YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meclis'te seviye iyice düştü!
TBMM'de dün görüşülen 'demokratik açılım' sırasında seviye iyice düştü. Milletvekilleri arasında çıkan tartışmada hakaret ve küfürler havada uçuştu...
Meclis'te seviye iyice düştü!
11 Kasım 2009 / 08:55 Güncelleme: 11 Kasım 2009 / 09:04

Kürt açılımı için dün TBMM’de yapılan öngörüşmeye 10 Kasım tartışmaları ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay’a kızan CHP’lilerin açtığı pankartlar damga vurdu. MHP’liler de kürsüyü bastı...

Kürt açılımının 10 Kasım’da Meclis’teki öngörüşmeleri, TBMM Genel Kurulu’nda sert tartışmalara ve kavgalara sahne oldu. CHP’liler görüşmelerin 10 Kasım’da yapılmasını protesto etti ve pankart açtı. Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin “Burası miting alanı değil” diyerek oturuma ara verdi.  Ak Parti Grup Başkan Vekili Suat Kılıç’ın DSP-MHP-ANAVATAN koalisyon hükümetinin 10 Kasım 2001’de TBMM Genel Kurulu’nda, Türkiye’nin Afganistan’a asker göndermesine ilişkin yetki tezkeresini görüştüğünü kaydetti ve “Mustafa Kemal’in askerlerini Afganistan’a göndermek için 10 Kasım’dan başka gün mü kalmadı” diye sordu. Bu sözlere tepki gösteren MHP’liler küfür ederek kürsüyü bastı.

Genel Kurul’da Kürt açılımının görüşmeleri başından sonuna kadar kavgalı geçti. İlk gerginlik ve sert tartışmalar, CHP ve MHP’nin “Kürt açılımının” görüşmelerinin bugün ve yarın yapılmasına ilişkin grup önerilerinin görüşmelerinde yaşandı.
İpler geriliyor

MHP Grup Başkan Vekili Mehmet Şandır, “Kime meydan okuyorsunuz? Siz cumhuriyetle dövüşüyorsunuz, rövanş psikolojisiyle cumhuriyetin değerlerine, önemli günlerine karşı anlamsız inat ortaya koyuyorsunuz. Neyinizi tatmin ediyorsunuz?” dedi. Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Avni Doğan’ın konuşması ipleri gerdi. Ünlü Fransız yazar Victor Hugo’nun “ağlama, gülme, bağırma, dinle ve anla” sözlerini anımsatan Doğan, muhalefete “Biraz dinleyin ve anlayın. 10 Kasım yas günü değildir” dedi. Muhalefetin “istemezük” anlayışıyla hareket ettiğini savunan Doğan, “Siz istemiyorsunuz ama oradaki Kürtler istiyor. Atatürkçülük yas tutma değildir. Atatürkçülük teröristi dağdan indirmektir. Savaşı kazandık haberiniz yok mu?” dedi.

‘Tetikçilik yapıyorsun’

Doğan’ın MHP’lilere “Sizin probleminiz istemezükçülük, CHP ağzıyla konuşmak size yakışmıyor” diye bağırması kavganın fitilini ateşledi. CHP sıralarından “tetikçilik yapıyorsun” şeklinde laf atılması üzerine Doğan, “Bu ülkede kimin tetikçilik yaptığını millet bilir. Kimin mafyaya hizmet ettiğini, darbecilerle kol kola gezdiğini bu ülkede herkes bilir” karşılığını verdi. Bu sözler üzerine CHP ve MHP’liler Doğan’ın özür dilemesini istedi. Doğan’ın özür dilememesi üzerine MHP’liler sıra kapaklarına vurarak protesto etti. MHP İzmir Milletvekili Erdal Sipahi’nin, “ABD Başkanı talimatlarını verdi, kim bilir hangi üslupta emretti”, “İmralı’nın kılavuzluğu yapıldı”, “PKK ile koalisyon” ifadelerine Ak Parti Grup Başkan Vekili Nurettin Canikli, “Kan kusuyor, kin kusuyor. Reddediyoruz” yahıtını verdi.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın, muhalefeti eleştirirken, “Ak Parti rakipsizdir. Ak Parti dışındaki tüm partiler, bölge partileridir” sözleri de kavgaya yol açtı. CHP ve MHP sıralarından tepkiler yükselirken, CHP’liler, “Atam seni unutmadık unutturmayacağız”, “Atam eserlerine sahip çıkacağız”, “Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşatacağız” şeklinde pankart açtı. Gerginliğin artması üzerine Meclis Başkanı  Şahin, oturuma 5 dakika ara verdi.

Kavga  Ak Parti Grup Başkan Vekili Suat Kılıç kürsüdeyken de devam etti. Kılıç, DSP-MHP-ANAVATAN koalisyon hükümetinin 10 Kasım 2001’de Meclis’te, Türkiye’nin Afganistan’a asker göndermesine ilişkin yetki tezkeresini görüştüğünü kaydetti. “Mustafa Kemal’in askerlerini Afganistan’a göndermek için 10 Kasım’dan başka gün mü kalmadı?” diye konuşan Kılıç, aynı dönemde, Rusya’dan gelen doğalgaz konusunda Genel Kurul’da yapılan kapalı oturumu gündeme getirdi. Kılıç’ın, “Türkiye’nin hangi menfaatlerini kime, kaç paraya sattınız?” sözleri üzerine MHP Mersin Milletvekili Kadir Ural, kürsüye yürüdü.  Ural’ı, Ankara Milletvekili Deniz Bölükbaşı ve diğer milletvekilleri takip etti. Bu sırada MHP sıralarından, “sen kimin p...sin?”, “açılımınıza tüküreyim”, “indirin kürsüden”, “çık dışarı” lafları duyuldu. Ak Partili milletvekillerinin de kürsüye yürüyerek Kılıç’ı savunmaya çalışması arbedeye yol açtı. DTP ve CHP’li vekiller MHP’lileri kürsüden uzaklaştırarak sakinleştirdi. Şahin, birleşime yine ara verdi.

Son kavga da Kılıç’la

Görüşmenin son kavgası ise yine Kılıç’ın konuşma süresinin uzatıldığı sırada yaşandı. Vural ve Şandır “yeter artık” diyerek kürsüye yöneldi. MHP sıralarından “Hepiniz şerefsiz oğlu şerefsizsiniz, ib...siniz” diye bağırıldı. MHP’li eski bakanlar  Başkanlık Divanı’na yürüyerek söz almak istediler.  Şahin görüşmelere bir kez daha ara verdi. Bu sırada MHP sıralarından “sen bu tarafa namaza gelirsen görüşürüz” sesi duyuldu.

Açılımla ilgili genel görüşmenin ne zaman olacağı ise Danışma Kurulu’nun yapacağı toplantıda belli olacak. Dünkü toplantının 21.30’da bitmesi ve İçtüzüğe göre aradan 48 saat geçmesi zorunlu olduğu için genel görüşmenin cuma gününe sarkabileceği belirtiliyor.

Milliyet
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler