YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mehdi Eker: Silahlar bırakılırsa demokrasi gelişir
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker Kanal A'da gündeme dair açıklamalarda bulundu. Eker, Çözüm Süreci'nden umutlu olduğunu belirtti.
Mehdi Eker: Silahlar bırakılırsa demokrasi gelişir
05 Mart 2015 / 12:12 Güncelleme: 05 Mart 2015 / 12:45

Sözlerine Konya'da şehit olan pilotların şehit olmasından duyduğu üzüntü ile başlayan Eker sözlerine şöyle devam etti:

Çözüm Süreci

Türkiye tarihi bir adım attı, tarihi bir sürece evriliyor. Başka seçeneğimiz yok. Eğer biz bu topraklarda barışı inşa edeceksek, eğer sorunlar şözülecekse, bunu 78 milyon açısından değerlendirdiğimizde gözyaşının dinmesi, kanın durması gerekiyor. Bunu başka bir şekilde halletmemiz mümkün değil.

Türkiye demokratikleşecek, türkiye sivilleşecek. Türkiye kendi sorunlarını kendi çözecek seviyeye geldi. Milletin istediği barışı sağlayabilecek bir irade var. Bu irade 12 Ağustos 2005 tarihinde Cumhurbşakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır'da yaptığı tarihi konuşmayla başladı. Milletimizin bir beklentisi var. Bu meseleyi, kanla, şiddetle, terörle değil, konuşarak, uzlaşarak, tartışarak ve anlaşarak çözeceğiz.

Silahlar bırakılırsa demokrasi gelişir

PKK, eğer Kürtlerin haklarını savunuyorsa, eğer Kürtlerin kimliğinin tanınmasını istiyorsa bunun silahla yapılamayacağını anladı. Bugüne kadar 40 bin insanımız öldü, babaların yüreği yangın yerine döndü, analar ağladı. Silahla, molotofla barış tesis edilemez. Silahların gölgesinde, barut kokusuyla demokratikleşme yapılabilir mi?

O yüzden, silahlar bırakılacak ve karşılıklı olarak konuşarak, Türkiye'nin daha fazla sivilleşmesinin, daha demokratik bir ülke haline gelmesi için elbirliği ile çalışılacak. Ben her zaman barıştan yana umutluyum.

6-7 Ekim olayları olmasa İç Güvenlik Paketi'ne gerek kalmazdı

HDP Grubu Yalçın Akdoğan'ın yanında çağrı yapıyor ancak geçmişte 6-7 Ekim olaylarında yaptıkları da ortada. İnsanları sokağa çağırıyorlarsa, 40 masum insanın ölümüne neden oluyorlarsa, molotoflarla ülkenin birçok şehrini yangın yerine çeviriyorlarsa bu pakete ihtiyaç var demektir. Eğer 6-7 Ekim olayları olmasaydı bu pakeye gerek kalmazdı. Ama görüyoruz ki ihtiyaç var. Masum insanlar ölmesin diye, molotoflarla her yer yakılmasın diye gereken önlem alınır ve alınacaktır.

 

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

GTHB ATAMA OLACAK MI?
 // Fırat
GTHB seçimden önce alım olacak mı?ziraat mühendisleri atama bekliyor...
05 Mart 2015 Perşembe 12:19
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler