YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mevlüt Çavuşoğlu: Dikkatli davranıyoruz
Mevlüt Çavuşoğlu: Dikkatli davranıyoruz
28 Haziran 2014 17:37
Mevlüt Çavuşoğlu, Irak'ta Türk vatandaşlarının IŞİD terör örgütünce kaçırılması olayını yakından takip ettiklerini belirterek, onların hayatlarını tehlikeye atmamak için dikkatli davrandıklarını söyledi.

Çavuşoğlu, Bakü'de katıldığı Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenterler Asamblesi (AGİT PA) Genel Kurul Toplantısı açılış oturumu sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Ermenistan-Azerbaycan çatışmasına, işgal altındaki Azerbaycan topraklarına ve arabuluculuk rolü üstelenen AGİT Minsk Grubu'nun çalışmalarına değinen Çavuşoğlu, sorunun çözümü için Minsk Grubu'nun ve diğer uluslararası aktörlerin çok samimi gayretlerinin olmadığını belirtti.

Çavuşoğlu, "Problemin çözülmemesinin Avrupa politikalarına yansıdığını görüyoruz. Ermenistan ve diğer ülkelerin siyasi tercihlerinde ve diğer alanlarda bunu görüyoruz. Yeni ve samimi inisiyatifler ortaya çıkmalıdır. Minsk Grubu üyeleri isteseydi bu sorun şimdiye kadar çözülürdü. Sadece ABD ve Rusya isteseydi çözülürdü. Fakat, bırakalım kalsın yaklaşımı olduğu zaman ileride bu sorunun başka yansımaları olur" dedi.

Ermeni işgali nedeniyle Karabağ'da ve diğer illerde yaşanan insani drama dikkat çeken ve Ermenilerin yaptığı katliamları hatırlatan Çavuşoğlu, sorunun bir an önce çözülmesi gerektiğine vurguladı.

Uluslararası camianın samimi davranması gerektiğini ifade eden Çavuşoğlu, dondurulmuş ihtilafların çözülmemesi halinde hem uluslararası hukuk hem insan hakları hem de ülkelerin toprak bütünlüğü bakımından ihlaller oluşacağını kaydetti.

"Kişisel görüşüm, AGİT Minsk Grubu samimi çalışmadı"

Ukrayna'daki çatışmaları hatırlatan Çavuşoğlu, "Oradaki çatışma, daha önceki ihtilafların çözülmemesinin yansımasıdır" diye konuştu.

Kafkasya'da yaşanan sorunların sadece bölge için değil Avrupa için de önemli bir tehlike olduğu uyarısanda bulunan Çavuşoğlu, "Bu konulara çözüm bulmak için samimi gayret sarf etmek lazım. AGİT Minsk Grubu'nun Karabağ sorununun çözümü konusunda objektif davrandığını söyleyemem. Bu devletimin değil benim kişisel görüşüm" dedi.

AGİT gözlemcilerinin serbest bırakılması

Çavuşoğlu, Ukrayna'da ayrılıkçılar tarafından bir ay alıkonulan AGİT gözlemcilerinin serbest bırakılmasından mutluluk duyduğunu söyledi.

Türkiye'nin bu süreçte, gereken tüm girişimlerde bulunduğunu bildiren Çavuşoğlu, "Başta Sayın Başbakanımız, Dışişleri Bakanımız Davutoğlu, bizzat ben, iki taraftaki yetkililerle görüşmeler yaparak kaçırılan gözlemcilerin sağ salim kurtulması için titiz çalışmalar yaptık. Artık bu bölgelere istikrar gelmesi lazım. Kargaşa devam ederse sivil insanlar zarar görür. Bölgedeki Kırım Tatarlarının ve Ahıska Türklerinin durumunu yakından takip ediyoruz" dedi.

Irak'taki Türkmenlerin durumu

Irak'ta, 80 Türk vatandaşının IŞİD terör örgütünce kaçırıldığını hatırlatan Çavuşoğlu, "Bu konuyu yakından takip ediyoruz ve onların hayatlarını tehlikeye atmamak için dikkatli davranıyoruz" dedi.

Türkiye'nin her nerede olurlarsa olsun soydaşlara destek verdiğini belirten Çavuşoğlu, "Irak'taki istikrarsızlık, oradaki Türkmen kardeşlerimizi de tehdit ediyor ve yaşamlarını etkiliyor. Hükümet olarak bu konuda titiz çalışma yapıyoruz. Onların hayatlarının tehlikeye girmemesi için tüm yetkililerle görüşüyoruz" bilgisini paylaştı.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler