YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Mehmet Görmez istifa etmeli!"
"Mehmet Görmez istifa etmeli!"
27 Mart 2013 12:49
CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in İzmir'e ilişkin sözleriyle ilgili eleştirilerde bulundu.

Keskin, yazılı açıklamasında Diyanet İşleri Başkanlığının kuruluş aşamalarını anlatarak, 1961 Anayasası'yla Başkanlığın anayasal bir kurum haline dönüştürüldüğünü hatırlattı.

Başkanlığın görevlerinin ''İslam dininin inanç, ibadet ve ahlak esasları ile ilgili işlerini yürütmek ve ibadet yerlerini yönetmek'' olduğunu belirten Keskin, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

''Diyanet İşleri Başkanının görevleri arasında, hangi ilin ne kadar dindar olduğunu ve irfanının ne düzeyde bulunduğunu ölçmek gibi bir garabet ve sorumsuzluk bulunmamaktadır. Bu, dinen de mümkün değildir. Sayın Diyanet İşleri Başkanı'nın, İslamiyeti layıkı ve olanca derinliği ile anlayamadığı ve kavrayamadığı görülmektedir. Böyle olmasa 'İzmir'in farklı bir dindarlığı var. Bu dindarlığın irfan geleneğine ihtiyacı var' diyebilir miydi ''

İzmir'in dindarlığının ''tarikat dindarlığı, uydurma ve dayatma'' değil, ''Kur'an dindarlığı yani gerçek İslam'' olduğunu savunan Keskin, şöyle devam etti:

''Sayın Görmez'in, Diyaneti, AKP'nin yan kuruluşu haline getirme, iktidarın laik cumhuriyeti çökertme hesap ve hedeflerine paralel bir kurum haline dönüştürerek, bu saygın teşkilatı anayasal konumundan uzaklaştırma çabaları bilinmektedir. Gelmiş geçmiş hiçbir Diyanet İşleri Başkanı, milletin birliğine ve dirliğine katkıda bulunması gereken Diyaneti, iktidarın yan örgütü haline getirme zilletine düşmemiştir.''

Diyanet İşleri başkanlarının hiçbirisinin milli tarihin iftiharları arasında saygın bir yeri olan İzmir ve İzmirliler hakkında böyle değerlendirmeler yapmadığını vurgulayan Keskin, ''Sayın Görmez, ehliyet, liyakat ve güvenilirlik açılarından ağır yara almıştır. O makamda oturması, ulusal birliğimize de dinimize de zararlı olacaktır. İzmirlilerden ve tüm kamuoyundan özür dilemesi ve istifa etmesi gerekir'' ifadelerini kullandı.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler