YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Merkez Bankamızın bir müdahalesinin ben gereksiz olduğuna inanıyorum"
"Merkez Bankamızın bir müdahalesinin ben gereksiz olduğuna inanıyorum"
10 Mart 2015 11:28
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Bakanlıkta KKTC Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş ve beraberindeki heyetle görüşmesinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

 Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Doların dünya paralarında yani dünyanın en güçlü para birimleri karşısında değer kazanması karşısında Merkez Bankamızın bu konuda bir müdahalesinin ben gereksiz olduğuna inanıyorum" dedi.

Piyasada son dönemdeki gelişmelerle ilgili Türkiye'nin ekonomi açısından endişe duyulacak bir noktada bulunmadığını belirten Zeybekci, "Özellikle son dönemlerde kurla ilgili yaratılmaya çalışılan bu suni ortam aslında dünyanın, dünya ekonomisinin yaşadığı gelişmedir" diye konuştu.

Geçen yıl haziran ayından itibaren bugüne kadarki sürece bakıldığında doların dünyada değer kazanmasının beklenen bir gelişme olduğunu anlatan Zeybekci, şöyle konuştu:

"Amerikan Merkez Bankası'nın (Fed) parasal genişlemeyi durdurması ve faiz artışıyla ilgili beklenti yaratması, ABD dolarının daha değerli hale gelmesi, dolara talebin artması, doların değerinin yükselmesinin kaçınılmaz bir tetikleyicisi oldu. Avro bu 8 aylık dönemde ABD doları karşısında yüzde 25 değer kaybederken, Türk lirası yüzde 23 değer kaybetti. Yine en büyük göstergelerden bir tanesi dolar endeksi diye bakabileceğimiz bir endeks, dünyanın en güçlü 6 para birimi Avro, Sterlin, Japon Yeni, İsviçre Frangı, İsveç Kronu gibi 6 ayrı para biriminden oluşan sepet dolar karşısında yüzde 22,5 değer kaybederken, Türk lirası yüzde 23 değer kaybetti. Bire bir hareket var ve genel itibarıyla baktığımız zaman da kurdaki bu oynama demek yanlış olur. Doların dünya paralarında yani dünyanın en güçlü para birimleri karşısında değer kazanması karşısında Merkez Bankamızın bu konuda bir müdahalesinin ben gereksiz olduğuna inanıyorum. Bununla ilgili dünya piyasalarındaki hareketlenmeye uygun bir şekilde Türk lirasının hareketlenmesini endişe duyulacak bir hareketlenme olarak görmüyorum."

"Merkez Bankasının  kararlarıyla ilgili söz söylemeyi doğru bulmuyorum"  

Faizle ilgili Merkez Bankasının önümüzdeki dönem nasıl hareket etmesinin beklendiğinin sorulması üzerine Zeybekci, Merkez Bankasının 24 Şubat'ta faizdeki 3 göstergenin birden aşağıya doğru çekilmesi hareketini doğru bir hareket olarak gördüğünü söyledi.

Merkez Bankasının 24 Şubat'taki kararından sonra başta Cumhurbaşkanı, Başbakan ve kendilerinin bunu doğru ama yetersiz bulduğunu anlatan Zeybekci,  daha fazla indirimin olması gerektiğine yönelik görüşlerini beyan ettiklerini kaydetti.

Merkez Bankasının bu alanda kendi doğrularıyla hareket edebilme kabiliyeti olduğunu vurgulayan Zeybekci, şöyle devam etti:

"Onun için önümüzdeki dönemde Merkez Bankasının faizle ilgili 'şunu yapması gerekiyor, bunu yapması gerekiyor' anlamında söz söylemeyi ben doğru bulmuyorum ama ben kendi doğrumu söylüyorum. Şu anda bu seviye dünya veya Türkiye'de paranın finans sistemine girişteki maliyetinin yüzde 6,5-7'ler seviyesinde olduğu bir ortamda,  ticari kredilerin yüzde 14'ler seviyesinde olması, tüketici kredilerinin yüzde 15-16'lar seviyesinde olmasını kabul edilebilir bulmuyorum. Türkiye olarak 2015 yılında daha çok yatırım yapmak, daha çok üretim yapmak daha çok istihdam ve büyüme için faizlerle ilgili alınacak daha çok mesafenin olduğunu düşünüyorum ve Ekonomi Bakanı olarak da bunu söylemek hakkım."

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler