YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meme kanserlilere emeklilik teklifi
Meme kanserlilere emeklilik teklifi
01 Nisan 2012 12:30
Meme kanserlilerin malulen emekli sayılması için kanun teklifi.

CHP Bursa Milletvekili Sena Kaleli, ileri evrede bulunan meme kanserlilerinin malulen emekli sayılması için kanun teklifi verdi.

Kaleli'nin TBMM Başkanlığına sunduğu kanun teklifi, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda değişiklik yapıyor.

Teklif, ileri evrede bulunan meme kanserli sigortalının, malulen emekli olabilmesine imkan tanıyor.

Teklifin gerekçesinde, tüm ülkelerin incelendiği ve 2008 yılı rakamlarının kullanıldığı araştırmaya göre, dünyada en çok görülen kanser türünün meme kanseri olduğu belirtildi.

Türkiye'de de meme kanserinin, en çok görülen kanser türü olduğunun ifade edildiği gerekçede, Sağlık Bakanlığı yetkililerinin yaptığı açıklamalara göre, yılda en az 25 bin yeni meme kanseri vakasının geliştiği kaydedildi.

Türkiye'de teşhis edilen meme kanserlerinin ortalama yüzde 60'ının ise ileri evrelerde bulunduğunun ifade edildiği gerekçede, şöyle denildi:

''Tedavi süreçlerinin ağırlığı, ilaç temini, tedavinin aksaması, cinsel değil işlevsel bir organının alınmasının yarattığı travma, doğacak çocuğunu emzirememenin yarattığı eksiklik, vücut bütünlüğünün bozulmasıyla eşine karşı duyduğu eziklik, lenflerin alınmasından dolayı bazı uzuvların neredeyse işlevsiz kalması yaşam kalitesini düşürmekte, dünyaya bakışı, özgüveni ve psikolojisi açısından hasta üzerinde ömür boyu sürecek izler bırakmaktadır. Tedavi sürecinin uzun ve takipli olmasının yanı sıra uygulanan radyoterapi, kemoterapi, herceptin ve benzeri yöntemler hastada şiddetli ağrılar ve halsizlik yaratmakta, çalışma, üretmede güçlükler oluşturmaktadır. Dolayısıyla malulen emeklilik bu noktada bir zorunluluk haline dönüşmektedir. Hastalığın artış hızı ve görülme sıklığı göz önüne alındığında önümüzdeki yıllarda en önemli sorunlardan birisi olacak bu konu, çalışma yaşamı açısından da acilen çözülmesi gereken bir konudur.'' AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler