YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meclis'te Şahin-Vural gerginliği
Siyasi partilerin grup önerilerinin görüşüldüğü TBMM Genel Kurulunda, ikinci kez ''usul tartışması'' yaşandı. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, kendisine söz vermeyen TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'in tutumunu eleştirdi.
Meclis'te Şahin-Vural gerginliği
19 Nisan 2010 / 17:55 Güncelleme: 19 Nisan 2010 / 18:08

TBMM Başkanı Şahin, Genel Kurulda CHP'nin grup önerisini okutmadan önce yaptığı konuşmada, tutanağı incelediğini ve Vural'ın, daha önceki usul tartışmasında aleyhte söz talebinde bulunduğunu söyledi.

CHP'nin açtığı usul tartışmasında çok sayıda milletvekilinin lehte ve aleyhte söz talebinde bulunduğunu anımsatan Şahin, ''Sayın Vural da söz talebinde bulunmuş ancak yoğun talep içinde tespit edemedim. Bunda kasıt, içtüzüğe aykırı bir durum yok. Usul tartışması içinde usul tartışması yaşıyoruz'' dedi.

Şahin, daha sonra tutumu aleyhinde Vural'a söz verdi. Vural, keyfi bir yönetimin bulunduğunu savunarak, muhalefetin sesinin kısılmasına, içtüzük haklarının gasp edilmesine, kim olursa olsun izin vermeyeceklerini belirtti.

Vural, Şahin'i, ''Meclis Başkanı gibi davranmaya davet ettiğini'' ifade ederek, yönetime güvenlerinin olmadığını kaydetti.

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli ise aleyhte yaptığı konuşmada, eleştiriler gelebileceğini ancak bunun bir üslubunun olması gerektiğini ifade etti. Canikli, değişikliği millet iradesine götürmek istediklerini dile getirerek, ''Milletten korkmayın. Hakemliği, takdiri millete bırakalım'' diye konuştu.

Konuşmalardan sonra, Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç, Şahin'in, usul tartışmasında sadece iki milletvekiline söz vermesini eleştirdi. Şahin, kürsüye gelerek, eleştirilerini sürdüren Genç'i, yerine geçmesi için sık sık uyardı. Şahin, tutumunda bir değişiklik olmayacağını ifade etti.


-''TAYVAN PARLAMENTOSU''-


Şahin, daha sonra CHP'nin anayasa değişikliği teklifindeki imzalarla ilgili tartışmaların araştırılmasına dair verdiği araştırma önergesinin görüşmelerinin bugün yapılmasına dair grup önerisini okuttu.

TBMM Başkanı Şahin, grup önerisi lehinde söz alan CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay'ı birkaç kez kürsüye çağırdı. Okay'ın, Genç'in konuşmasını sürdürmesi nedeniyle kürsüye gelmemesi üzerine Şahin, ''Sayın Okay, vazgeçtiyseniz başka arkadaşı çağırıyorum'' dedi.

CHP'lilerin, Şahin'in sözlerine, sıra kapaklarına vurarak tepki göstermesine Şahin, ''Ne bağırıyorsunuz? Ne bu haliniz? Bu parlamentoyu usul tartışmalarıyla mı yöneteceğiz? Kanun, istismar kabul etmez. Sürekli söz isterseniz istismar olur. İçtüzük istismarına izin vermeyeceğim'' diye karşılık verdi.

Usul tartışmasının ardından CHP Grup önerisine geçildi. CHP Grup Başkanvekili Okay, öneri lehindeki konuşmasında, anayasa değişikliği tekliflerinin antidemokratik yöntemlerle, anayasa ve içtüzüğe aykırı olarak Meclis Başkanlığına sunulduğunu savundu.

Okay, teklifin ilk halinde 11 sayfadan oluşan imzalarda sadece 7 kişinin imzasının geçerli olduğunu, ikinci sayfadaki imzaların ''sakıncalı, tartışmalı'' olduğunu ifade etti.

Öneri aleyhinde konuşan BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ise TBMM'nin 90. yılında, parlamentoda yaşanan görüntülerle ''Tayvan parlamentosuna çevrilmesinden hicap duyduğunu'' söyledi.

Vural ise bu benzetmenin haksızlık olduğunu ifade ederek, ''Kurtuluş Savaşı'nı yöneten TBMM'nin Saddam, Esat Meclisi olmadığını ortaya koymak bizim görevimizdir'' dedi.

Bağımsız İzmir Milletvekili Harun Öztürk ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, anayasa değişikliği görüşmelerinde Genel Kurulda esaslı değişiklik olmayacağını söylediğini belirterek, ''Bu sözler, milletvekillerinin iradesine saygısızlık olmuyor mu?'' diye sordu.

Konuşmaların ardından CHP Grup önerisi kabul edilmedi. AA


 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler