25 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın187,842
 • BIST95.852
 • Dolar4,6082
 • Euro5,3629
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,1063
 • İstanbul23 °C
 • Ankara22 °C
 • İzmir25 °C
 • Konya22 °C
 • Adana27 °C
 • Antalya27 °C
 • Diyarbakır32 °C
 • Bursa21 °C
 • Kayseri22 °C
 • Kocaeli18 °C
 • Şanlıurfa28 °C
 • Gaziantep29 °C
 • İçel28 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Merkez Bankası Başkanı belli oldu
Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Murat Çetinkaya'nın yeni Merkez Bankası Başkanı olmasını öngören kararnamenin imzalandığını açıkladı.
Merkez Bankası Başkanı belli oldu
11 Nisan 2016 / 17:51 Güncelleme: 11 Nisan 2016 / 18:38

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.

İşte Kurtulmuş'un açıklamalarından satır başları:

GEÇ KALMIŞ ÖDÜLÜ ŞANLIURFA İLE PAYLAŞTIK

Geç kalmış ödülü Şanlıurfa ile paylaştık.  GAP'a verilen önem herkesin gözü önündedir. Sadece ana sulama kanalları ile 800 kilometre AK Parti zamanında yapılmıştır.

Bu bölgede yapılan duble yollar 7 kat arttırılmıştır. Bu süre içinde yatırım bakımından kendisinden önceki 12 yıl boyunca kıyaslandığında 2 kat arttırılmıştır. Yeni projelerle hükümetimiz yoluna devam edecektir.

MERKEZ BANKASI BAŞKANLIĞI

Bakanlar Kurulu'nda imzaladığımız bir başka atama ise Merkez Bankası Başkanı ile ilgili atamadır. Murat Çetinkaya'ya yeni görevinde başarılar diliyoruz. Başarılı bir dönem geçireceğini ümit ediyoruz. 

SURİYE HALKINA İSTEMEDİĞİ BİR ÇÖZÜM DAYATILAMAZ

Suriye'de nasıl bir çözüm olacağının birinci derecede muhatabı Suriye halkının bizatihi kendisidir. Suriye halkının istemediği hiçbir çözüm, Suriye halkına zorla hiçbir masada dayatılamaz. Suriye'nin bundan sonraki siyasi geleceğinin ne olacağına bırakın da Suriye halkı kendisi karar versin. 

Eğer uluslararası camia samimi olarak Suriye'de bir barış elde etmek istiyorsa Suriye halkının, bütün kesimleriyle, herkesin temsil edildiği bir demokratik sürecin önünü açsın. Hiç kimse, nasılsa eli zayıftır diyerek Suriye halkının istemediği bir görüşü, kabul etmeyeceği bir siyasi çözümü Suriye halkına dayatmaya kalkmasın.

KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI

Kişisel verilerin korunmasıyla ilgili Nüfus ve Göç İdaresi Başkanlığı, vatandaşlık hizmetleri birimlerimiz tarafından bilgiler verilmiş ve gözden geçirilmiştir.

MERKEZ BANKASI BAŞKANLIĞI

Bakanlar Kurulu'nda imzaladığımız bir başka atama ise Merkez Bankası Başkanı ile ilgili atamadır. Murat Çetinkaya'ya yeni görevinde başarılar diliyoruz. Başarılı bir dönem geçireceğini ümit ediyoruz. 

3 MESELE YERİNE GETİRİLMEDEN İSRAİL İLE ANLAŞMA OLMAZ

İsrail ile anlaşma konusunda Türkiye baştan itibaren 3 temel konuyu gündeme getirdi ve arkasında durdu. Özür dilenmesi, ambargonun hafifletilmesi ve Mavi Marmara şehitlerine tazminat ödenmesi. Bu 3 meselenin yerine getirilmeden anlaşma mümkün olmaz.

SURİYE'DEKİ GELİŞMELER TÜRKİYE'Yİ İLGİLENDİRİYOR

Suriye'deki gelişmelerin tamamı Türkiye'yi birebir ilgilendiriyor. Sadece mülteciler meselesi değil, orada siyasi atılacak her adım Türkiye'yi etkiliyor. Bu yüzden kayıtsız kalamayız. Terörle mücadele verirken Suriye'nin kuzeyinde terör örgütüne destek verecek algıyı kabul etmek mümkün değildir.

SİYASİ ANLAMDA BİRÇOK OYUN OYNANIYOR

Siyasi anlamda birçok oyunun oynandığını görüyoruz. Suriye'de nasıl bir çözüm olacağının bizatihi muhatabı Suriye halkıdır. Bu anlamda uluslararası camia samimi olarak barış elde etmek istiyorsa, herkesin temsil edildiği demokratik sürecin önünü açsın.

MÜLTECİLERİN YERLİ HALK SAYILMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR

Mülteciler konusunda çok fazla spekülasyon yapılıyor. Suriyeli mültecilerin yerli halk sayılması söz konusu değildir. Ama ilave birtakım yükler içinde olan beş ilimiz... Mesela Kilis, nüfusundan fazla mülteciye sahiptir.

Dolayısıyla bu illerimiz tam bir ensar anlayışı içinde. Bu illerdeki yüklerin azaltılması açısından çalışmalar yapılıyor. Buradaki esas amaç, yükleri sadece şehirler üzerine bırakmamak. Ama yerli vatandaş sayılacağı spekülasyondur. 

KİMİN HATASI VARSA ORTAYA ÇIKARILACAKTIR

Adalet Bakanımız tarafından gelişme paylaşıldı. Cezaevinde kim olursa olsun öldürülmüş olması asla kabul edilemez. Burada kimin hatası varsa ortaya çıkarılacaktır. Başsavcımız ve Adalet Bakanlığımız olaya el koymuştur. Konunun bütün detayları ile ortaya konulacaktır.

CUMHURBAŞKANINA HAKARET KABUL EDİLEMEZ

Basın özgürlüğü fikir özgürlüğü eyvallah, herkes istediği fikri söylesin, en aykırı fikri söylesin, bundan hiçbir şekilde gocunmayız.

Ama hiç kimsenin hele bu ülkenin, halkın oyu ile seçilmiş olan Cumhurbaşkanına, oturduğu yerden, televizyon kanalından ağza alınmayacak, hiçbir lügatın, hiçbir vicdanın kabul etmeyeceği bir şekilde hakaretler etmesi, hakaretler saydırması kabul edilemez.

Bu hiçbir şekilde de basın özgürlüğü diyerek tevil edilemez, tefsir edilemez. Dolayısıyla bu açık bir şekilde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına ağır bir hakarettir.

CUMHURBAŞKANINA HAKARETTEN YARGILANMALARINI İSTERİZ

Türkiye olarak bu edepsiz adamın Alman yasaları çerçevesinde derhal bir cumhurbaşkanına hakaretten yargılanmasını tabii ki isteriz. Bunu söylerken de asla bir siyasi baskı koyuyor değiliz.

Bunu söylerken de Türkiye'de halkın oyu ile seçilmiş olan bir cumhurbaşkanına yapılan hakareti, millet olarak kabul etmediğimizi, ülke olarak kabul etmediğimizi, ülkeyi yöneten hükümet olarak kabul etmediğimizi açıkça ifade etmek istiyoruz.

Dolayısıyla, evet bu kişi ağır bir insanlık suçu işlemiştir. Gerçekten edepsizliğin bütün sınırlarını aşmıştır. Buna Almanların da gerekli hassasiyetle eğileceklerini ümit ediyoruz.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler