YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MHP erken seçimde ısrarlı
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural: Karar anı gelmiştir ve o kararı halkın vermesi gerekiyor
MHP erken seçimde ısrarlı
24 Şubat 2010 / 19:12 Güncelleme: 24 Şubat 2010 / 19:13

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, kurumların yıpratılması ve kurumlar arası çatışma beklentilerinin Türkiye'ye zarar verdiğini dile getirerek, normalleşmenin yolunun genel seçim olduğunu söyledi. Vural, "Türkiye seçim iklimine girmiştir. Bu seçim iklimini daha fazla uzatmanın da anlamı yoktur" dedi.  
 

Meclis'te gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplayan MHP Grup Başkanvekili Vural, Genelkurmay Başkanlığı'nda dün gerçekleştirilen zirvenin ardından toplu istifa iddialarının ortaya atıldığının hatırlatılması üzerine, "Bunları siyasetçi olarak değerlendirmek doğru değil" diye konuştu.

Gelişmeleri yakından takip ettiklerini ifade eden Vural, kurumların yıpratılmasının ve kurumlar arası çatışma beklentisinin, vatandaşlara, devlete ve millete zarar verdiğini söyledi. Yargının bir silah olarak kullanılmasına ilişkin kanaatlerin yargıyı yıprattığını ifade eden Vural, Türkiye'nin derin bir devlet krizini yaşadığını söyledi. Bu süreci normalleştirmenin yollarından birinin seçim olduğuna işaret eden Vural, "Bütün bu gelişmeler karşısında milletimizin kanaatlerinin alınabileceği bir genel seçimin, normalleşmeyi sağlayabilecek bir araç olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

ÖLÜMÜ GÖSTERİP SITMAYA RAZI OLACAK HALİMİZ YOK

Kurumlara daha fazla zarar vermeden, yargıyı daha fazla siyasallaştırmadan, birlik ve bütünlüğü zedeleyen tartışmalarla toplumu ayrıştırmadan, bireyi de daha fazla yalnızlaştırmadan yapılması gereken şeyin, millet iradesine başvurmak olduğunu kaydeden Vural şöyle konuştu: "Bu iktidar ve güç çatışmaları içinde kaybolan, vatandaşımız oluyor. Vatandaşımızın iradesi oluyor. Biz seçimin yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Demokrasiye ve millet iradesine yapılacak bir müdahaleyi kesinlikle kabul etmediğimiz gibi böyle bir müdahale iddiasıyla AK Parti'nin antidemokratik uygulamalarının kamufle edilmesine de izin verilmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Ölümü gösterip sıtmaya razı olacak halimiz yok. AK Parti'nin bu tehditlerinden milletimiz artık bıkmıştır. Türkiye, devletini adam gibi yönetecek bir siyasi kadroya ihtiyaç duymaktadır. Tablo budur. Karar anı gelmiştir ve o kararı da milletimizin vermesi gerekmektedir."  
 

Yargı sürecine müdahale edilmemesi gerektiğini söyleyen Vural, yargının da biran önce hukukun öngördüğü genel ilkeler çerçevesinde bu süreci hızlandırması ve gerçekleri ortaya çıkarması gerektiğini dile getirdi. MHP olarak bugün bu krizden nemalanmak için değil bu krizleri, çatışma ve gerilimi ortadan kaldırmak için bir çözüm önerdiklerini vurgulayan Vural, bütün siyasetçiler ve kurumların bu çözüm ekseninde düşünmesi gerektiğini, bu işin rantından ve birbirleriyle didişmekten vazgeçmeleri gerektiğini ifade etti. Bu kutuplaşmanın daha fazla derinleştirilmesinin ülkeye hiçbir hayrı olmayacağı uyarısında bulunan Vural, "Türkiye seçim iklimine girmiştir. Bu seçim iklimini daha fazla uzatmanın da anlamı yoktur. Gelin hep beraber milletimizin iradesine başvuralım. Bütün bu gerilimleri ortadan kaldıracak yeni bir siyasal irade, Türkiye'nin umut kaynağı olacaktır" değerlendirmesini yaptı.  
 

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Avni Doğan ve Çorum Milletvekili Ahmet Aydoğmuş hakkında inceleme başlattığı iddialarının hatırlatılması üzerine Vural, varsayımlar üzerine konuşmanın doğru olmadığını söyledi. AK Parti'nin kendi içinde bir inceleme başlattığını hatırlatan Vural, bu kategorik yaklaşımların, AK Parti'nin Türkiye'yi nasıl yönettiğini ortaya koyduğunu dile getirdi. Vural, "Bunların hiçbiri yeni değildir. AK Parti milletvekillerinin ifadeleri, bugüne kadarki yönetim anlayışının bir tezahürüdür. Herkes bunları bilmektedir. AK Parti'nin bu anti demokratik uygulamaları ve demokrasiye vurduğu darbeler konusunda toplumumuz sindirilmiştir. Bunlarla ilgili kararı milletimiz vermelidir. Bunlarla ilgili hesap sandıkta sorulmalıdır. Kimse sandıkla siyasetin arasına girmesin" dedi. İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler