YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meclisteki "terör" başlıklı toplantı yapıldı
Meclisteki "terör" başlıklı toplantı yapıldı
25 Mart 2016 00:52
CHP Grup Başkanvekili Özel: "CHP olarak bir tek önerimiz var; ne konuşulacaksa bu çatının altında konuşulmalıdır"

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, ülkenin geleceğine ilişkin ne gerekiyorsa Meclis çatısı altında konuşulması gerektiğini belirterek, "Meclis çatısını, siyasi partileri, demokrasiyi, iletişimi ve uzlaşıyı burada egemen kılamazsak, bunu sokaklardan beklemek, şehirlerden beklemek, ülkenin genelinde olmasını beklemek son derece yanlış olur." dedi.

Özel, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın 4 partinin grup başkanvekilleri ile "terör konusunda bilgi ve fikir alışverişinde bulunmak" amacıyla yaptığı toplantıyı değerlendirdi.

CHP olarak, bu toplantının bir "liderler zirvesi" şeklinde gerçekleşmesinin, teröre karşı verilecek en net cevap, en değerli tavır olduğunu söylediklerini belirten Özel, liderler zirvesiyle ilgili önerilerini tekrarladıklarını kaydetti. 

Özel, "Meclis Başkanını, ön temas olmaksızın liderler zirvesinin çok mümkün olmayacağını söylerken, bu değerlendirmesini bundan sonra öyle bir adım atabileceğine dair umut verici işaret olarak algıladığımızı söylemek isterim." dedi. 

Özgür Özel, Meclisteki parti liderlerinin yer aldığı; teröre, akan kana ve anaların göz yaşına "dur" diyecek bir ortak tavra ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, "Bu çağrının Cumhurbaşkanı tarafından yapılması gerektiği çok netken, bu çağrıyı Sayın Cumhurbaşkanı yapmıyor, yapamıyor. Yapsa da toplumsal meşruiyetinin olmadığının altını çizdik.

Çünkü Cumhurbaşkanının uymadığı anayasa, tarafsızlık ilkesi, partisiyle bağının kopmuş olmasını kabul etmemesi ve buna dayalı tutum, davranış, eylem ve söylemleriyle böyle bir çağrıyı yapmak için kendinde meşruiyeti görmüyor." değerlendirmesinde bulundu. 

Meclisteki dört partinin eşit temsil edildiği ve temel görevi terör olaylarının durdurulması olan bir uzlaşı komisyonu kurulmasını önerdiklerini dile getiren Özel, görüşmede, iktidar partisinin Türkiye'yi iyi yönetmediğinin, terörle baş edemediğinin, terörle mücadele meselesine Meclisin el koyması gerektiğinin altını defalarca çizdiklerini söyledi. 

Özel, "3 yıl, 3,5 yıl sonra, zamanında yapılacak bir seçimle ya da bir erken seçimle iktidarın el değiştireceğine şüphe yok ancak devralacağımız güne kadar, muhalefet partileri olarak, 'ülkeyi iyi yönetemiyorlar, günü geldiğinde nasılsa bunlar sandıkta bunun bedelini öderler, yerine de biz geçer yönetiriz' demek lüksümüz olmadığını, bu gidişata bir şekilde hep beraber dur dememiz gerektiğinin altını çizdik." diye konuştu. 

"Neyin eksikliği sorusuna cevap bulamadık"

Bir gazetecinin "terörle mücadelede acilen çıkması gereken ya da bu konunda uzlaşmaya vardığınız bazı yasal düzenlemeler olacak mı " sorusuna Özel şöyle yanıt verdi:

"Adalet ve Kalkınma Partisi'nin terörle mücadele konusundaki değerlendirmelerde bir mahcubiyet ve sıkıntı içinde olduğunu açıkça gözlemledik. Defalarca soruldu: 'Bir daha canlı bomba olayının yaşanmaması ya da terör eylemlerinin engellenmesine engel olan hangi düzenlemeye ihtiyaç duyuyorsunuz.

Neyiniz eksik ' Neyin eksikliği sorusuna cevap bulamadık. Terörle mücadelede iktidar partisinin talep ettiği herhangi bir şey duymadık, bu konuda sıkıntı içinde olduklarını görüyoruz. 

Bir zamanlar devrin Başbakanı şimdiki Cumhurbaşkanının birilerine sorduğu 'Ne istediniz de vermedik' sorusu çok farklı tonlarda farklı partiler tarafından iktidar partisine soruldu. Neyiniz eksik de bu istihbarat, iç güvenlik zafiyetinin, terörün önüne geçemiyorsunuz  Bu konuda tatminkar değil, herhangi bir cevap dahi alamadığımızı ifade etmek isterim."

Özgür Özel, görüşmede dokunulmazlık konusunun da gündeme geldiğini ve en açmazda olan tarafın iktidar partisi tarafı olduğunu öne sürdü. 

Bu toplantının yansımalarının son derece önemli olduğunu belirten Özel, "CHP olarak bir tek önerimiz var; ne konuşulacaksa bu çatının altında konuşulmalıdır. Meclis çatısını, siyasi partileri, demokrasiyi, iletişimi ve uzlaşıyı burada egemen kılamazsak bunu sokaklardan beklemek, şehirlerden beklemek, ülkenin genelinde olmasını beklemek son derece yanlış olur." diye konuştu. 

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler