YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Melih Gökçek; Eskişehir'de Büyükerşen'e çattı
Melih Gökçek; Eskişehir'de Büyükerşen'e çattı
16 Şubat 2008 09:14
Melih Gökçek; Eskişehir'de Büyükerşen'e çattı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen'i eleştirerek, "90 milyon metreküp kapasiteli baraj yapan ben ağustos böceği, 3 milyon metreküp gölet yapan o karınca oluyor. Hayatta bana sataşmayana sataşmam ama sataşan da eziyetine katlanır" dedi.


Eskişehir'de AK Parti Siyaset Akademisi öğrencilerine ders veren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, sınıfı olmayan bir okula benzettiği yerel yöneticilikte işi sevmenin önemli olduğunu söyledi. Gökçek, belediyeciliğe sadece yol, su, kanal olarak bakmadıklarını, sosyal belediyeciliğin de en az alt ve üstyapı kadar önemli olduğunu belirtti.


"BELEDİYECİLİK AK PARTİ'NİN İŞİ"


Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak Avrupa Birliği ülkelerinden 3 konuda önde olduklarını kaydeden Melih Gökçek, "Bu konular sosyal yardım, kentsel dönüşüm projeleri ve rekreasyon alanlarıdır. Büyükerşen, rekreasyon alanı yapmıyor, yapanlara da engel oluyor. Belediyecilik, AK Parti'nin işidir. CHP, bu işlerden anlamaz. DSP, hiç anlamaz. Eskişehir'de AK Partili bir belediye başkanı göreve geldiği zaman bunu çok daha net bir şekilde göreceksiniz. Açtığımız kurslarımızdan herkes yararlanıyor, iş ve mesleksahibi oluyor. Bizim senfonimiz yok. Enstrüman kurslarımız ve mehter takımımız var. Resim ve heykel kursiyerlerimiz Yılmaz Büyükerşen'e taş çıkartırlar. Bu arada, Ankara Büyükşehir Belediyesi'ni, en borçlu belediye olarak gösteriyorlar. Ben halen Karayalçın'ın borçlarını ödemekle uğraşıyorum. Yaptığımız projeler, kendi öz kaynaklarımızla yapılıyor. Mesela, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin 90 milyon YTL bütçesi var. Ankara'nın 8 kat fazla olduğunu düşünürsek, 800 milyon YTL olması lazım. Maliye Bakanıbütçenin yarısını alıyor. Geriye kalan parayla nüfusu oranladığımızda Eskişehir'e belediyecilik hizmetinde kişi başına düşen bütçenin daha fazla olduğunu görürsünüz. Yani Eskişehir, Ankara bütçesinden kişi başına daha fazla pay almaktadır" dedi.


Gökçek, Eskişehir kent merkezinde nüfusun 570 bin, Ankara'da 4 milyon 170 bin olduğunu açıklayarak, "Siz senede 2.5 kilometre yol yapıyorsunuz. Bizim bu sene programımızda dökeceğimiz asfalt, 3.5 milyon ton. Sizin karınca ne yapıyor? Bilmiyorum. Her şeyi rakamlarla mukayese edeceksiniz. Bu, Eskişehir'de belediyeciliğin iflasıdır. Bir gazetenin yönetim kurulunda olacaksınız, sonra afişleri alıp getirip, buraya koyacaksınız. Bu işler öyle olmaz, gelip anlatacaksın. Bir takım sabotaj olaylar sonucu olduğuna inandığım Ankara'da sular patladığı zaman bir baktım, bir gazetede manşet. Ağustos böceği ile karınca. Karınca sizin başkan, ağustos böceği de ben. 'İşte Melih Gökçek belediye başkanı o yatarken, öteki tarafta koca barajı yaptı' yazıyor. Koymuş oraya, resmin üzerinde de gölet yazıyor. 3 milyon metreküp kapasiteli gölete karşılık bizim Ankara'da yaptığımız baraj 90 milyon metreküp ve 14 ayda bitti. 90 milyon metreküpü yapan Ankara ağustos böceği, o karınca oluyor. Ankara'da onun gibi 6 gölet var. Gazetenin baş yazarını aradım, 'ayıp olmuyor mu?' dedim. O da 'düzeltiriz' dedi. Ben aslında bu konuları açmam ama laf aramızda şu ağrıma gitti. Hemen gazetenin kupürünü bilboardlara astırmış. Şimdi, bu akşam televizyona çıkacağız. Bakalım, o bilboardların hali ne olacak? Daha neler anlatacağım. Benim kötü bir huyum var. Hayatta bana sataşmayana hiç sataşmam. Sataşan da eziyetine katlanacak. Bu gölet depremde yıkılır. Sanayi bölgesi sular altında kalır, insanlar bu suda boğulur. Benim size tavsiyem, kesinlikle gölet için sağlamlık raporu isteyin. Allah korusun, büyük bir felaket olabilir" ifadelerini kulland

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler