YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mevlüt Çavuşoğlu Strazburg'da
Mevlüt Çavuşoğlu Strazburg'da
09 Nisan 2014 06:44
AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi Müze ödülüne layık görülen Bayburt Baksı Müzesi için Fransa'nın Strazburg kentinde düzenlenen törene katıldı.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Onursal Başkanlık Madalyası'nı almak ve Avrupa Konseyi'nde temaslarda bulunmak üzere Strazburg'da bulunan Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi Müze ödülüne layık görülen Bayburt Baksı Müzesi için düzenlenen törene de iştirak etti.

Türkiye'den birçok parlamenter, akademisyen ve sanatçının da katıldığı törende konuşan Çavuşoğlu, kendisini onurlandıran AKPM'ye teşekkür ederek, "Bizleri ortak değerler altında bir araya getiren AKPM, insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğünü desteklediği gibi kültür ve sanatı da teşvik etmektedir" dedi.

Konuşmanın ardından AKPM Başkanı Anne Brasseur, müzenin kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan'a ödülünü takdim etti.

Bayburt kent merkezine 45 kilometre mesafede, Bayraktar (Baksı) köyünde Çoruh Vadisi'ne bakan bir tepenin üzerine kurulan Baksı Müzesi, kapılarını 2010 yılında açmıştı. Çağdaş sanat ve geleneksel el sanatlarını aynı çatı altında barındıran müze kısa sürede dikkatleri üzerine çekmişti.

 

AA

10:39
 // n.s
AKPM kultur ve sanata destek veriyor yani kendi kulturunu koru diyor. bira festivali yerine yoruk festivali olsa....
09 Nisan 2014 10:39
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler