YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MHP kararını verdi!
Bahçeli, kapatılan DTP'nin eski milletvekillerinin istifalarına ilişkin oylamada ''kabul'' oyu kullanacaklarını bildirdi.
MHP kararını verdi!
17 Aralık 2009 / 10:29 Güncelleme: 17 Aralık 2009 / 12:55

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, kapatılan DTP'nin eski milletvekilleriyle ilgili, ''İstifanın tek yönlü tasarruf olması sebebiyle MHP, TBMM'de istifaların kabulü yolunda oy kullanacaktır'' dedi.

Ankara'da basın kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelen Bahçeli, kapatılan DTP'nin eski milletvekillerinin, istifa dilekçelerini TBMM'ye vererek sürecin başlatılması düşüncesinde olduklarını ifade ettiklerini anımsattı.

Bahçeli, kapatılan DTP'nin eski milletvekillerinin, ''Demokratik Toplum Kongresi kararıyla da pekiştirilmiş olan tek yönlü istifa tasarrufunu, bir tercih olarak gördüklerini'' dile getirerek, ''Kararlarına saygı duyuyoruz. Anayasanın 84. maddesine göre, istifaların TBMM'ye gelmesi halinde orada onaylanması gerekmektedir. Onay sürecinde, DTP milletvekillerinin almış oldukları kararlar doğrultusunda, onların bir tercihi, istifanın tek yönlü tasarruf olması sebebiyle MHP, TBMM'de Anayasanın ilgili maddesi gereğince oylamaya sunulduğunda, istifaların kabulü yolunda oy kullanacaktır'' diye konuştu.

TOPLANTIDA BAHÇELİ'NİN ÖNE ÇIKAN SÖZLERİ ŞÖYLE;

DTP'nin kapatılması ile ilgili Bahçeli; "Biz AK Parti'nin kapatılması davası sürecinde, parti kapatılmasına karşı olduğumuzu, kapatma yerine kişisel cezalar gerektiğini belirtmiştik" diyerek, bir anlamda Anayasa Mahkemesi'nin DTP hakkındaki kaptama kararına destek verdi...

MHP lideri sokak olayları ile ilgili de Uzlaşmacı, birleştirici ve sağduyulu olunmasını istiyorum. Bu sokak olayları bir ayaklanma provası...

Cumhurbaşkanı liderleri davet ederse katılırmısınız?

Zaten daha önce tek tek gidip görüştük. Cumhurbaşkanı'nın bu süreçte Bakanlar Kurulu'nu toplayarak başkanlık ederek konuyu değerlendirmesi daha isabetli olur

Sivas'tan öteye gidemiyor deniyor?

Zamanı geldiğinde Diyarbakır'a nasıl gittiğimizi görürsünüz.

Ergenekon Davası

Burada Ergenekon isminin kullanılmasını tasvip etmiyoruz. Ancak bazı olaylar ortaya çıkacaksa, aydınlığa kavuşacaksa da bunu mahkemeler yapacaktır. Yargı sürecine saygı duyulmalı

Uzun Uzun PKK'nın siyasi yapılanması KCK'nın üzerinde durdu ve geçtiğimiz günlerde Diyarbakır'da toplanan Demokratik Toplum Kongresi'nin, KCK'nın siyasi uzantısı olduğunu söyledi.

Bahçeli OHAL tartışmalarına da değindi. MHP lideri, OHAL uygulaması yerine kurumların tedbir alması gerektiğini söyleyerek bir anlamda OHAL'i tasvip etmediğini ortaya koydu. Bahçeli OHAL'i bazı kesimlerin de olduğunu ima etti. Türkiye'de ne zaman bazı şeyler çöüzlmeye düzelmeye başlasa, bazı kesimlerce kargaşanın körüklendiğini belirtti.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler