YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mehdi Eker: "Türkiye hayvancılıkta ihracatçıdır"
Mehdi Eker: "Türkiye hayvancılıkta ihracatçıdır"
24 Mayıs 2015 16:58
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, "Türkiye, hayvansal ürün ve hayvan ihracatında dışarıdan aldığından 1,6 milyar dolar fazlasını dışarıya satıyor, yani ihracatçıdır, ithalatçı değildir" dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye'nin 2014'te hayvansal ürün ve hayvan ihracatının 2 milyar 100 milyon dolar olduğunu belirterek, "Bunun dış ticaret fazlası da 1 milyar 600 milyon dolar. Yani Türkiye, dışarıdan aldığından 1 milyar 600 milyon dolar daha fazlasını dışarıya satıyor. Yani net ihracatçıdır, ithalatçı değildir" dedi.

Eker, Mersin Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğinin Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) binasında düzenlenen sektör toplantısında yaptığı konuşmada, Yörüklerin sıkıntılarını çok iyi bildiklerini ve onlara önemli destek verdiklerini ifade etti.

Damızlık koyun ve keçi yetiştiricilerinin önemli bir üretici kitlesi olduğunun altını çizen Eker, bu meslek grubunun AK Parti hükümetlerince özel desteklendiğini söyledi.

Hayvancılığın gelişmesi için yapılan çalışmaları anlatan Eker, küçükbaş hayvan sayısının geçen yıl 42 milyona çıktığını bildirdi.

Eker, sürü yönetimi elemanı yetiştirilmesi adına eğitim çalışması başlattıklarını anımsatarak, sürü ıslahı için de 2006'dan beri damızlık koç ve teke dağıtımı yaptıklarını belirtti.

Hayvan yetiştiriciliğine faizsiz yatırım ve işletme kredi desteği verdiklerini vurgulayan Eker, "Bugüne kadar hayvancılık için 381 bin üretici 8,9 milyar lira faizsiz kredi aldı" dedi.

"Türkiye net ihracatçıdır, ithalatçı değildir"

Et tüketimi konusunda muhalefet partilerinin eleştirilerde bulunduğuna değinen Eker, şunları kaydetti:

"Bizi bazen muhalefet partileri Avrupa'yla mukayese ediyor. 'Avrupa'da kişi başına şu kadar kırmızı et düşüyor' diyor. Tabii Avrupa'nın yediği etin yüzde 73'ü domuz eti, onu söylemiyorlar. Onu gizliyorlar. Bizde kişi başına yılda kayıtlı tüketim 13 kilo, Avrupa'da da 16 kilo. Aramızda 3 kilo var ama onun geliri benim gelirimden 3 kattan fazla. Bunu da hesaba katmak zorundayız."

Eker, cumhuriyet tarihinde ilk kez damızlık keçi ihracatı yapıldığını vurgulayarak, "Türkiye'nin 2014 yılında hayvansal ürün ve hayvan ihracatı 2 milyar 100 milyon dolar. Bunun dış ticaret fazlası da 1 milyar 600 milyon dolar. Yani Türkiye, dışarıdan aldığından 1 milyar 600 milyon dolar daha fazlasını dışarıya satıyor, yani net ihracatçıdır, ithalatçı değildir" diye konuştu.

Göreve geldiklerinde Türkiye'nin 23 milyar dolar tarımsal hasılaya sahip olduğuna dikkati çeken Eker, şöyle devam etti:

"23 milyar dolarla dünyanın 190 ülkesi arasında Türkiye, 12. sıradaydı, Avrupa'nın 28 ülkesi içinde de 4. sıradaydı. Avrupa'da önümüzde İtalya, Fransa, İspanya vardı, dünyada da bizim önümüzde 11 ülke vardı. Allah'ın iziyle biz üreticiyi de bildik onların ne istediğini, bu toprağın hikmetini bilgiyle, sevgiyle ele aldık, politikalar, projeler ürettik ve biz o 23 milyar doları 61 milyar dolara çıkarttık ve dünyanın artık 7'ncisiyiz, Avrupa'nın birincisiyiz. Bunu ben söylemiyorum, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda ve Tarım Teşkilatı, OECD söylüyor."

Eker, Türk çiftçisinin gıda üretimiyle 78 milyon vatandaşı, 35 milyon turisti ve ülkedeki 2 milyon Suriyeli'yi de doyurduğunu ve yılda 18 milyar dolar da ihracat yaptığını bildirdi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler