YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mehmet Ali Şahin'den sürpriz ziyaret
Meclis Başkanı, ilk resmi ziyaretini Antalya'ya yaptı
Mehmet Ali Şahin'den sürpriz ziyaret
10 Ağustos 2009 / 18:31 Güncelleme: 10 Ağustos 2009 / 00:00

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mehmet Ali Şahin, görevi Köksal Toptan'dan devralmasının ardından ilk resmi ziyaretini Antalya'ya yaptı. 

  
Şahin, Antalya Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaretinde yaptığı konuşmada, gelecek sene TBMM'nin açılışının 90. yıl dönümünün kutlanacağını hatırlatarak, "90. yıl dönümüyle ilgili bir takım farklı etkinliklerimiz olacak. Bunlardan bir tanesi de Patara'da. Dünyanın ilk demokratik meclisi olarak bilinen o yerin 2010 Ekim ayına hazırlanması konusunda yoğun gayret içindeyiz. Köksal Toptan, bu konuyla yakından ilgilendi. Çalışmalar devam ediyor. 2010'da dünya parlamentolarının dikkatlerinin Patara ve Antalya'da olacağını şimdiden ifade etmek istiyorum." dedi.


Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Şahin'i makam aracının kapısında karşıladı.


Akaydın, Şahin'e bir buket çiçek verdi. Tören mangasını selamlayan ve belediye personeliyle tokalaştıktan sonra içeriye giren Şahin'in eliyle Mustafa Akaydın'ın beline sarıldığı görüldü.


Antalya'nın sadece Türkiye'nin değil dünyanın 'gözbebeği' olduğunu ifade eden Şahin, yaptığı açıklamada "Antalya'ya hizmet etmek bana göre bir onurdur. Şu an, sevgili hocam bu onuru taşıyor. Antalya'ya hizmet etmenin gayreti içinde kendilerine başarılar diliyorum. Tabi ki TBMMM Başkanı sıfatıyla ülkemizin her türlü sorunuyla kuşkusuz ki tarafsız bir makamda bulunan kişi olarak ilgileneceğim. Ancak Antalya'nın da her türlü sorunuyla ilgilenmenin bir Antalya milletvekili olarak görevim olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki günlerle ilgili Antalya Büyükşehir Belediyesi hangi hizmetleri programına almış onlarla ilgili bilgi aldım. Tüm Antalya'nın olduğu gibi Büyükşehir Belediyemizin de bana intikal edecek her türlü sorunun çözümünde kendilerine yardımcı olacağım." şeklinde konuştu.


Mustafa Akaydın da TBMM Başkanı sıfatıyla Şahin'in ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek şunları söyledi: "Meclis başkanımızın ziyaretinden dolayı Antalya halkı ve belediyemiz adına çok onurlandık. Başkanımızın bu çok onurlu görevi devralır almaz ertesi günü Antalya'yı ziyaret etmelerini, Antalya milletvekili olmalarının da ötesinde Antalya'ya özel bir önem verdiklerinin işareti olarak algılıyorum. Bundan büyük mutluluk duydum. Daha önce rektörlüğüm döneminde de kendileriyle son derece verimli işbirliğimiz, diyaloglarımız olmuştu. Bundan sonra da inşallah Antalya Büyükşehir Belediyesi ve meclis olarak, demokrasinin başındaki kişi olarak sayın meclis başkanımızdan çok faydalanacağımızı düşünüyorum."


Sıcak bir ortamda geçen belediye ziyareti sırasında zaman zaman gülüşmelere sebep olan durumlar da yaşandı. Antalya'da güçlü bir basın gördüğünü ifade eden Şahin'e ziyarette hazır bulunan Vali Aladdin Yüksel, "Güçlü ve sorumlu" karşılığını verdi. "Bunun altını çiziyorum" diyen Şahin, halka şeklindeki tripotla çekim yapan kameramana, "Siz araba kullanır gibisiniz. İlk defa görüyorum." diye seslendi. Araya giren Vali Yüksel'in, "Her görüşümde üzerime bir kamyon geliyor gibi. Zaman zaman kendisine de ifade ediyorum. Çok tedirgin oluyorum." demesi gülüşmelere sebep oldu.
Öte yandan, Vali Alaaddin Yüksel'i ziyareti sırasında, Köksal Toptan'dan görevi devraldıktan sonra ilk olarak Antalya'yı ziyaret ettiğini hatırlatan Mehmet Ali Şahin, "Bu benim görevim. Çünkü beni TBMM'ye kendilerini temsilen gönderen insanlar Antalyalılardır. Onlara şükran borçluyum. Bir milletvekili sadece seçildiği bölgenin değil, tüm ülkenin milletvekilidir ama benim öncelikle Antalyalılara şükran, vefa borcum var. TBMM Başkanı sıfatıyla ilk ziyaretimi Antalya'ya yapmayı bu bakımdan görev bildim." ifadesini kullandı.


Bakanlık ve milletvekilliği dönemlerinde de Antalya'nın her türlü sorunuyla yakından ilgilendiğini aktaran Şahin, "Şimdi tarafsız bir konumdayım. TBMM Başkanı görevde kaldığı sürece, anayasa ve iç tüzük gereği bağımsız olmak zorunda. Ancak bu Antalya'nın sorunlarıyla ilgilenmeyeceğim anlamına gelmez. Antalya'nın her türlü sorunu ve problemiyle bundan sonra da yakından ilgileneceğim. Çözümü konusunda şahsıma görev düşerse yerine getirmenin gayret ve çabası içinde olacağım." diye konuştu. 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler