YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Mermilere de çikolata der"
"Mermilere de çikolata der"
06 Ocak 2010 12:34
Arınç, Baykal'ın "Kozmik odadan kozmik patates çıktı" açıklamasına böyle tepki gösterdi

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, yargı kararlarının herkes tarafından kabul edilmesi gerektiğini belirterek, ''Bunları basının önünde basın ağzıyla, diliyle yorumlamak çok da doğru değildir'' dedi.

Bülent Arınç ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi ''Kemik Transplantasyon Ünitesi''nin açılışını yaptı.

Arınç, hastane çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlarken, ''Seferberlik Bölge Başkanlığı'ndaki aramalarla ilgili olarak mahkemenin verdiği sınırlama kararını nasıl değerlendirdiğinin'' sorulması üzerine, yargı sürecinin devam ettiğini ve sonucunun beklenmesi gerektiğini ifade etti.

Bülent Arınç, şunları kaydetti:

''Bu konuyla ilgili yeni bilgiler veriliyor. 11 numaralı mahkeme bir karar veriyor, 12 numaralı mahkeme bir karar veriyor. Arama kararı üzerine bizzat hakim tarafından inceleme ve araştırma yapılıyor. Sanıklardan 8'inden 5'ini savcılık bırakıyor, 3'ünü tutuklama talebiyle mahkemeye sevk ediyor. Mahkemede delil durumuna göre onları serbest bırakıyor. Savcılık tekrar tutuklama talebiyle bir başka mahkemeye müracaat ediyor, mahkeme o talebi reddediyor. Bunların hepsini toplarsanız, yargı sürecinin devam ettiğini görürsünüz.

Türkiye bir hukuk devleti. Bu hukuk devleti içerisinde savcıların hakimlerin verdiği kararlar, elbette hepimizin kabul etmesi gereken kararlardır. Bunları basının önünde basın ağzıyla, diliyle yorumlamak çok da doğru değildir. Yani bir hukuki kararın ne anlama geldiğini bizim burada oturup da bir hastahane bahçesinde değerlendirmemiz ne kadar doğru olabilir?

Benim hoşuma gider veya gitmez ama yargı süreci devam ettiriyor. Bu süreç içerisinde de hep hukuki olaylar yaşıyoruz. Bundan daha tabii hiçbir şey olamaz. Benim söylemek istediğim; böyle adli konuların, yargılama konusu olacak birtakım olayların enine boyuna yargı tarafından incelenmesi ve araştırılmasıdır. Çıkacak sonuca da hepimizin razı olması gerekir. Saygı duymak mecburiyetinde olduğumuz bir kararı beklerken günlük spekülasyonlar yapmanın, olayı karikatürize etmenin, başka mecralara çekmenin alemi yok.''

Dün Baykal dün 70 milyonun önünde 'kozmik odadan kozmik patates çıktı' dedi. Baykal hata yapıyor. Baykal'ı bulun sorun. 8 tane kalaşnikof mermisi gönderilmiş ne düşünüyorsunuz deyin. Yanlış olduğunu bile bile kozmik odadan kozmik patates çıkıyorsa, bunlar da çikolatadır demesi gerekiyor. Yok o da olayı vahim görüyorsa bizim çizgimize gelmiştir. Kılıçdaroğlu'na sorun gerçek mermilerin ne anlama geldiğini söyleyecektir. Utanıyorum ve üzülüyorum 2 seneden bu yana işi sulandırmak için boyutlarını küçültmek için bu siyasiler şahsımla ilgili konuyu yine aynı görevi yapmaya çalışıyorlar.

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler