YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mehmet Ali Şahin'den BDP’ye sert eleştiri
Mehmet Ali Şahin'den BDP’ye sert eleştiri
11 Eylül 2013 21:29
Mehmet Ali Şahin, BDP’yi sert bir dille eleştirdi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, BDP’yi sert bir dille eleştirerek, “Siyaset konuşacağız diyerek silah doğrultup bir tehdit aracı olarak kullanırsanız hiçbir adımı sizinle birlikte atmamız mümkün olmaz” dedi.Baba ocağı Karabük’ün Ovacık ilçesinde gazetecilere açıklamalarda bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, gündeme ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun bugün devam eden oturumunda CHP’ye mensup üyeler arasında sıkıntıların bugün de devam ettiğini belirten Şahin, “Bir aya yakın bir süredir 60’a yaklaşmış olan ve komisyonda uzlaşılan madde sayısı 59’a indi ve bir türlü 60’ın üzerine çıkamadık. Bunun sebebi olarak, özellikle CHP’ye mensup üyeler arasındaki görüş ayrılıkları maalesef komisyonun verimli çalışmasını engellemektedir. Buna yarın bir çözüm bulabileceğimizi ümit ediyorum. Kamuoyunun beklentilerine cevap veremeyen bir komisyonun akıbetinin komisyonda bulunan arkadaşlarca ve bu komisyonun oluşumuna öncülük eden Meclis Başkanımızca ciddi bir şekilde değerlendirilmeye ihtiyacı var” dedi.

Şahin, Hatay'da ODTÜ eylemlerine destek için düzenlenen sokak gösterilerinde yaşamını yitiren 23 yaşındaki Ahmet Atakan ile ilgili olarak da, “Hiçbir polis, emniyet teşkilatı mensuplarımız hiç kimsenin kasten ölümüne sebep olmazlar. Tabii eylemler oluyor ve bu eylemler toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasasının ilgili maddelerine aykırı ise önce uyarıda bulunuyorlar. Dağılmadığı takdirde yine yasa ve yönetmelikler çerçevesinde su sıkarak başka etkinliklerle bu kanunsuz eylemin dağıtılması noktasında emniyet güçleri görevlerini yapıyorlar. Bu Gezi olayları dediğimiz olaylarda bazı kişiler hayatını kaybetti. En son Hatay’da Ahmet isimli gencimiz hayatını kaybetti. Bununla ilgili soruşturmalar devam ediyor ve savcılık olaya el koydu.

Hangi şekilde hayatını kaybederse kaybetsin bunu Türkiye Cumhuriyet Devleti’ne ve emniyet güçlerine karşı eylem nedeni saymak ve bu nedenle bir kaosa sebebiyet vermek hiçbir zaman tasvip edilecek bir davranış değildir. Bir takım illegal örgütler bunları kaşıyarak Türkiye’de bir karmaşa ve kargaşa çıkarmak istiyorlar. Buna devletimiz, hükümetimiz ve güvenlik güçlerimiz izin vermez. Bu kötü niyetli kişiler bu niyetlerini devam ettirirlerse devlet ve güvenlik güçleri yasalar çerçevesinde bunlara mani olurlar. Üzüntü duyuyoruz ölümlerden. Ülkemizde hiç kimsenin hayatını kaybettiğini hiçbir şekilde doğru bulmayız ve bundan üzüntü duyuyoruz. Hayatını kaybeden Ahmet isimli gencimize Allah’tan rahmet ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Bunu kaşıyarak farklı eylemlere gerekçe yapmak hiçbir zaman doğru davranış değildir. Herkesi bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum” diye konuştu.

“Rusya ve Şam yönetiminin işine geldi”

Suriye’nin elinde bulundurduğu kimyasal silahları uluslararası bir kuruluşa devredeceğine ilişkin soruya ise Şahin, “ABD Dışişleri Bakanının böyle bir değerlendirmesi ve çağrısı hem Rusya’nın hem de Şam yönetiminin işine geldi. Evet biz kimyasal silahları uluslararası bir kuruluşa devredebiliriz dediler. Bu aslında bizde kimyasal silah var itirafından başka da bir şey değildir. Biz kimyasal silaha sahibiz, geçmişte Hafız Esad döneminde kullanılmıştı, şimdi de kullanıldı itirafı olarak değerlendiriyorum bunu. Önemli olan bunları teslim etmek değil, çünkü Suriye’de ölümler sadece kimyasal silahlarla vuku bulmuyor ki. Bunun dışında başka silahlarla her gün ölümler cereyan ediyor. 100 bini aşan ölümlerin sebebi sadece kimyasal silahlar değildir.

Önemli olan uluslararası kamuoyunun ve BM ile BM Güvenlik Konseyi üyelerinin Suriye’de akmakta olan kanın durdurulması noktasında üzerlerine düşeni yapmasıdır. Kimyasal silahla ölümleri durdurduk, bundan başka silahla ölümler bizi ilgilendirmez denebilir mi? O bakımdan konuya oradaki akan kanın durdurulması ve iç savaşın sona erdirilmesi konusunda ne varsa yapabilmektir” cevabını verdi.
Suriye konusunda izlenecek yol konusunda ise Şahin, şunları söyledi:

“Tabii ABD’de kendi meclisinden, parlamentosundan bir karar çıkmasını bekliyor. ABD Dışişleri Bakanının son önerisi farklı bir kulvara soktu. Suriye ile ilgili bu müdahale ihtimalinin bizde gelişmeleri takip ediyoruz. Suriye’de meydana gelen her türlü olumsuz olay eninde sonunda bizi de etkilemektedir.

Sınır komşumuz ve 500 bine aşkın Suriyeli bizim topraklarımızdadır. Bunlara bakmak zorundayız ve güvenlik açısından ortaya koyacakları bir takım sorunları olabilir ve onlarla ilgilenmek zorundayız. Sınır boylarındaki çatışmalarda seken kurşunlar bizim insanımızın da ölmesine ve yaralanmasına neden oluyor. Bu Suriye’nin iç işidir deyip geçemeyiz. Suriye’nin iç işidir diye değerlendirilen oradaki gelişmeler bizi çok yakından etkilemektedir. Biz oradaki çatışmaların bir an önce son bulması noktasında başta BM olmak üzere uluslararası kamuoyunun üzerine düşeni şuana kadar yapmadığını ve bundan sonrada yapması gerektiğini düşünüyoruz.”

“Bu blöfü yutmamız mümkün değil”

AK Parti Genel başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, BDP tarafından ve terör örgütü yetkilisi olduğunu söyleyenler tarafından yapılan “çekilmeyi durdurduk” yönündeki açıklamaları ise yaklaşmakta olan yerel seçimlere dönük olarak düşündüğünü söyledi. Çözüm sürecinin 21 Mart’ta ‘Artık silahlar susacak, siyaset konuşacak’ diye başladığını hatırlatan Şahin, “Silahların susması demek silahların bırakılması anlamına da gelir.

Şimdi siz elinizde silah ateş etmiyoruz ama hükümet de bir takım adımlar atsın. Elinde silah olan kim olursa olsun bu ülkede kanunları ihlal ediyor demektir. Onlarla ne geçmişte, ne bugün ne de gelecekte herhangi bir pazarlık içinde olmayız. Demokratik adımların atılması derken biz zaten AK Parti iktidarı olarak bu adımları ata ata geliyoruz. 10 yıl önce Türkiye’de konuşulmayan, düşünülmeyen hususlar şimdi uygulamaya yansımıştır. Bunları falan grup, falan örgüt istediği için değil, Türkiye’nin buna ihtiyacı olduğu için gerçekleştirdik ve bu adımları attık. Bundan sonra yine milletimiz için, Türkiye için atılması gereken adımlar varsa onları atarız. O nedenle terör örgütü ile hiçbir zaman pazarlık içinde olmadık ve olmayız.

Eğer bir takım beklentileri varsa, yapmayı düşündükleri bir takım yasal düzenlemeler varsa mademki siz ‘Silahlar susacak siyaset konuşacak’ dediniz, bunun yolu siyasi yolla gündeme getirmektedir. Anayasa Uzlaşma Komisyonu da zaten bunun için vardır. BDP’de 2 yıldır bu masada çalıştığımız siyasi bir partidir. Orada önerilerini gündeme getiriyorlar. Üstünde mutabakat sağlanırsa parlamentoya gelir ve parlamento kabul ederse o dedikleri gerçekleşir. İlla bunları gerçekleştirecekseniz, aksi halde biz silahlı mücadeleye devam edeceğiz derseniz bunu kabul etmeyiz. Bu blöfü de yutmamız mümkün değildir. Siyaset konuşacaksanız siyasetin zemini farklıdır. Siyaset konuşacağız diyerek silah doğrultup bir tehdit aracı olarak kullanırsanız hiçbir adımı sizinle birlikte atmamız mümkün olmaz” dedi.

İmralı’da bulunan terör örgütü liderinin Kandil’le doğrudan iletişim içinde olmasının da mümkün olabileceğini düşünmediğini de belirten Şahin, şunları söyledi:

“Bizim infaz yasalarımızda herhangi bir hükümlünün telefonla iletişim kurması mümkün değil. Böyle bir şeye de gerek yok, zaten İmralı’daki şahsın yakınları kendisi ile görüşüyorlar. BDP milletvekilleri de Adalet Bakanlığı izni ile gidip görüşme imkanına sahip oluyorlar. Bir mesajı varsa zaten onlar kanalıyla vermiştir. Nitekim 21 Mart’ta Diyarbakır’da okunan mektupta bir nokta, o aracılar kanalı ile oraya getirilip okunmuştur. Dolayısıyla telefondur, şudur, budur, bizde gidip görüşeceğiz filan onların hiçbir uygulama kabiliyeti yoktur.”

Şahin, Ovacık sahasında 2013-2014 sezonunun açılışını yapan bölgesel grupta oynayan kız futbol takımını ziyaret ederek, onlarla birlikte pasta kesti. Şahin, ayrıca Ovacık Spor Kompleksi’nde Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün gençlik kampları kapsamında Ankara’dan gelen Pursaklar Sevgi Bağı öğrencilerini de ziyaret ederek onlarla sohbet etti.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler