YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Menderes: Cindoruk darbecilerin destekcisidir
Aydın Menderes,Cindoruk'un DP adaylığına yönelik eleştirilerini sürdürdü
Menderes: Cindoruk darbecilerin destekcisidir
14 Mayıs 2009 / 15:02 Güncelleme: 14 Mayıs 2009 / 00:00

Menderes: Cindoruk darbecilere destek verdi; Cindoruk: Kim darbe yaparsa faşisttir  
 
Eski milletvekillerinden Aydın Menderes'in Demokrat Parti (DP) Genel Başkanlığı'na adaylığını açıklayan Hüsamettin Cindoruk'a yönelik eleştirileri sürüyor.  
  
Cindoruk'un günümüz darbecilerine bir lojistik destek sunan onların önünü açmak isteyen yeri geldiğinde açıkça destekleyen bir tavır ortaya koyduğunu dile getiren Menderes, Cindoruk'un DP'den ve demokrasiden koptuğunu belirterek kongrede Bayar ve Soylu'nun el ele vermesi gerektiğini söyledi.


Bir televizyon kanalına konuk olan Menderes, Cindoruk hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu.


DP kongresinin büyük önem taşıdığını ifade eden Menderes, amacının Cindoruk ya da başkalarıyla polemiğe girmek olmadığını vurguladı.


Hüsamettin Cindoruk'un son 2-3 yıldır özellikle AK Parti iktidarından sonra hem gerçeklere aykırı hem de siyasi ahlaka hiç uymayacak bir şekilde davranmaya başladığını dile getiren Menderes, "Cindoruk bir dönem Hürriyet Partisi içerisinde DP'yi bölmek için çalıştı. Günümüzde manipülasyonlara, operasyonlara toplum mühendisliklerine daha çok rastlıyoruz, Hürriyet Partisi ilk öncülerinden birisidir." dedi.


Türkiye'de AK Parti'ye karşı olanların yeni bir darbe peşine düştüğünü ve 27 Mayısçılığı ve 9 Martçılığı hortlatmak için gayret içine girildiğine dikkat çeken Menderes, Cindoruk'un Cumhurbaşkanlığı seçiminde ortaya atılan 367 kararını, 27 Nisan açıklamasını ve Anayasa Mahkemesi'nin türban kararını desteklediğini hatırlattı.


"Cindoruk DP'den koptuğu gibi demokrasiden de koptu. Günümüz darbecilerine bir lojistik destek sunan onların önünü açmak isteyen yeri geldiğinde açıkça destekleyen bir tavır ortaya koydu." diyen Menderes, sözlerini şöyle sürdürdü: "Süleyman Soylu'ya verilecek oylarla genel başkan seçerek 14 Mayıs güneşinin yanına 16 Mayıs güneşi eklenmiş olsun. Soylu'ya 'aday olman gerekiyor' dedim. Kime bırakıp gideceksin dedim. DP adına yeni bir çıkış noktası bir yeni yükselme döneminin başlatacak düşüncelerle yükselme dönemi yakalayacaksa bu Soylu ile olur. Cindoruk'un seçilmesi, akarsuların denize doğru değil dağlara doğru akması olur. Mehmet Ali Bayar Soylu ile işbirliği yapmalı. Soylu'dan oy kırpmak gibi Cindoruk'u getirmenin gayreti içine girilmemeli. Bayar yeniden düşünmeli ve Soylu'yla el ele vermeli."


CİNDORUK: KİM DARBE YAPARSA FAŞİSTTİR


Demokrat Parti (DP) Genel Başkan Adayı Hüsamettin Cindoruk, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen programda, kendini Fenerbahçe'nin teknik direktörü Aragones ile İsmet İnönü'ye benzetti. Bir televizyon kanalından da canlı yayınlanan " Genç Bakış" adlı programda her türlü darbeye de karşı olduğunu ifade eden Cindoruk, hakkındaki iddialara cevap verdi.


Her türlü darbe ve darbe girişimlerine de karşı olduğunun vurgulayan Cindoruk, darbe yapanlarında kim olursa olsun faşist olduğunu belirtti.


Cindoruk, "Kim darbe yaparsa o faşisttir. Demokrasi de yapılacak işler silahla yapılamaz. Yapılırsa bunun adı faşizm olur. Bunu da kim darbe yaparsa yapsın o kişi de faşisttir. Darbeler kabul edilemez." açıklamasını yaptı.


(CİHAN)
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler