YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meclis'te yeni anayasa ve başkanlık için çalışmalar başladı
Yeni anayasa için Meclis Uzlaşma Komisyonu çalışırken, Cumhurbaşkanlığı, Arama Konferansları’yla anayasa ve başkanlığı anlatacak. Uzlaşma olmazsa Ekim’de referanduma gidilecek.
Meclis'te yeni anayasa ve başkanlık için çalışmalar başladı
26 Ocak 2016 / 09:30 Güncelleme: 26 Ocak 2016 / 09:31

TBMM’de Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun çalışırken, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde de sivil toplum örgütleriyle, başkanlık sisteminin halka anlatılması için çalışma yürütülecek. İki koldan yürüyecek çalışmalar sonucunda uzlaşma sağlanmazsa Ekim ayında referanduma gidilmesi gündemde.

AK Parti, komisyonunda uzlaşma sağlanamaması halinde nasıl bir yol haritası izleneceği konusunda da çalışma yürütüyor. Buna göre hem Meclis’teki matematiksel tablo, hem de partilerin başkanlık sistemine mesafeli yaklaşımı karşısında, referandum olasılığının güçlenmesi nedeniyle başkanlık sisteminin halka anlatılması konusunda çalışmalar yapılacak.

KÜLLİYE DEVREDE

Meclis çatısı altında Uzlaşma Komisyonu’nda bir çalışma yürütülürken, Cumhurbaşkanlığı da işin uzmanları ve sosyal taraflarla ilgili kuruluşları bir masa etrafında

toplayıp paralel bir çalışma yürütecek. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘Arama Konferansı’ dediği çalışmalarla verimli bir tartışma atmosferinin oluşturması hedefleniyor. Cumhurbaşkanlığında işin uzmanları ve sosyal taraflar ile sivil toplum kuruluşları ve düşünce kuruluşlarının temsilcileri masada olacak. Farklı tarafların yeni anayasadan beklentileri masaya yatırılacak.  

UZLAŞMA KOMİSYONU TAMAM

Meclis Başkanı İsmail Kahraman, anayasa uzlaşma komisyonunun ilk toplantısı için çağrı yapacak. Komisyon buna göre ilk toplantısını gerçekleştirecek ve çalışma esaslarını belirleyecek. Süre konusunda bir takvim oluşturacak.  

Komisyonda AK Parti’den Cemil Çiçek, Ahmet İyimaya, Abdalhamit Gül, MHP’den Mehmet Parsak, Oktay Öztürk, Kadir Koçdemir, CHP’den Süha Aldan, Bülent Tezcan, Namık Havutça, HDP’den Mithat Sancar, Meral Danış Beştaş, Garo Paylan yer alacak. HDP, Meclis Başkanı’na bir yazı göndererek komisyonda yer alacağını ve üyelerini bildirdi. 

 

STAR

HDPKK CHPDHKPC OLİGARK ALMAN SÖMÜRÜCÜ HAİNLER İNGİLİZLER
 // MARDİN KIZILTEPELİ A.R.
emperyal güçler ve olıgarklar kısacası bır zamanların MONTAJ burjuvazi elitleri monopol yapılar tarafından 7-14 yılları arası darbeler oluyordu şimdi ise FİNANS EKONOMİ darbeleri olmaktadır.MUHTIRA DEVALUASYON MANIPULASYON P.H.TAKTIHI PROXYWARM VANDALIZM VE AYAKLANMALAR EGER BIR GUN DIKKAT ETMEZSENIZ HAINLERI IYI IYI DE KÖTÜ YAPARAALAR DIKKAT DİKTATÖR MİLLİ ŞEF İSMET İNÖNÜ İYİ İŞ YAPMIŞ GİBİ LANSE EDİLDİ İNSANLAR KANALİZE EDİLDİ HIP HIL EDILDI...
26 Ocak 2016 Salı 09:02
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler