğlu’nun ‘Başbakanlık’ teklifini neden reddettiğini anlatırken, geçmişteki koalisyon deneyiminden de ilginç bir örnek verdiği ifade edildi. Buna göre, DSP-MHP-ANAP koalisyonu döneminde Hüsamettin Özkan ve Kemal Derviş önderliğindeki ekibin başını çektiği istifalar sırasında, Bahçeli ile dönemin DSP Lideri ve Başbakan’ı Bülent Ecevit arasında bir görüşme geçti.

Ecevit bu görüşmede Bahçeli’ye, “Bu istifalar duracağa benzemiyor. Biz koalisyonun büyük ortağıyız. Ancak milletvekili sayımız düşebilir. Sizin sayınızın gerisine düşebiliriz. Bu durumda başbakanlık sizin hakkınız olur. Ben Başbakanlığı size bırakmaya hazırım” dedi. Bahçeli, bu sözler üzerine Ecevit’e, “Bizim koalisyon protokolümüzde, milletvekili sayısına bağlı bir madde söz konusu değil. Bizim açımızdan siz Başbakan’sınız” yanıtını verdiğini anlattı.

İhtiyaç varsa göreve hazırız

İftarda Bahçeli’nin “Erken seçim ihtimalinin arttığını, buna karşılık Meclis aritmetiğinden zorluklarına rağmen koalisyon çıkabileceğine” işaret ettiği vurgulandı. Bahçeli’nin bugünkü koalisyon tartışmaları için milletvekillerine, “MHP zor ve zahmetli de olsa ihtiyaç duyulduğunda görev başında olacak. Ancak Cumhurbaşkanı’nın anayasal sınırlarına çekilmesi lüks değil mecburiyettir. Çözüm sürecinin durdurulması gerekiyor. Ayrıca gözlerimizin önünde hırsızlığa müsaade edemeyiz. Gelecek olan bunları bilerek gelsin” diyerek kırmızı çizgilerini yinelediği bildirildi.
 

HABERTÜRK

 // İzmirli
Bu adamın korkaklığı yeni değilmiş, light erkek, Ocak'ta Kurt, evde kedi yavrusu!...
08 Temmuz 2015 07:51
 // Rasim DUMAN
Tam bir mugalata, mantik cambazligi, mahviyet maskesi altinda "enaniyet" ve kibir... Kendileri HDP ile ayni koaliayonda olmayacaklar, ama AK Parti'yi - akillari sira - HDP'nin veya CHP'nin kucagina itip, devlet cihazinin agir hasarina sebep olacaklar - bunu cok iyi biliyorlar - sonra da donup, "tribunlere" oynayacaklar. Ne aptalca ve eblehce bir mantik ! Yahu siz ne zaman "erkek" olacaksiniz ?!!!...
08 Temmuz 2015 05:03
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler