YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mehmet Ali Şahin: "Türkiye'nin etrafı ateş çemberi"
Mehmet Ali Şahin: "Türkiye'nin etrafı ateş çemberi"
09 Aralık 2015 20:33
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, "Şuanda dünyanın ibretle izlediği iki Putin var. Bir Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin, diğeri de bir takım kazanımlar karşılığı Beşşar Esad'ın badigartlığına soyunmuş Putin var" dedi.

1 Kasım seçimlerinde partisine en çok oy veren köylere başlattığı teşekkür ziyaretlerini sürdüren Şahin, ilk olarak merkeze bağlı Ortaca köyüne uğradı. Köylülerle sohbet ederek hatıra fotoğrafı çektirdi.


Daha sonra Ovacık ilçesine bağlı Çatak köyüne geçen Şahin, köy odasında köylülere hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye'nin etrafının ateş çemberi olduğunu anlattı ve komşu ülkelerde ki iç savaştan kaçan insanların ülkelerine ve ülke üzerinden Avrupa'ya hayatları pahasına gitmeye çalıştıklarını aktardı.

Geçmişte bölgelerindeki bu coğrafyada cetvelle çizer gibi haritalar çizen ülkelerin "yeniden Ortadoğu'da haritaları çizebilir miyiz " diye geldiklerini belirten Şahin, şöyle devam etti:

"Biz Suriye ile sınırız. Ama Rusya Federasyonu hiç sınırı olmayan ülkeye geldi. Niye geldi , Şam yönetimi, Beşşar Esed davet etti ve geldi. Suriye'de barışın sağlanması için değil, Suriye'de iç barışı sağlayarak oradaki insanların iç huzura kavuşması için değil, bir takım kendisine vaat edilen amaçlarını gerçekleştirmek için orada bulunuyor. Türkiye ile arası açıldı. Televizyonlardan takip ediyorsunuz. Bizim hava sahamızı Suriye'ye gelmiş olan Rus savaş uçakları defalarca ihlal etti."

"Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında gerçekten iyi ilişkiler vardı. Çünkü aramızda ticari birçok alışveriş oluyordu. Birbirimizden yararlanıyorduk" diyen Şahin, konuşmasını şu sözleriyle sürdürdü:
"Defalarca uyarılmış olmasına rağmen, 'Bakın uçaklarınız bizim hava sahamızı ihlal ediyor' demiş olmamıza rağmen ısrarla ihlale devam ettiler. Ama her ülke kendi sınırları korumak durumundadır. Bu ciddi bir gerginliğe yol açtı."

"BİZ BADİGARTLARLA MUHATAP OLMAK İSTEMİYORUZ"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin anlaşılmaz ve inanılmaz bir şekilde agresif bir takım söz ve davranışlarda bulunduğunu aktaran Şahin, "Şuanda dünyanın ibretle izlediği iki Putin var. Bir Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin, diğeri de bir takım kazanımlar karşılığı Beşşar Esad'ın badigartlığına soyunmuş olan Putin var. Bizim muhatabımız Türkiye olarak Rusya Federasyonu Başkanı Putin. Biz badigartlarla muhatap olmak istemiyoruz" diye konuştu.


Şahin, "Böylesine önemli bir ülkenin Rusya Federasyonun ve Devlet Başkanının Beşar Esad'ın badigartlığına soyunarak Ortadoğu da anlaşılmaz bir takım hedefleri yakalamak için faaliyette buluyor olması gelecekle ilgili dünyanın barışçıl geleceğiyle ilgili bir takım riskler doğurmaktadır" ifadelerini kullanan Şahin, "Biran önce BM Güvenlik konseyinin bu konuyu gündeme alması gerekir. Biz Türkiye olarak bölgemizde özelikle Ortadoğu'da barış istiyoruz" sözlerine yer verdi.

TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜN KORUNMASINDAN YANAYIZ

Ortadoğu'nun yıllardır kaynayan bir kazan olduğunu da savunan Şahin, "Bunun böyle olmasını isteyen bir takım dış güçlerin varlığını şimdi daha iyi anlıyoruz. 7 düvel oraya geldi. Her ülkenin aşağı yukarı Suriye ve Irak'ta uçakları var. 'DAEŞ'le mücadele ediyoruz' diye havadan bombardıman yapıyorlar. Orada haritaları yeniden çizerek yeni bir yapılanma peşinde koşuyorlar. Türkiye olarak komşu ülkelerimizin tamamının toprak bütünlüğünün korunmasından yanayız" sözlerini dile getirdi.

"RUSYA'NIN NE İŞİ VAR, KOMŞU'MU SURİYE'YE

Türkiye'nin, komşu ülkeler ve Ortadoğu ile ilgili diğer ülkelerin özelikle Rusya Federasyonun ve ABD olmak üzere onların müttefiklerinin beklentilerinin dışında başka beklentileri olduğundan bahseden Şahin, şunları kaydetti:

"O da 'o ülkelerde toprak bütünlüğü sağlansın, o ülkeler şuan mevcut haliyle iç barışlarını temin ederek geleceğe yürüsün.' Diğerleri oradan bir şey kapmak istiyorlar. Bir şeyler elde etmek istiyorlar. Rusya'nın ne işi var, komşu mu Suriye'ye  Bizde, dünya kamuoyu da sormalıyız, 'sizin Rusya Federasyonu olarak Suriye ile hiç bir sınırız yok, ne işiniz var  diye."    

Şahin, sözlerini şöyle tamamladı:

"Dolayısıyla şuanda kendini süper güç ve büyük devlet olarak ifade eden devletlerin küçük hesaplar peşinde koştukları bugün çok açık bir şekilde ortaya çıkmıştır. Biz çok şükür Türkiye olarak engin ve derin bir geçmişe sahibiz. Bir devlet deneyimiz ve tecrübemiz var. Biz Türkiye olarak küçük hesaplar peşinde hiç koşmadık bundan sonrada koşmayacağız. Biz ülkemizde de dünyamızda da barış istiyoruz."

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler