20 Haziran 2018 Çarşamba
 • Altın194,293
 • BIST94.006
 • Dolar4,7446
 • Euro5,4880
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2552
 • İstanbul28 °C
 • Ankara26 °C
 • İzmir29 °C
 • Konya23 °C
 • Adana31 °C
 • Antalya29 °C
 • Diyarbakır32 °C
 • Bursa28 °C
 • Kayseri25 °C
 • Kocaeli27 °C
 • Şanlıurfa32 °C
 • Gaziantep30 °C
 • İçel29 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meclis'te tuvalet tartışması
Gıda ve Tarım Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker hakkında verilen gensoru görüşmesinde iktidar milletvekilleri ile CHP'li vekiller arasında ilginç diyaloglar gerçekleşti.
Meclis'te tuvalet tartışması
16 Ekim 2012 / 21:12 Güncelleme: 16 Ekim 2012 / 21:21

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, CHP'nin kendisi hakkında verdiği gensoru önergesiyle ilgili, ''Bir yanlış varsa sağlam delillerle bunu dile getirirsiniz. Geçen sene verdiğiniz gensoru metni de elimde, aralarında bir fark yok, aynı teraneler, aynı hikayeler ve hiçbirisi gerçeği dayanmıyor'' dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda CHP'nin kendisi hakkında verdiği gensoru önergesi üzerinde söz alan Eker, konuşmasına ''Bir CHP klasiği ile daha karşı karşıyayız'' diyerek başladı ve CHP'nin geçen yıl kendisi hakkında verdiği gensoru önergesini hatırlattı.

Gensorunun anayasal bir hak olduğunu ve saygıyla karşıladıklarını belirten Eker, ''Bir yanlış varsa sağlam delillerle bunu dile getirirsiniz. Geçen sene verdiğiniz gensoru metni de elimde, aralarında bir fark yok, aynı teraneler, aynı hikayeler ve hiçbirisi gerçeği dayanmıyor'' diye konuştu.

Gensoru önergesi metninde geçen ''10 yıllık hükümetinizde hayvancılık bitme noktasına geldi. Son on yılda nüfus yüzde 25 artarken, hayvan mevcudu aynı oranda azaldı, ıslah çalışmaları yetersiz kaldı'' şeklindeki ifadeleri okuyan Eker, şunları kaydetti:

''Yukarıda Allah var. Necatibey Caddesi'nde TÜİK var. Oraya kadar gidemiyorsanız, TÜİK'in bir web sitesi var, oraya girersiniz, Türkiye'nin nüfusu son 10 yılda ne kadar arttı, Türkiye'nin hayvan sayısı ne kadar arttı, bunu oradan öğrenirsiniz. Kalkıp da öyle gayri ciddi ifadelerle bunları buralardan gensorunun iddiası haline getirmek hakikaten muhalefet açısından içine düşülen durumu göstermesi bakımından sadece trajikomik değil, hazin bir durumdur.''

2002 yılında Türkiye'nin nüfusunun 66 milyon, 2011 yılında 74.7 milyon olduğunu ve artışın yüzde 25 değil, yüzde 13 olduğunu ifade eden Bakan Eker, ''Gelelim hayvan sayısına. Herkes bilir ki Türkiye'de ilk hayvan sayımı TÜİK tarafından 1984'te yapıldı. Niye 1984'ü değil de 1980'i söylüyorsun. Demek ki siz bilgiyi de saklıyorsunuz. Ama milletin bilgisi var. Kimin doğru kimin yanlış yaptığını iyi biliyor ve kararını günü geldiğinde veriyor'' şeklinde konuştu.

-''Hayvancılığın bitmesi bu mu?''-

1984 yılında Türkiye'nin büyükbaş hayvan sayısının 12 milyon 900 bin baş olduğunu, küçükbaş hayvan varlığının da 53 milyon olduğuna dikkati çeken Eker, 1984-2002 arasında hayvan sayısının yüzde 24 azalarak, 12.9 milyondan 9.8 milyona düştüğünü belirtti. Eker, ''Ben nereden devraldım, 9.8'den. Büyükbaş sayısı yüzde 27.5 arttı, keçi sayısı yüzde 7.3 arttı. Toplam küçükbaş sayısı 31.9 milyondan 32.3 milyon başa çıktı. Şimdi bu mu bitmek, hayvancılığın bitmesi bu mu? Süt üretimi bizim iktidarımız döneminde yüzde 79.1 arttı.  Et üretimi, yüzde 84.7, 421 bin tondan 777 bin tona çıktı. İnek başına süt verimi yüzde 70 arttı. Sığırda et verimi yüzde 36.4 arttı. Hayvansal hasıla 5.9 milyar dolardan 18.5 milyar dolara çıktı'' diye konuştu.

Islah çalışmalarının yetersiz olduğu iddialarının da asılsız olduğunu dile getiren Eker, suni tohumculuğu 2011 yılında 3.2 milyona çıkardıklarını ve yüzde 420'lik bir artış kaydettiklerini söyledi.

Eker, büyükbaşta kültür ırkına dönüştürme oranının 1.8 milyondan 4.8 milyona çıktığını ve 3 milyon yeni kültür ırkı sığırın Türkiye'deki hayvan popülasyonuna ilave edilmiş olduğunu belirterek, iktidara geldiklerinde bütün Türkiye'de içinde 50'den fazla büyük baş hayvan bulunan işletmenin 4 bin 300 olduğunu, 2012 yılında bu rakamın 27 bin 865 çıktığını söyledi.

-''Ha doktor dövmüşünüz ha veteriner''-

Hayvanların soykütüğü ve önsoykütüğüne kayıtlı hayvan sayısının 943 binden 6.5 milyona çıktığını ifade eden Eker, önemli bir profesyonelleşme olduğunu kaydetti.

Eker, ''Türkiyede biz iktidarı devraldığımızda devlet 1 milyar 868 milyon lira tüm tarıma kredi veriyordu, bunun içinde hayvancılığa ayrılan pay bunun sadece yüzde 4.4'üydü ve bu da 83 milyon liraya tekabül ediyordu. Benim Hükümetim 2011 yılında 7 milyar 100 milyon lira destek vermiş tarıma. Bunun geçen sene 1 milyar 727 milyon lirasını sadece hayvancılığa vermişiz'' diye konuştu.

Bakan Eker, Türkiye'de hayvan ithalatının 1925'ten bu yana değişik dönemlerde yapıldığını belirterek, ilk kez AK Parti Hükümeti tarafından hayvan ithalatı gerçekleştirildiğine ilişkin iddiaların asılsız olduğunu söyledi.

Trakya bölgesinde ilk defa şap hastalığının ortadan kaldırıldığını dile getiren Eker, bunu ilk olarak AK Parti iktidarının başardığını belirtti.

CHP'li bir milletvekilinin bu kontrol tedbirlerini alırken görevini yapmakta olan bir veteriner hekimi darp etmek suretiyle görevine engel olmaya çalıştığını belirten Eker, ''Şu anda yargılanıyor. Bizim aramızdaki fark bu. Veteriner hekime görevinin başındayken saldıranları kınıyorum. Ha doktor dövmüşsünüz ha veteriner hekim dövmüşsünüz, bir fark yok. Bunun hesabını hukuk karşısında vereceğiz. Veteriner hekim 3 gün iş göremez raporu almış'' dedi.

Bu sene alınan tedbirler sayesinde artık Trakya'da da ithalata gerek kalmadığını belirten Eker, ithalatı yapılan hayvanların ihaleleriyle ilgili iddiaların gerçek dışı olduğunu söyledi.

Eker, ''Türkiye'nin tarım sektörü büyüyor. Dünyanın şu anda 7. büyük tarım ekonomisi, Avrupa'nın birinci tarım ekonomisi oldu. AK Parti sayesinde oldu'' ifadesini kullandı.

-''Komik kaçıyor komik''-

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, Bakan Eker'in konuşmasının ardından sataşma gerekçesiyle söz alarak, ''Anayasal bir denetim yolu olan bir yöntemle ilgili Sayın Bakan 'bir CHP klasiği, gayri ciddi ve ana muhalefetin ucuzluğu'ndan söz etti. Bizimle ucuzluk konusunda hiçbir tartışmaya girmeyin. Kendi düşürülen uçağının peşine düşemeyen, çuval olayında, Mavi Marmara olayında gerekli ciddiyeti göstermeyen ancak sağda solda gördüğü her uçan cismi indirme ciddiyetsizliği ile göz boyamaya çalışan bir zihniyetin afadı bize ciddiyet öğretemez. Komik kaçıyor, komik'' dedi.

-''AK Parti ile yolu tuvaleti gördü''-

AK Parti Grubu adına konuşan Kars Milletvekili Yunus Kılıç da AK Parti ile köylünün yolu gördüğünü ifade ederek, şu ifadeleri kullandı:

''AK Parti ile şebekeli suyu ilk defa gördü. Betonarme evleri ilk defa gördü. Tuvaleti gördü ilk defa, evin içerisinde ilk defa tuvaleti gördü. Seramik mutfakları gördü. Büyük ve modern işletmeler gördü, ufku açıldı. Traktörü ziyadesiyle gördü, her evde bir, iki tane traktör var. Köyde kanalizasyon ve köy içi parke taşı yapılarını gördü. Bütün bunları ve AK Parti'yi çıkaralım, geriye siz, açlık ve yoksulluk kalır.''

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da Kılıç'a tepki gösterdi. Köylü vatandaşlardan telefonların geldiğini ve kendilerine hakaret edildiğini ifade ettiklerini belirten Vural, ''Köylü vatandaşları hakir gören bu davranışlarından dolayı, bu ifadelerinden dolayı ben de kınıyorum'' dedi.

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler