YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MHP ile BBP birleşiyor mu?
Alpaslan Türkeş ve Muhsin Yazıcıoğlu'nun sağlığında ayrılan yollarını o dönemin önemli bir isminin birleştirmeye çalıştığı iddia ediliyor.
MHP ile BBP birleşiyor mu?
18 Ekim 2009 / 17:01 Güncelleme: 18 Ekim 2009 / 17:03

“Merkezden yönetme” anlaşmazlığı sebebiyle bölünen MHP, Yazıcıoğlu’nun kurduğu BBP ile defalarca yeniden birleşme yollarını aradı fakat bir türlü gerçekleşmeyen birleşme için şimdi Ülkücülerin önemli bir ismi ve Doğu’nun Başbuğ’u dedikleri Yılma Durak devreye girdi.

Muhsin Yazıcıoğlu’nun sağlığında başlayan birleştirme çabalarının neticesini almak için yola koyulan Durak’ın gece gündüz bu konu üzerinde çalıştığı ve bir aşama katettiği iddia edildi.

Daha önce de Ülkücülere yakınlığı ile bilinen haber2000 de konunun kamuoyu ile paylaşılmasının ardından Cafesiyaset olarak Yılma Durak’a ulaştık ve konuyu sorduk.

Konunun doğru olduğunu ve şu an Erzurumda bir cenazeye gittiğini belirten Durak; ‘Birleşmenin MHP bünyesinde olmasını arzu ediyorum. Devlet Bey bu işe daha önce de tamam dedi. O’da bu birleşmeyi arzu ediyor. Problemler yaşanıyor. Seçimlerden önce bu birleşmesin gerçekleşeceğini ümit ediyorum.’ Diyerek birleşmenin de ne zaman gerçekleşeceğinin tarihini verdi.

Daha önce görüşme yapıldı mı?

Yılma Durak daha önce BBP’li yöneticiler ile birleşmeye dair bir görüşme yapıp yapmadığına dair sorumuza net olarak evet demese bile Cafesiyaset kaynakları böyle bir görüşmenin olduğunu doğruladı. Durak’ın ilk görüşmeyi doğrulamasa bile en geç 15 gün içerisinde bir görüşme gerçekleştireceğini doğruladı.

MHP ile BBP’in birleşmesini en çok kendisinin arzu ettiğini ve bunun için ne yapması gerekiyorsa onu yapacağını belirten Yılma Durak; ‘BBP’te genel başkan da genel başkan yardımcıları da, partinin yöneticileri de dahil hepsini tanıyorum. Onlarla görüşeceğim’ derken net olarak isim vermese de birleşme için BBP’te görüşmeleri kimlerle yürüteceğinin de sinyalini verdi.

Durak kimin görevlendirmesi ile bu görüşmeleri yürütüyor?

MHP’de Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin sıcak baktığı çalışmalara ise Yılma Durak eski bir ülkücü olarak katıldığını belirtti. MHP danışma kurulunda olan Durak’ın ‘Ülkücülük adına bir sıfatla yapıyoruz.Teşkilatları toparlamaya çalışıyorum.Bu benim derdim. Herkes eteklerindeki taşı döküp birlik içinde olmalı.Hareketin başından beri içerisinde olan  biriyim. Alınterim, emeğim var. Maddi manevi her şeyimle burada oldum. Ben hepsinin abisiyim. Törede bir gevşeme ve terk etme yoksa dinlerler beni’ derken oldukça ümitli konuşuyordu.

Birleşme 2011’den önce olacak

Görüşmelerde bir aşama kaydeden Durak tarih olarak ise’ 2011 seçimlerinden önce gerçekleşeceğini ümit ediyorum’ diye belirtti.

(Cafesiyaset)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler