YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Menderes şu balkona çıktı...'
Başbakan Erdoğan: Yıllar önce Menderes'i Trabzon'da konuşturmadılar
'Menderes şu balkona çıktı...'
10 Ağustos 2010 / 21:10 Güncelleme: 10 Ağustos 2010 / 21:11

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yıllar önce merhum Başbakanlardan Adnan Menderes'in Trabzon'a geldiğini ve aynı meydanda halka hitap etmek istediğine hatırlatarak, "O mitingde merhum Menderes'i konuşturmadılar. Provokasyonlar yaptılar, o da kalktı Trabzon Belediyesinin şu balkonuna çıktı ve oradan 'yeter, söz milletindir' diye haykırdı'." dedi.
 

Başbakan Erdoğan, Trabzon Atatürk Alanı'nda düzenlenen mitingdeki konuşmasına, "Yarın başlayacak olan Ramazan-ı Şerifin, rahmet, bereket ayının, ebedi azaptan kurtuluş ayının milletimiz için, İslam dünyası için, tüm insanlık için barışa vesile olmasını Allah'tan temenni ediyorum.'' diyerek başladı.
 

Konuşmasına bir Trabzon türküsünden alıntıyla devam eden Erdoğan, ''Ne güzel söylemiş şu Trabzon türküsü: 'Uy Trabzon Trabzon, için kalaylı kazan, sevdalu günlerimde geldi çattı Ramazan'. Biz size sevdalıyız. Biz Trabzon'a sevdalıyız. Biz Karadeniz'e, Türkiye'ye sevdalıyız. Bizi bu toprakla olan aşkımız, sevdamız yollara düşürdü." ifadelerini kullandı.
 

 Yıllar önce merhum Başbakanlardan Adnan Menderes'in Trabzon'a geldiğini ve aynı meydanda halka hitap etmek istediğine hatırlatan Erdoğan, şunları söyledi:
 

"O mitingde merhum Menderes'i konuşturmadılar. Provokasyonlar yaptılar, o da kalktı Trabzon Belediyesinin şu balkonuna çıktı ve oradan 'yeter, söz milletindir' diye haykırdı'. 2002 yılının Eylül ayında aynı balkondan Trabzon'a ben de seslendim. Adnan Menderes 'yeter söz milletindir' demişti, ben de aynı noktadan hareketle 'yeter söz de milletin, karar da milletindir' demiştim.
 

Trabzon'dan haykırdığımız o çağrı bugün hamdolsun tüm Türkiye'ye ulaştı. Merhum Menderes'in milletle kurduğu gönül köprüsüne, milletle muhabbetine tahammül edemediler. Onun milletini her şeyin üzerinde gören, milleti egemenliğin sahibi gören demokrasi aşkını hazmedemediler. Asıl hazmedemedikleri milli iradeydi, demokrasiydi, sivil siyasetti. İşte bugün de aynısını yapıyorlar. Bugün de milletin söz, karar sahibi olmasından rahatsızlar. Bugün de egemenliğin millete ait olmasından rahatsızlar, bunu hazmedemiyorlar."CHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler