YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mevlüt Çavuşoğlu Polonya'daki Auschwitz anma törenine katıldı
Mevlüt Çavuşoğlu Polonya'daki Auschwitz anma törenine katıldı
27 Ocak 2015 23:03
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Polonya'da Auschwitz Birkenau Kampı'nın kurtarılmasının 70. yıl dönümü anma törenlerine katıldı.

 

Polonya'nın Krakow kentinde Auschwitz Birkenau Kampı'nın kurtarılmasının 70. yıl dönümü anma törenlerine katılan ve etkinliğin ardından açıklamada bulunan Mevlüt Çavuşoğlu, törene 40 ülke temsilcisinin katıldığını belirterek, "Hepimizin ortak amacı, 70 yıl önce 1 milyon insanın acımasız bir şekilde burada öldürülmesini anmak, burada ölenleri anmak ve 'bir daha böyle şeyler tekrar edilmesin' mesajı vermekti" diye konuştu.

Çavuşoğlu, Auschwitz'te insanların gazla zehirlenerek ve yakılarak öldürüldüğünü anımsatarak, "Bugün maalesef 70 yıl önce, hatta 100 yıl önce yaşanan trajedilerin tekrar sinyallerini görüyoruz. Suriye'de 200 binden fazla insan öldürüldü. Suriye'de insanları öldüren ve öldürürken de kimyasal silah dahil her türlü yöntemi kullanan bir rejim var. Aynı acımasız yöntemleri maalesef bugünün dünyasında da görüyoruz" ifadelerini kullandı. 

Artan ırkçılık, yabancı düşmanlığı, ayrımcılık hoşgörüsüzlük ve yavaş yavaş İkinci Dünya Savaşı öncesi Avrupa ve dünyada yaşanan, savaşlara yol açan gelişmeler ile trendlerin görüldüğüne işaret eden Çavuşoğlu, "Bizim de vermeye çalıştığımız mesaj bu. Bir tarafta terör, bir tarafta ırkçılık, aşırıcılık, hoşgörüsüzlük ve ayrımcılık. ikisi de birbirinden tehlikeli, ikisiyle de mücadele etmek gerekiyor" dedi.

 

Auschwitz Birkenau Kampında neler olmuştu?

Nazi rejimince Polonya topraklarında kurulan ve Holokost kapsamında en fazla insanın katledildiği ölüm kampları olan Auschwitz-Birkenau'nun kurtarıldığı 27 Ocak günü, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 2005 yılında alınan kararla, "Uluslararası Holokost Anma Günü" olarak tespit edilmişti.

Nasyonel Sosyalist yönetimince Auschwitz Toplama Kampında tutulanlardan 7 bin 500'ü, Rus ordusu tarafından 27 Ocak 1945’te kurtarılmıştı. Kampta 1 milyonu Yahudi olmak üzere 1,1 milyon kişi Nasyonal Sosyalist rejim tarafından öldürülmüştü. 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler