YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MHP ‘Devlet’ eliyle artık 4’üncü parti
MHP, delegeyi beklemeden "Başbuğ'un oğlu"nu, partisinden ihraç etti. Devlet Bahçeli böylece "PKK'nın uzantısı" dediği HDP’yi kendi eliyle TBMM’de üçüncü parti haline getirdi.
MHP ‘Devlet’ eliyle artık 4’üncü parti
06 Eylül 2015 / 09:28 Güncelleme: 06 Eylül 2015 / 09:32

Milliyetçi Hareket Partisi, "delegeyi ve savunmayı bile beklemedi", Başbuğ Alparslan Türkeş'in oğlu Tuğrul Türkeş'i partiden ihraç etti. Böylece TBMM'de 79'a inen vekil sayısıyla 4. parti oldu.  MHP Merkez Disiplin Kurulu'nun Türkeş'i ihraç kararını "oy birliğiyle" aldığı bildirildi. Henüz süreç tamamlanmadığından ve Türkeş MDK'ya verilmeden Anayasal süreç işletildiğinden, Türkeş'in "Başbakan Yardımcılığı" pozisyonunun etkilenmeyeceği belirtildi.

24 SAAT GEÇMEDEN

MHP kontenjanından, Anayasa gereği oluşturulan geçici Bakanlar Kurulu'na giren Tuğrul Türkeş, "Başbakan Yardımcılığı" görevine getirilmişti. MHP yönetimi, Anayasal süreç olmasına karşın, Türkeş'i parti kurallarına aykırı davranmakla suçlayarak disipline sevk etmişti.

BEN İKTİDAR YAPTIM

Türkeş, MHP'nin eleştirilerine, "İktidar sorumluluğundan kaçanlar beni hedef alıyor" diye yanıtlamış, "Ben partimi iktidar yaptım. Bana saldıranlar iki sarhoş, üç beş çakaldan ibaret. İlla ki partimden atılmam gerekiyorsa, buna devşirmeler, yanaşmalar, sözde ocakçılar değil, kurultaydaki ülküdaşlarım karar vermeli" ifadesini kullanmıştı.

DELEGEYİ BEKLEMEDiLER

Türkeş'in sözlerinden 24 saat bile geçmeden MDK toplandı. Kurul, Türkeş'in çağrısına kulak tıkadı, parti tüzüğünün 78/4 - c, d, e ve i maddeleri uyarınca "parti üyeliğinden kesin çıkarma" cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Yapılan açıklamada, ihraç kararının "oy birliği" ile alındığı belirtildi.

Savunmasını bile vermedi

MHP Tüzüğü'ne göre, Türkeş'in, disipline verildiğine ilişkin yazının tebliğinden itibaren 15 gün içinde sözlü veya yazılı savunma vermesi gerekiyordu. Tüzükte bu süre, "seçimlerde ve herkesin gözü önünde veya yayın yoluyla işlenen disiplin suçlarında" 7 gün olarak belirlenmişti. MDK, 15 gün süreyi dahi  beklemeyerek 7 günlük süreci baz aldı, Türkeş'in "savunma hakkından vazgeçmiş sayıldığı" kabul edildi.

İtiraz süreci işleyecek

Türkeş'in, MDK'nın kararına, tebliğ tarihinden itibaren 10 gün içinde itiraz etme hakkı bulunuyor. Kurul, başvuru yapılması halinde itirazı en geç 15 gün içinde sonuçlandıracak. Türkeş'in, partideki itiraz yollarını kullandıktan sonra nihai karara karşı da, 30 gün içerisinde Asliye Hukuk Mahkemesine başvurma hakkı bulunuyor.

Bu tablonun tek sorumlusu Bahçeli’dir

AK Parti Genişletilmiş İl Seçim İşleri Başkanları toplantısına katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop koalisyon sürecinde ellerinden geleni yaptıklarını belirterek şöyle konuştu: Bu tablo Türkiye'nin siyasi tablosu içinde gelmiş olduğumuz tablodur. Bu tablonun birinci sorumlu Devlet Bahçeli'dir. Daha başlangıçta ilk açıklamayı yaptığında, 'HDP ile kursun, CHP ile kursun, üçü bir araya gelsin, kursun, o da olmazsa seçime gidelim' diyen Bahçeli'ydi. Daha sonraki stratejisinin ne olduğunu gördük.

TOPLAM 3 BİN 656 BAŞVURU VAR

"Bu seçim Türkiye için tarihi bir seçim. 7 Haziran için söylediğimiz her şey geçerli” diyen Şentop başvurular ile ilgili şöyle konuştu: Toplam 3 bin 656. 7 Haziran seçimlerine göre başvuru sayısı yüzde 60. Aday listemiz var. 258 seçilmiş milletvekili var. Başvuranların 558'i kadın, 3 bin 98'i erkek. Yaş ortalaması ise 46. Şentop, 12 Eylül'deki kongre sürecinin çalıştaylarda başlayacağını, 18 Eylül'de aday listelerinin teslim edileceğini ve 22 Eylül'de aday tanıtımını yapacaklarını söyledi.

degil 80 milyon 80 milletvekili cok geldi
 // yolcu
sayin Devlet Bahceli nasil ve ne akla hizmet hayir demeyi bu kadar sevmisken Neden Tugrul beyi ihrac kararini evet dedi anlamadim koalisyona evet deseydi ne 4 uncu parti nede 79 milletvekili olacakti
anlasilan oki Devlet beyi sandikta millet ihrac edecek ...
06 Eylül 2015 Pazar 15:28
 // Rasim DUMAN
-Semihcim sen simdi acemioglanlari ve bir miktar da temizlik malzemesi al, dooogru kabristana git, oralari bir guzel temizleyin. Donuste markete ugra, bana puskevit, cikolata falan al gel. Yeniden bir durum muhakemesi yapalim. Ac karnina olmuyor.. - Efendim bir de "hocaefendiye" haber versek diyorum. - Ne icin? -Okyanus otesinden size biraz okuyup uflese... Gercekten yuzunuzde maske var gibi gorunuyorsunuz. Nazara mi ugradiniz acep...? -Tamam Semih tamam, hadi gec kalma, daha cok isi...
06 Eylül 2015 11:31
 // Rasim DUMAN
-Maaaalatyaaa Maaaaalatyaa bulunmaz esin -Semiiiiih...! -Maaaaalatyaaa Mahahalatyaaa bulunmaz esin / - Semiiiih...!! Ulan SEMİİİİİHHH !!! - Buyrun efendim, emredin Devlet Sultanim. - Ne yapiyorsun sen orada?! Niye beni duymuyorsun?! - Efendim ayakkavimi boyuyordum da... - Bak Semih bugun asabim cok bozuk, elimden bir kaza cikacak...! - Sizin asabiniz hic duzelmedi ki zaten efendim. Aaaaa gozlerinizin etrafi da halelenmis, İskeletor'a benzemissiniz efendim, kih kihhh......
06 Eylül 2015 10:56
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler