YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural tepkisini bu söz
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural tepkisini bu söz
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural tepkisini bu söz
01 Eylül 2008 / 17:08 Güncelleme: 01 Eylül 2008 / 00:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Dünya Kupası elemelerindeki, Ermenistan-Türkiye maçını izlemek için Erivan'a gidecek olması tepki almaya devam ediyor. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural'da Cumhurbaşkan Gül'e ilginç bir teklifte bulundu.


Anka'nın haberine göre, Vural, Azerbaycan'ı haklı davasında yalnız bırakmaya ve işgalci bir ülkenin yanında olmaya Türkiye’nin ihtiyacı yoktur” dedi.


Vural, Meclis’te gazetecilerin soruları üzerine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Türkiye-Ermenistan maçı için Erivan’a gidecek olmasını değerlendirdi. Ermenistan’ın Azerbaycan toprağını işgal eden, Ermeni soykırımı iddialarını bütün dünyada finanse eden, Türkiye’ye karşı hasmane tutum sergileyen, sınırları kabul etmeyen, Ağrı Dağı’nı bile kendi ambleminde gösteren bir ülke olduğunu kaydeden Vural, Gül’e, “Maçı izlemeyi çok istiyorsa televizyondan gitmesin, Ermenistan'a gitmesin ” diye seslendi.


HASSASİYETLERE UYGUN POLİTİKA İZLENSİN


Vural, “Toprağı işgal edilmiş bir Azerbaycan varken, orada rahatça maç izlenilmez, izlenmesi doğru değil. Türk milleti, bu hassasiyetleri dikkate alacak bir politika ve üslup bekliyor. Siyaset üstü olması gereken sayın cumhurbaşkanı hükümetin arzusu ve isteği doğrultusunda, politika oluşturmamalıdır. Cumhurbaşkanı, Türk milletinin tamamını dikkate alacak bir politika oluşturmalıdır. Ermenistan konusunda Türk milletinde hassasiyet vardır. Ve bu hassasiyeti ifade edecek bir politika izlemesi gerekiyor. Biz de sayın cumhurbaşkanından bunu bekliyoruz. Bu hassasiyetlere sahip olunmasını istiyoruz.” diye konuştu.


“DOSTLUK ADIMINI ERMENİSTAN ATSIN”


Ermenistan ile ilişkilerde normalleşme isteniyorsa bu konuda adımların Ermenistan tarafından atılması gerektiğini dile getiren Vural, “ilişkileri zedeleyen tavırlardan Ermenistan’ın vazgeçmesi lazım. Cumhurbaşkanı gitmeden önce Ermenistan açıklasın; Karabağ’dan çekiliyorum desin, Ermeni soykırımı iddialarını finanse etmekten vazgeçiyorum desin. Sınırları da tanıyoruz desin. Bunları beklemek bizim hakkımız değil mi? Türk milleti ve devletinin onuruna, tarihine, birliğine, bütünlüğüne yakışır davranışları, sergilememiz gerekiyor. Azerbaycan’ı haklı davasında yalnız bırakmaya ve işgalci bir ülkenin yanında olmaya Türkiye’nin ihtiyacı yoktur. Cumhurbaşkanı gitmesin, maçı televizyondan izlesin. Televizyonu yoksa gönderelim” dedi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler